تعداد بازدید : ۲۰۶۴
کد خبر : ۲۳۹۹۶۴
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
بسیاری از سهم های بازار سرمایه P بر E فوروارد ۳ و حتی کمتر از ۳ دارند. عدم جذابیت بازار سرمایه، دلیل تحلیلی ندارد و ریشه مشکلات را باید در جای دیگری جستجو کرد.

ریسک خروج از سهم های ارزنده بازار

به گزارش بورس نیوز، به رغم ریزش های سنگین در بازار سرمایه، هنوز حدود نیمی از نمادها قفل در صف فروش هستند. گاهی هم برخی نمادها بدون دامنه نوسان بازگشایی می شوند و سقوط قیمت سهم بعد از بازگشایی سهامداران را غافلگیر می کند. در این میان عده ای اصرار به حذف دامنه نوسان دارند ولی این نگرانی وجود دارد که در صورت حذف دامنه نوسان معاملات، سهامداران زیان دیده متحمل مشکلات بیشتری شوند.

جواد عشقی نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در گفت و گو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، حذف دامنه نوسان معاملات به تنهایی کاربردی ندارد. مگر آنکه این اقدام در کنار اقداماتی از جمله طبقه بندی بازارها و دسته بندی شرکت ها در هر کدام از طبقات و سایر مواردی که بتواند به کنترل بازار کمک کند، صورت بگیرد. در غیر این صورت حذف دامنه نوسان، کمترین تاثیرگذاری را در بهبود اوضاع بازار سرمایه به جای خواهد گذاشت.

وی افزود: بسیاری از سهم های بازار سرمایه P بر E فوروارد ۳ و حتی کمتر از ۳ دارند. عدم جذابیت بازار سرمایه، دلیل تحلیلی ندارد و ریشه مشکلات را باید در جای دیگری جستجو کرد. البته حجم کل نقدینگی که در کدهای حقوقی نقد شده به مراتب کمتر از حجم صف های فروش است. مشکل ضعف تقاضا است و همیشه نباید پاسخ سوالات مان را در ابهامات بجوییم. بهتر است مشکلات بازار در روال عادی و با در نظر گرفتن اصول این بازار بررسی شود. مثلا حجم معاملات بورس دیروز کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان بوده و در فرابورس هم (به استثنای اوراق مشارکت) حجم معاملات کمتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. اگر دلیل این بی میلی به معاملات مشخص شود، بهتر از آن است که دنبال بررسی رفتار حقوقی ها باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد اتفاقی که می تواند رغبت به خرید را در بازار سرمایه افزایش دهد، گفت: شاید تصمیم گیری سران قوه در مورد بازار سرمایه به کاهش مشکلات موجود کمک کند.

عشقی نژاد در توصیه به سهامدارانی که در این مدت دچار ضرر و زیان قابل توجهی شده اند، اظهار کرد: سرمایه گذاری که در چند ماه، ۵۰ تا ۶۰ درصد از سرمایه خود را از دست داده؛ احتمالا کمتر به توصیه ها توجه خواهد کرد و نگرانی این گروه از سهامداران هم کاملا منطقی است. ولی معتقدم ریسک خروج در این قیمت ها برای کسانی که بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده اند، بیشتر از ریسک نگهداری سهم خواهد بود؛ مشروط بر آنکه سهم های ارزنده بازار را در سبد خود داشته باشند. نکته اینجاست که بسیاری از سهامداران کم تجربه، با سیگنال های غیر کارشناسی اقدام به خرید پرریسک ترین سهم های بازار کرده اند که ضرر و زیان بیشتری هم برای سرمایه گذاران به همراه داشته اند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در خاتمه تصریح کرد: به هر حال آرامش و قابل پیش بینی بودن متغیرهای کلان اقتصادی مهمترین اصول سرمایه گذاری در هر بازاری است. در هر کشوری که امنیت حکمفرما باشد، اقتصاد هم آرامش و برکت خواهد داشت و سرمایه گذاران در هر بازاری با خاطری آسوده تر فعالیت خواهند کرد. خداوند در آیه ۱۱۲ سوره نحل هم فرموده: "و خدا بر شما حکایت کرد و مثال آورد، مثل شهری را که در آن امنیت کامل حکمفرما بود و اهلش در آسایش و اطمینان زندگی می کردند و از هر جانب روزی فراوان به آن می رسید. تا آنکه اهل آن شهر نعمت های خدا را کفران کردند. خدا هم به موجب آن کفران معصیت، طعم گرسنگی را بر آنها چشاند و چون لباس سراپای وجودشان را پوشاند."

 

بیشتر بخوانید:

بازی دولت در زمین بورس تمام شد!

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
این آیه 112 سوره نحل که آورده ای دقیقاً سرنوشت ملت ایران در سال 57 است که اکنون بدلیل کفران نعمت دچار گرسنگی و صدها بلای بدتر از گرسنگی شده ایم.
مجتبی
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
دلیل مشخصه عرضه بی دلیل و آبشاری حقوقی هاست ، چرا وقتی شپنا و شتران و.. رالی صعود داشتن تا 5هزارتومن ، چرا تو 2000 تومن عرضه آبشاری نکردن تا رفع گره شه گذاشتن برسه رو 5000 تومن تو ریزش ها فقط عرضه آبشاری داشتن چرا
شما یکی دوست عزیر (مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد) دایه عزیز تراز مادر نشو واسه ما برو خوشگل بابا سوالات رو واسه اون مدیرعامل پتروشیمی خلیج فارس مطرح کن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
در بورس ایران دزدی و خیانت اشکار شد توسط مسولین نظام هنوز هم همه سهام ها را قفل فروش زدید و هنوز دارید خیانت می کنید بعد برای ما آیه قرآن میارید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
جمهوری دزد چیزی بیشتر به مردمش یاد نداد
حکمت
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
بالا بردن حجم مبنا تا ریزش کم شود و پایین آوردن سود بانکی علاج بورس
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
آغاز سوددهی

آغاز سوددهی "وبوعلی" ۷ ماه پس از مجمع

شرکت سرمایه‌گذاری بوعلی از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
سهامداران

سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند

مجمع عمومی عادی فوق‌العاده شرکت تجهیز نیروی زنگان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ برگزار خواهد شد.

"ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود

شرکت آهن و فولاد ارفع زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
گردهمایی سهامداران

گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری

مجمع عمومی شرکت ارتباطات سیار ایران تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ برگزار خواهد شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "پارسیان" در مجمع

مجمع عمومی شرکت بیمه پارسیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: