۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹
دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق از حمایت خانه‌های خلاق خبر داد.

خواندن ۲ دقیقه

خانه خلاق+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، پرویز کرمی، گفت: خانه خلاق، همانگونه که از نام آن پیداست، خانه و پلتفرمی برای استقرار و رشد شتابدهنده‌های تخصصی حوزه‌های صنایع فرهنگی، علوم انسانی، فرهنگ و هنر، استارت آپ‌ها و شرکت‌های خلاق مرتبط با فناوری‌های نرم و هویت‌ساز است.

کرمی با بیان اینکه این خانه‌ها زنجیره تولید صنایع نرم و فرهنگی را از ایده تا رسیدن به محصول و خدمات حمایت می‌کند، ادامه داد: این خانه‌ها با حمایت کامل معاونت علمی و فناوری تأسیس می‌شود و مانند یک حامی آگاه و حرفه‌ای، تلاش می‌کنند تا در شهر و منطقه خود یک زیست بوم اقتصادی خلاق مبتنی بر صنایع نرم و فرهنگی تأسیس کند.

وی بیان کرد: کسب و کار‌های دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان دارویی و طب سنتی، هنر‌های تجسمی و نمایشی، مد و لباس یا هر رشته مرتبط دیگری، از جمله برخی حوزه‌های است که شرکت‌ها، استارت آپ‌ها و تیم‌های خلاق، در بستر آن‌ها ایده پردازی می‌کنند.

حمایت از خانه‌های خلاق ادامه‌دار است

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، با تاکید بر توجه به کیفیت خانه‌های خلاق در حین توسعه کمی، افزود: خانه خلاق، توانمند ساز و هادی تخصیص حمایت‌های، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به استارتاپ‌ها و فعالان خلاق و نوآور است.

وی ادامه داد: همچنین این حمایت‌ها به صورت مستمر برای ادامه ارائه خدمات وجود دارد. در خانه‌های خلاق تلاش می‌شود با تکیه بر ظرفیت‌های هر منطقه از کشور، استارت آپ‌های صنایع فرهنگی و خلاق، مراحل رشد و تکوین خود را زیر چتر حمایت‌های این نهاد، طی کنند.

طرح‌های خلاق و نواورانه شناسایی می‌شود

کرمی گفت: شناسایی طرح‌های خلاق و نوآورانه در حوزه‌های مختلف صنایع خلاق و فرهنگی، شناسایی، جذب و حمایت از ایده‌های خلاق در زمینه‌های اصلاح و بهبود روش‌های ساخت و تولید، تأمین قطعات یا مواد اولیه، بسته بندی، بازاریابی، تبلیغات، فروش، نشر و عرضه، صادرات و بهره برداری از اقداماتی است که در این مکان‌ها انجام می‌شود.

به گفته وی، حمایت از توسعه محصولات حوزه صنایع خلاق و فرهنگی با رویکرد صادراتی و توسعه بازار صادراتی آن‌ها و اشتغال زایی به همراه توسعه پایدار اقتصادی به ویژه در بخش خصوصی، از جمله اهداف تأسیس خانه خلاق است.

راه اندازی خانه‌های خلاق در مناطق محروم سرعت می‌گیرد

کرمی در ادامه افزود: متقاضیان تأسیس خانه خلاق باید از برخی شروط و ویژگی‌های برخوردار باشند. دارا بودن شخصیت حقوقی، تجربه کافی در زمینه مورد نظر و آشنایی با کسب و کار‌های نو، در اختیار داشتن محل ایجاد خانه خلاق متناسب با حوزه فعالیت و حداقل به متراژ حداقل زیربنای ۵۰۰ متر مربع در تملک متقاضی و یا در اجاره حداقل ۵ ساله متقاضی، همچنین محل معرفی شده در منطقه جغرافیایی در دسترس استارت آپ‌های مرتبط، از جمله این شروط است.

وی با ارائه توضیحات بیشتر در مورد شروط متقاضیان تأسیس خانه خلاق، گفت: علاوه بر این، در منطقه جغرافیایی مورد نظر، نباید خانه خلاق هم رشته دیگری وجود داشته باشد. متقاضی همچنین باید برنامه مناسب برای گردش کار خانه خلاق ارائه کند.

مشاور معاون علمی و فناوری افزود: فرد درخواست کننده تأسیس همچنین باید دارای نیروی انسانی متخصص و مرتبط برای اداره خانه خلاق باشد. متقاضیان برای ایجاد خانه خلاق در شهر‌های مناطق محروم در اولویت قرار دارند. واقعیت این است که ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بر اساس یک برنامه یک ساله در راستای تحقق شعار سال برای مانع زدایی و تخصیص پشتیبانی حداکثری، به صنایع نرم و خلاق، در نظر دارد تا از تأسیس بیش از ۱۰ خانه خلاق در سطح کشور حمایت کند.

کرمی گفت: با توجه به استقبال صورت گرفته، اولویت با متقاضیانی است که از حداکثر شروط برخوردار باشند و طرح اقتصادی مناسب‌تری ارائه کنند، بنابراین تاریخ ارائه درخواست، تأثیری در پذیرش آن ندارد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" برکت " در مجمع به سرمایه ۲۷ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه دارویی برکت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده

مجمع عمومی شرکت قند نقش جهان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا

شرکت سنگ آهن گهرزمین از اعلام زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

" قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد

شرکت قند تربت حیدریه زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: