کد خبر : ۲۴۱۸۵۳
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه نقش دولت ها تنظیم‌گری است و باید از تصدی‌گری به دور بمانند، تاکید کرد: هم اکنون وارد فضای جدیدتری در تنظیم‌گری شده ایم.

خواندن ۲ دقیقه

سندباکس از نظر عملکرد تفاوتی با دنیای واقعی ندارد

به گزارش بورس نیوز، محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظها کرد: سازمان‌ها همواره با طیف وسیعی از پیشنهادات و ایده‌های متنوع برای اجرا روبه‌رو هستند که برخی از آنها در نگاه اول قابل اجرا و بعضی دیگر غیرقابل اجرا به نظر می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه در میان ایده‌های قابل اجرا و غیرقابل اجرا، ایده‌های متنوعی با درجات مختلف ریسک‌ نیز وجود دارند، افزود: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند که پیشنهادات قبل ازآنکه رد شوند، در یک محیط تحت نظارت و بدون قوانین دست و پاگیر آزمایش شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص پیاده‌سازی طرح‌ها و پروژه‌های اقتصاد هوشمند، ادامه داد: طرح ها و ایده ها در فضای سندباکس آزمایش شده و در محیط ‌آزمون ایده‌ها به خوبی و به دور از محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آنها مشخص و رفع می‌شود. در عین حال مشخص می شود که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سندباکس از نظر عملکرد تفاوتی با دنیای واقعی ندارد، ادامه داد: البته در محیط آزمون، مقررات، محدودیت‌ها و قید و بندها را کنار می‌گذاریم و ایده‌ها در محیط تحت نظارت به اجرا گذاشته می‌شوند. بنابراین مطلوب است که در چنین محیطی، به نهادهای مختلف اجازه بررسی دهیم تا مشخص شود که آیا می توانند وارد بازار سرمایه شوند یا خیر.

دهقان با بیان اینکه نقش دولت ها تنظیم‌گری است و باید از تصدی‌گری به دور بمانند، تاکید کرد: هم اکنون وارد فضای جدیدتری در تنظیم‌گری شده ایم. دیگر دولت یا سازمان ها بدون مشارکت ذینفعان امکان تنظیم‌گری ندارند. باید کنش ها و واکنش ها بررسی شوند و در محیطی آزمون شده و واکنش ها نسبت به ابزار جدید دیده شود. در این شرایط نتیجه و خروجی این است که قوانینی وضع می شود که مشارکت ذینفعان در این تنظیم‌گری نقش داشته و به نسخه بهینه رسیده ایم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در بازار سرمایه در این مسیر حرکت کرده‌ایم و در ماه‌های آینده گزارش ابزارها و نهادهای مالی جدید که در سندباکس بازار سرمایه تست شدند را منتشر می کنیم.


  • بیشتر بخوانید:

حق همیشه با "سازمان بورس" نیست

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" وسبحان " به سوددهی افتاد

شرکت سرمایه گذاری سبحان زمان سوددهی به سهامداران را اعلام کرد.
سوددهی

سوددهی " واعتبار " از نخستین ماه زمستان

شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
در مجعم

در مجعم " غمهرا " ۴۱۲ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت گروه تولیدی مهرام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "لپیام" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت گسترش صنایع پیام در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: