تعداد بازدید : ۱۶۹۹
کد خبر : ۲۴۰۰۲۵
کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
کارشناس بازار سرمایه گفت: به‌اندازه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن شمش فولاد در بازار آزاد یا بازار‌های جهانی توسط صنایع فولادی فروخته شده است.

خواندن ۲ دقیقه

شمش فولاد

به گزارش بورس نیوز، عظیم خلیلی، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه عرضه کامل محصولات فولادی در بورس کالا اتفاق مهم و مبارکی بوده که باعث از بین بردن رانت‌خواری می‌شود، اظهار کرد: وقتی صحبت از رانت می شود منظورمان شمش‌های تولیدشده با انرژی و مواد اولیه بسیار ارزان است. این شمش ارزان، اما به‌جای آنکه به دست تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی برسد در واحد‌های بالادستی، تحت عنوان «خودمصرفی» واردشده و نهایتاً، رانت مواد اولیه ارزان به تولیدکنندگان بزرگ فولاد می‌رسد.

به گفته وی، بر اساس برآورد‌های انجام‌شده، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت در سال ۹۹ به این صنایع رسید. طی ۱۱ ماه سال گذشته، طبق آمار اعلام‌شده سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن شمش در بورس کالا عرضه شد این در شرایطی بود که در همین مدت فولادسازان سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن شمش را به بهانه خودمصرفی به بورس عرضه نکردند.

وی افزود: تأکید می‌کنم «به بهانه خودمصرفی» عرضه نکردند؛ زیرا اگر واقعاً این شمش‌ها را مصرف کرده بودند، باید مقاطع فولادی حاصل از آن وارد بورس می‌شد درحالی‌که این اتفاق نیفتاد و در مدت ذکرشده، فقط حدود یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار تن مقاطع وارد بورس شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به‌عبارت‌دیگر ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن از شمش‌هایی که به بهانه خودمصرفی در خود صنایع فولاد نگاه داشته شد؛ تبدیل به مقاطع نشد. این یعنی به‌اندازه ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن شمش فولاد در بازار آزاد یا بازار‌های جهانی توسط صنایع فولادی فروخته شده است.

خلیلی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی وقتی حلقه ابتدایی زنجیره یعنی سنگ‌آهن وارد بورس می‌شود، گپ بزرگی که سال‌های سال باعث رانت‌خواری حلقه میانی شده بود از بین می‌رود. به‌این‌ترتیب که سنگ‌آهن، دیگر به قیمت ناچیز و غیرواقعی در اختیار فولادی‌ها قرار نمی‌گیرد بلکه قیمت واقعی آن کشف و به فروش می‌رسد؛ بنابراین فولادی‌ها مواد اولیه را با نرخی منطقی خریداری خواهند کرد و رانت حاصل از مواد اولیه ارزان از بین می‌رود.

وی تصریح کرد: این، دقیقاً همان‌جایی است که مورد گلایه و حتی هجمه فولادی‌ها قرار گرفته است. قطع شدن رانتی به بزرگی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، آن‌ها را قطعاً ناخشنود خواهد کرد لذا به‌طور حتم مقابل عرضه سنگ‌آهن در بورس خواهند ایستاد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، آن‌ها می‌خواهند مواد اولیه را همچنان به‌صورت حراج و با قیمت‌های پایین خریداری کنند، درحالی‌که خودشان سالهاست بر لزوم کنار رفتن قیمت‌گذارى تاکید دارند، اما امروز که نوبت به خودشان رسیده حامى قیمت‌گذارى سنگ آهن هستند.

خلیلی خاطرنشان کرد: در مقابل، اما تولیدکنندگان سنگ‌آهن از این اتفاق خشنود هستند و اینکه این محصول معدنی با قیمت کارشناسی به فروش خواهد رسید راضی خواهند بود.

وی در این باره ادامه داد: هرچند، عده‌ای از افزایش قیمت محصولات معدنی گلایه می‌کنند، اما این در واقع، قیمت واقعی بوده که پیش‌ازاین دریافت نمی‌شده و تولیدکنندگان سنگ‌آهن از این بابت، زیان می‌دیدند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: فراموش نکنیم، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن، بورسی هستند و سهامداران خرد و کلان و حقیقی و حقوقی بسیاری دارند. بنابراین، زیان این شرکت‌ها تنها متوجه خود آن‌ها نمی‌شود بلکه خیل عظیمی از سهامداران حقیقی و خرد هستند که از محل این زیان‌ها متضرر می‌شوند. ازاین‌رو، با عرضه سنگ‌آهن در بورس، هم سیاست عرضه تمامی حلقه‌های زنجیره فولاد در بورس محقق می‌شود و هم با منطقی شدن قیمت مواد اولیه، رانتی عظیم که نصیب حلقه میانی می‌شد، از بین می‌رود.

منبع: ایلنا


  • بیشتر بخوانید:

فروش ۲۰۰ هزار تن کنسانتره آهن چادرملو در بورس کالا

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تملت" دست به جیب می شود

شرکت تامین سرمایه بانک ملت از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زمان برگزاری مجمع

زمان برگزاری مجمع "دکیمی" تعیین شد

مجمع عمومی عادی شرکت صنعتی کیمیدارو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۳ برگزار خواهد شد.

"غپینو" آماده مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت صنعتی پارس مینو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ برگزار می‌شود.
تطابق اساسنامه

تطابق اساسنامه "سرچشمه" در مجمع

مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: