کد خبر : ۲۴۱۷۶۱
کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
کارشناس اقتصادی گفت: اجرای مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانع سوداگری در سایر بازار‌ها شود و به تقویت بورس کمک کند.

تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بر بورس

هادی حق شناس در گفت‌وگو با بورس نیوز، درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه و تأثیر آن بر دهک‌های پایین جامعه اظهار کرد: نمی‌توان گفت که این طرح به ضرر دهک‌های پایین است به دلیل اینکه این دهک‌ها دارایی خاصی ندارند که بخواهند معامله کنند تا از طریق اجرای این طرح دچار ضرر و زیان شوند.

کارشناس اقتصادی بابیان اینکه این طرح به‌هیچ‌عنوان به ضرر دهک‌های پایین نیست و نباید نگران کف جامعه بود، افزود: این طرح می‌تواند بازدارنده باشد تا بازار سوداگری شکل نگیرد.

وی بابیان اینکه افرادی هستند که با خریدوفروش طلا، سکه، خودرو، ارز و مسکن دست به سوداگری زده و نظم بازار را برهم می‌زنند، بیان کرد: این طرح می‌تواند مانع جدی برای افرادی باشد که در بازار‌های مختلف به دنبال سوداگری هستند.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا هر نوع معامله‌ای مشمول مالیات می‌شود به‌ویژه معاملاتی که جزو شغل حساب نمی‌شود.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دریافت مالیات از عایدی سرمایه مسیری است که همه کشور‌ها آن را طی کرده‌اند و قطعاً دهک‌های پایین به دلیل اینکه دارایی خاصی ندارند دچار مشکل نخواهند شد.

وی افزود: نکته مهم این است اگر در نظر بگیریم معاملاتی از این نوع صورت نگیرد و پول در دست مردم باقی بماند و وارد هیچ بازاری نشود در این صورت مردم باید با نقدینگی خود چه کنند.

حق‌شناس بابیان اینکه تا فضای کسب‌وکار مناسب نباشد این نقدینگی حتماً به مسیری خواهد رفت و شاید به فرار سرمایه منجر شود، گفت: باید در نظر داشت ضمن اینکه اصل طرح مفید است نباید فراموش کرد این‌گونه طرح‌ها عوارض اقتصاد را کم می‌کند، اما آیا می‌تواند اصل مشکل اقتصاد را برطرف کند نیاز به یک تحلیل بنیادی دارد.

کارشناس اقتصادی تأکید کرد: تا زمانی که اصل مشکلات اقتصاد برطرف نشود، برخورد با عوارض یا حاشیه شاید در کوتاه‌مدت سود داشته باشد، اما در بلندمدت ممکن است حاشیه‌های جدیدی ایجاد شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا این طرح می‌توان اثر مثبتی بر بورس بگذارد، بیان کرد: ممکن است این نقدینگی و سرمایه به‌جای اینکه به سمت سوداگری در بازار‌های سکه، طلا، ارز، خودرو یا مسکن حرکت کند وارد بازار سرمایه شود و کمی این بازار را تقویت کند.


بیشتر بخوانید:

روند نویدبخش برای پایان ریزش ۱۰ ماهه

امیر
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
اولاًاگرکشورهای دیگه چنین طرح هایی رااجراء میکنند،تورمشون یاصفره،یابین یک تاچهاردرصد،نه ایران که ۵۰ درصده
واینکه مطمعن باشیدبااین بلایی که دربورس سر،مردم اوردیددیگه ادمهای معمولی به بورس اعتمادنمیکنند،تازه انهایی هم که الان دربورس گیرافتادند،منتظرندتازودتربفروشندوازبورس فرارکنند،سرمایه دارهاهم بااجرای این طرح،سرمایه هاشون وبه کشورهای دیگه میبرند.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
برخلاف نظر خیلی از دست اندرکاران که فکر میکنن اینجوری پول ب چرخه اقتصاد وارد میشه .فکر میکنم فقط باعث خروج پول از کشور و سرمایه گذاری تو اقتصاد دیگر کشورها میشه .
اصلا افزایش قیمتها چه روی خانه و ملک چه طلا و ارز عاملی جز دولت نداره . حالا از همون هم پول میخواد در بیاره .
اگر شخص زیان کنه دولت زیان طرف رو قبول میکنه که حالا سود و مالیاتش رو میخواد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۲
افزایش قیمت ها بر اساس تورم دولت ساز ایجاد شده است و براساس کاهش ارزش پول ملی ایجاد شده است تورم را عائدی نمی گویند که حالا بخواهید مالیات این نابسامانی را هم دریافت کنید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
سلام بر رکود مطلق کسب وکار در صورت اجاره
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"آبادا" در مجمع ۵۶ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت تولید نیروی برق آبادان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ برگزار شد.
به سهامداران

به سهامداران "شپترو" در مجمع سود نرسید

مجمع عمومی عادی شرکت پتروشیمی آبادان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵برگزار شد.

"تاپکیش" در مجمع هیات مدیره جدید انتخاب کرد

مجمع عمومی شرکت تجارت الکترونيک پارسيان کيش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شلیا" به گوش می‌رسد

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت مواد ویژه لیا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۳برگزار خوهد شد.
تقسیم سود ۱۰۰۵ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۱۰۰۵ ریالی در مجمع "لخانه"

مجمع عمومی لوازم خانگی پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ با حضور سهامداران به صورت حضوری و آنلاین، در سالن کنفرانس این شرکت در دفتر مرکزی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: