کد خبر : ۲۴۱۵۳۷
مدیرعامل بورس تهران تشریح کرد:
۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
مدیرعامل بورس تهران گفت: برنامه ورود منابع به بازار اقدام بسیار مفیدی است که با تلاش محمدعلی دهقان دهنوی و با مشارکت حقوقی‌های بزرگ بازار و نهاد‌های مالی آغاز شده است.

خواندن ۲ دقیقه

بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، مدیرعامل بورس تهران ضمن بیان اینکه بازار سرمایه، دوران تثبیت را می‌گذراند، گفت: با توجه به حمایت‌های همه جانبه‌ای که حاکمیت انجام داد، یعنی دولت در راس و سایر قوا نیز در حمایت از بازار وارد عمل شدند، مقررات خوبی در راستای حمایت از سهامداران خرد تصویب و منابع مالی موثری به شکل‌های مختلف به بازار تزریق شده و آخرین رقم، مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بود که صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق کرده و این روز‌ها شاهد آن هستیم که به تناسب شرایط بازار و در راستای نقدشوندگی بازار، اقدامات لازم انجام می‌شود.

مدیر عامل بورس تهران درخصوص سرانجام انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق تبعی، توضیح داد: برنامه ورود منابع به بازار اقدام بسیار مفیدی است که با تلاش محمدعلی دهقان دهنوی و با مشارکت حقوقی‌های بزرگ بازار و نهاد‌های مالی آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه عمده شرکت‌های بزرگ و بنیادی که وزن اصلی ارزش بازار را تشکیل می‌دهند پای کار آمده اند، افزود: تا کنون در بورس تهران انتشار ۱۳۵۰ میلیارد تومان اوراق تبعی، قطعی شده که اول هفته آتی روی نماد‌های شستا، فولاد کویر، شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس و چند نماد دیگر اجرا و مستقیما از سهام سهامداران خرد حمایت خواهد شد. ابزار این کار هم اوراق اختیار فروش تبعی است که از سال ۹۱ در بازار سابقه اجرا دارد.

مدیرعامل بورس تهران، کف تضمین برای این اوراق را ۲۰ درصد دانست و گفت: سهامدار عمده یا منتشر کننده این اوراق، به کسانی که این سهام را تا یکسال دیگر حفظ کنند، اطمینان داده که حداقل ۲۰ درصد بازدهی را دریافت می‌کنند. این اتفاق چند ویژگی دارد. از جمله بیانگر آن است که بنگاهی که این اوراق را منتشر کرده، نسبت به عملکرد خود در حوزه تولید کالا و خدمات و سودآوری مجموعه خود مطمئن است.

وی افزود: دیگر مزیت این است که افزایش قیمت احتمالی سهم نیز متوجه سهامدار خرد خواهد بود. به همین دلیل از اوراق اختیار فروش تبعی به عنوان ابزار هیبریدی یاد می‌شود.

به گفته صحرایی، همچنین تاکنون از مبلغ ۲۴ هزار میلیارد تومانی که برای اوراق اختیار فروش تبعی پیش بینی شده، انتشار هزار و ۵۰ میلیارد تومان دیگر هم از سوی شرکت‌ها درخواست شده بود که اجرایی می‌شود. ثبهسا، ثامید، ونوین، وقرن، وبهمن به عنوان نماد‌های دارایی پایه انتخاب شده اند و سهامداران عمده، این منابع را در مجموعه خود صرف حمایت می‌کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، درخواست انتشار ۳۵۰۰ میلیارد تومان دیگر هم ارسال شده که مدارک این شرکت‌ها در حال بررسی است و زمانی که تعهداتشان انجام شد، اخبار مربوط به آن توسط معاونت بازار اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع به طور مستمر در حال پیگیری است تا اجرایی شود، افزود: البته به طور معمول شکل گیری چنین روندهایی، با مشکلاتی هم مواجه می‌شود، اما اگر سهامدارانی که متعهد به انجام آن هستند اقدامات لازم را اجرایی نکنند، شرکت بورس تهران این موارد را به بازار اعلام می‌کند.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه مولفه‌های اقتصادی بازار روند مثبتی دارد و قیمت کامودیتی‌ها رو به رشد است، قیمت نفت تثبیت شده و نرخ فروش محصولات شرکت‌ها نیز قابل توجه است، تاکید کرد: در چنین شرایطی ضروری است شرکت‌ها علاوه بر وظایف شرکت داری خود از منافع سهامدارانشان حمایت کنند، یا اگر می‌بینند که سرمایه سهامداران به ویژه سهامداران خرد بی آنکه مولفه‌های بنیادی بازار دستخوش تغییر شده باشد تحت تاثیر قرار گرفته، در راستای حفظ ثروت سهامداران، اقدامات لازم را انجام دهند. این کار در دنیا معمولا از طریق سهام خزانه انجام می‌شود. در کشور ما نیز با انتشار اوراق اختیار فروش تبعی، به سهامداران خرد اطمینان داده می‌شود که هم از مزایای حداقل بازده سایر گزینه‌های بدون ریسک مانند سپرده‌های بانکی برخوردار و هم با افزایش قیمت‌ها از سود نقدی حاصل از سهامداری خود برخوردار می‌شوند.


  • بیشتر بخوانید:

اکنون کلیت بازار منتظر یک آغاز خوب است

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تصمیم به افزایش سرمایه در مجمع

تصمیم به افزایش سرمایه در مجمع "وتعاون"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه تعاون در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۴ برگزار خواهد شد.

"ودانا" در تصور انتخاب اعضای هیات مدیره در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۴ برگزار می‌شود.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "وبرق" در دهمین روز شهریورماه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری کارکنان صنعت برق در منطقه زنجان و قزوین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "شفارس" در جریان باشند

شرکت صنایع شیمیایی فارس زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: