۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
استعداد عالی فناوری، زیرساخت‌های فنی و فیزیکی مطلوب، سازگاری فرهنگی، نرخ مناسب توسعه دهنده‌ها از ویژگی‌های استارت آپ بلاروس است.

خواندن ۲ دقیقه

استارت‌آپ بلاروس+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، استعداد عالی فناوری، زیرساخت‌های فنی و فیزیکی مطلوب، سازگاری فرهنگی، نرخ مناسب توسعه دهنده‌ها از ویژگی‌های استارت آپ بلاروس است. کشور بلاروس یکی از گزینه‌های خوب ایجاد استارت آپ در شرق اروپا است. از سال ۲۰۱۸ این کشور به متقاضیان استارت آپ طبق فرمان جدید ریاست جمهوری اجازه می‌دهد تا ۳۰ روز بدون ویزا در بلاروس اقامت داشته باشید. بلاروس در یک منطقه زمانی نسبتاً نزدیک با سایر مناطق اروپا ارتباط از راه دور را برای شرکای فناوری آسان‌تر می‌کند. این کشور با هزینه کم‌تر زندگی و ثبت شرکت می‌تواند گزینه مناسبی برای استارت آپ باشد. تیم نگارش موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مطلب درباره استارت آپ بلاروس توضیحات کاملی را ارائه داده اند.

کارآفرینی در بلاروس

نقش برجسته بخش ICT را عنوان محرک اصلی اقتصاد بلاروس به دلیل رشد سریع و نرخ بالای صادرات رایانه و خدمات اطلاعاتی در استارت آپ بلاروس برجسته است. از سال ۲۰۱۳ استارت آپ‌های بلاروسی حدود ۵۰۰ میلیون $ (دلار) جذب کرده اند و تعداد آن‌ها ۳۵ ٪ نسبت به ۲۰۱۸ افزایش یافته است. جامعه استارت آپ محلی نیز در حال رشد است. مینسک به عنوان یکی از سریعترین رشد استارت آپ‌ها شناخته می‌شود. داستان‌های موفقیت استارت آپ‌های محلی (Viber، Maps.me، MSQRD و غیره) رشد اکوسیستم را تقویت می‌کند و جریان سرمایه و انتقال دانش و مهارت را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، بنیان گذاران محلی موفق به کارآفرینان سریالی می‌شوند که سرمایه گذاری بیشتری را در پروژه‌های محلی انجام دهند. این ابتکار عمل در کشور را تحریک می‌کند و اجازه می‌دهد تا پتانسیل اکوسیستم بالاتر رود. از سال ۲۰۱۹، بیشتر شرکت‌های نوپا در زمینه تولید نرم افزار سازمانی (۱۷% از شرکت‌های نوپا) تخصص دارند و به دنبال آن استارت آپ‌های مربوط به سلامت (۱۱%) هستند. در همین حال، تقریباً نیمی از شرکت‌های نوپا در زمینه فناوری با هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ فعالیت می‌کنند. اگرچه در بلاروس استارت آپ یونیکورن ثابت نشده وجود ندارد، اما حداقل ۴ شرکت در راه دستیابی به این وضعیت هستند:

Flo Health
Behavox
Profitero
Workfusion
در نمودار زیر رتبه بلاروس در عوامل مهم شروع یک تجارت و سرمایه گذاری را مشاهده کنید:

استارت‌آپ بلاروس

بررسی استارت آپ بلاروس

استارت آپ‌های بلاروسی مشاغل جوان تازه تاسیس هستند. اکثریت (۹/۸۸%) کمتر از ۳ سال است که در بازار فعالیت می‌کنند. بیشتر شرکت‌های نوپا (۴۷.۱%) کم‌تر از ۱ سال است که فعالیت می‌کنند. قابل توجه است که میانگین سنی یک شرکت نوپای اروپایی ۲.۴ سال است. از این لحاظ، یک شرکت استارت آپ متوسط ​​بلاروسی با این پارامتر‌ها مطابقت مطلوبی با همتای اروپایی خود دارد. تقریباً نیمی از شرکت‌های نوپا (۹/۴۲%) ۲ بنیانگذار دارند. این یک مدل کلاسیک است که در بسیاری از کشور‌ها به عنوان کارآمد شناخته شده است. اعتقاد بر این است که همکاری ۲ بنیانگذار، جایی که یکی در تجارت خوب است و دیگری در فناوری، بهترین گزینه است. در بلاروس، تنها %۱۹.۵ از شرکت‌های نوپا توسط ۱ موسس ایجاد شده اند.

این جنبه تقریباً کاملاً منطبق با روند اروپا است، جایی که فقط بیش از ۲۰% از شرکت‌های نوپا به صورت جداگانه تاسیس می‌شوند.

اکثر شرکت‌های نوپا بیش از ۷۵% سهام شرکت را در اختیار دارند، که طبیعی و معمول برای مشاغل اولیه است.
۵% دارای سهام اقلیت زیر ۲۵% سهام هستند.

با توسعه و افزایش سرمایه گذاری‌های کسب و کار، ارزش سهام کاهش می‌یابد.
شتاب دهنده‌های تجاری به طور معمول در مراحل اولیه سرمایه گذاری خود کمتر از ۲۰% از یک شرکت تازه تأسیس را در اختیار دارند.

حدود نیمی از شرکت‌ها (۹/۴۵%) نمونه اولیه عملیاتی و تیمی با صلاحیت‌های فنی و بازاریابی مربوطه و همچنین پشتیبانی راهنمایی دارند. از هر ۴ استارت آپ یکی از آن‌ها یک محصول و مشتری در بازار دارد. این شاخص خوبی برای بازاری است که نزدیک به نیمی از استارت آپ‌ها کمتر از ۱ سال است که فعالیت می‌کنند.

ویژگی‌های استارت آپ بلاروس

بلاروس از نظر استارت آپ در رده ۶۰ جهان قرار دارد. این کشور بیش از ۶۰ استارت آپ تازه تاسیس در سال ۲۰۲۰ دارد. شهر مینسک پایتخت این کشور برترین شهر بلاروس از نظر استارت آپ است. در جدول زیر می‌توانید رتبه این شهر را مشاهده کنید:

استارت‌آپ بلاروس

از دیگر ویژگی‌های استارت آپ بلاروس:

تعداد کل شرکت‌های نوپا در بلاروس بیش از ۱۰۰۰ مورد است.
اکثر استارت آپ‌ها شرکت‌های تازه کار و تا ۳ سال تجربه هستند.
اکثر استارت آپ‌ها نمونه اولیه عملکردی دارند.
بیشتر استارت آپ‌ها در بخش B۲B کار می‌کنند.
از هر ۳ استارت آپ یک مورد سودآور است.
۵/%۸۳ از شرکت‌های نوپا از بودجه شخصی برای تأمین مالی شرکت استفاده می‌کنند.
محبوب‌ترین منبع مالی سرمایه گذاری angle است.
تقریباً ۱۵% از شرکت‌های نوپا با تکیه بر درآمد خود قصد رشد دارند.
تقریباً ۸۵% از شرکت‌های نوپا قصد دارند در ۳ سال آینده سرمایه گذاری کنند.
نیاز‌های تأمین مالی استارت آپ در سال‌های آینده ممکن است سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون $ (دلار) باشد.
اکثر تیم‌های استارت آپ ۵ نفر (یا تعداد کمتری) در تیم هستند که از جمله آن‌ها ۲ بنیانگذار هستند.
یک بنیانگذار استارت آپ به طور متوسط ​​یک مرد مستقر در مینسک، از ۲۶ تا ۳۵ سال سن، با تحصیلات عالی است.
بخش‌های محبوب استارت آپ در بلاروس
محبوب‌ترین بخش‌ها در بین شرکت‌های نوپا برای کار در بلاروس شامل:

SaaS (نرم افزار برای مشاغل)
هوش مصنوعی (AI)
فناوری در امور مالی (FinTech)
و همچنین بازی و سرگرمی است.
بیشتر از ۱۰% شرکت‌های نوپا درگیر تولید محصولات مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. مهمترین اهداف فعلی استارت آپ‌ها به شرح زیر است:

جمع آوری کمک مالی (۵۴.۱%)
فروش و جذب مشتری (۵۲.۴%)
و همچنین ساخت محصول (۴۹.۴%)
بر خلاف استارت آپ‌های پان اروپایی، اولین چالشی که توسط افراد بلاروسی ذکر شده، جمع آوری کمک مالی است.

استارت‌آپ بلاروس

رشد استارت آپ بلاروس

بلاروس با رتبه ۶۰ در سطح جهانی در جدیدترین لیست Blink’s اکوسیستم استارت آپ، یک تولید کننده استارت آپ عالی است. Flo App، Teslasuit و StringersHub تنها چند نمونه از بهره وری بالای آن است. علاوه بر این، مینسک و سایر شهر‌های بزرگ بلاروس میزبان تعداد زیادی از مسابقات استارت آپ مانند Emerge Challenge هستند که به رشد زیرساخت‌های استارت آپ در کشور نیز دامن می‌زند. با این حال، تعداد مهم نیست بلکه کیفیت مهم است. استارت آپ‌های بلاروسی اغلب از طریق Starta و سایر شتاب دهنده‌های مشهور کمک هزینه دریافت می‌کنند و همچنین نامزد و برنده جوایز معتبر فناوری از جمله CES، Future Unicorn و Red Dot می‌شوند.

Wargaming یک شرکت کوچک بازی تاسیس شد و به یک توسعه دهنده بازی بین المللی با شعبه‌هایی در سراسر جهان تبدیل شده است. وایبر، یکی دیگر از تازه واردان سابق، اکنون در سطح بین المللی به عنوان یک برنامه پیام رسان فوری و VoIP معروف شناخته شده است؛ و MSQRD متولد مجموعه‌ای از Garage۴۸ Hackathons در سال ۲۰۱۵، در عرض تنها چهار ماه توسط فیسبوک خریداری شد. تعداد زیادی از شرکت‌های بلاروسی دیگر وجود دارند که به عنوان استارت آپ‌های پر رونق وجود خود را آغاز کرده و پس از آن برای تبدیل شدن به شرکت‌های نرم افزاری بالغ، نامزد شده اند.

کارآفرینی فناوری در بلاروس

پارک‌های Hi-Tech (HTP) که در مینسک و گرودنو فعالیت می‌کنند دلیل دیگری برای بلاروس به عنوان مقصد مطلوب فناوری اطلاعات است. این مراکز فعال از فعالیت‌های فنی نه تنها نوآوری را تقویت می‌کنند بلکه یک زیرساخت فیزیکی و قانونی مطلوب را برای شرکت‌های نوپا با رشد سریع و شرکت‌های نرم افزاری ارائه می‌دهند که راه حل‌های سازمانی ارائه می‌دهند. شرکت‌های مقیم HTP از کلیه مالیات‌های شرکت، از جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات سود و همچنین حقوق گمرکی معاف هستند؛ و مالیات بر درآمد فردی برای کارمندان HTP ۹% در مقایسه با ۱۲% برای بقیه بلاروسی‌های شاغل است. پارک‌های Hi-Tech همچنین با ارائه کمک‌های مالی به استارت آپ‌ها برای دفاتر رایگان و پشتیبانی مالی برای شروع ایده‌های خود، به طور چشمگیری در زیرساخت‌های فناوری کشور کمک می‌کنند.

فرصت‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی در بلاروس

به جز تولید سلاح، مواد مخدر و مواد سمی، تمام بخش‌های اقتصاد بلاروس برای سرمایه گذاری خارجی باز هستند. سرمایه گذاران خارجی می‌توانند شرکت‌هایی با هر مقدار سرمایه گذاری خارجی به هر شکل قانونی و همچنین شعب و دفاتر نمایندگی آن‌ها در بلاروس تأسیس کنند. ترجیحات و امتیازات تضمین شده دولت، همکاری سودمند متقابل را ارتقا می‌بخشد. رژیم‌های حقوقی ویژه‌ای در مناطق آزاد اقتصادی، شهر‌های کوچک و متوسط ​، مناطق روستایی، پارک فناوری و ... در دسترس سرمایه گذاران است. مناطق و بخش‌های دارای اولویت برای سرمایه گذاری در بلاروس عبارتند از:

صنعت داروسازی
صنعت بیوتکنولوژی
فناوری‌های نانو و مواد نانو
مواد جدید
صنایع پتروشیمی و شیمیایی
صنعت مهندسی مکانیک و تولید ماشین آلات و تجهیزات
حمل و نقل و زیرساخت‌های حمل و نقل
مهندسی عمران
تولید مصالح ساختمانی
کشاورزی
صنایع غذایی
فناوری اطلاعات و ارتباطات
جهانگردی
در منطقه CIS، بلاروس موقعیت پیشرو ثابتی در زمینه شیمی و پتروشیمی، مهندسی کشاورزی و اتومبیل، مجتمع کشت و صنعت، صنعت سبک و در برخی از زمینه‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات حفظ می‌کند. از نظر صادرات سرانه خدمات فناوری اطلاعات، بلاروس از همه کشور‌های CIS پیشی می‌گیرد. پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه فناوری‌های پیشرفته وجود دارد:

به ویژه در تولید دستگاه‌های نوری و لیزری
سیستم‌های کنترل خودکار

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سهامداران

سهامداران " سکرد " در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سیمان کردستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴برگزار شد.
افزایش سرمایه موضوع مجمع

افزایش سرمایه موضوع مجمع "لوتوس"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ برگزار می‌شود.

" ثنور " اواخر مهرماه به مجمع می رود

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری کوه نور در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ برگزار می‌شود.

" شخارک" آماده پرداخت شد

شرکت پتروشیمی خارک زمان پرداخت سود به سهامدارانش را معین کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: