کد خبر : ۲۴۱۸۸۱
۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه این کمیسیون برای بررسی موضوع قطعی برق، از تاکید این کمیسیون بر تهیه لایحه‌ قانونمند کردن استخراج رمز ارزها خبر داد.

خواندن ۲ دقیقه

رمزارزها+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با وزیر نیرو، گفت: در این نشست مسائل و موضوعات مرتبط با عملکرد وزارت نیرو با حضور آقای اردکانیان، معاونین او، تعدادی از نمایندگان کمیسیون اقتصادی، انرژی و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد، وزارت نیرو نسبت به سوالات و ابهامات مطرح شده گزارش مکتوب ارائه کند.

وی افزود: در ابتدای نشست رئیس کمیسیون گزارشی از شکایت‌های واصله از طرز کار وزارت نیرو ارائه کرد و به تعدادی از سوالات و شکایات اشاره کرد که مهمترین آن در خصوص خاموشی‌های گسترده و مکرر در کشور، نحوه اجرای تکالیف قانون وزارت نیرو در حوزه صنعت برق در برنامه ششم توسعه، واگذاری شبکه توزیع برق به بخش غیر دولتی، میزان مطالبات شرکت‌های خصوصی از وزارت نیرو و در نهایت ارتباط استخراج بیت کوین با قطع برق بود.

خضریان یادآور شد: بعد از بیان مسئله از سوی رئیس کمیسیون، وزیر نیرو گزارش عملکرد کلی از اقدامات وزارت تحت تصدی خود ارائه کرد و توضیح داد که در وزارت نیرو به دنبال ایجاد نیروگاه‌های بخار در مجاورت ساحل هستند و بر این باورند که احداث چنین نیروگاهی با کمترین خسارت زیست محیطی است.

این نماینده مجلس افزود: وزارت نیرو با همکاری نیروی انتظامی به دنبال شناسایی مکان‌ها و اشخاصی هستند که استخراج رمز ارز دارند و تفاوت نمی‌کند این استخراج قانونی باشد یا غیر قانونی، چرا که به دلیل بحران خاموشی مانینگ باید متوقف شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس همچنین گفت: وزیر نیرو درحالی تاکید داشت که مانینگ ۲ هزار مگاوات برق مصرف می‌کند و فشار زیادی به سیستم برق کشور است که نمایندگان در کمیسیون اصل ۹۰ تاکید داشتند با سیستم‌های کنونی امکان بررسی الگوی مصرف خانگی وجود دارد بنابراین شناسایی مانینگ کار سختی نیست. ضمن اینکه وزارت نیرو اعلام آمادگی کرد که به اشخاص خواهان استخراج قانونی رمز ارز، تسهیلات نیروگاه‌های خورشیدی بدهد و در قبال تامین برق آن‌ها در زمان تاریکی از سوی وزارت نیرو، در عوض در زمان پیک مصرف این نیروگاه‌ها به کمک سیستم برق کشور بیایند و برق تهاتر کنند.

وی اضافه کرد: براساس نظر مجلس مقرر شد وزارت نیرو لایحه‌ای برای قانونمند کردن استخراج رمز ارز‌ها تهیه کند تا این کار در چارچوب قانون انجام شود. همچنین با استناد به قانون برنامه ششم توسعه عنوان شد که وزارت نیرو تا پایان سال ۱۳ هزار و ۳۰۱ مگاوات برق تولید خواهد کرد.

وی همچنین عنوان کرد: طبق اعلام وزیر نیرو این وزارتخانه ۵۱ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران دارد و از طرف دیگر ۵۸ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که می‌بایست جهت وصول و پرداخت بدهی‌ها تدبیری شود.

خضریان در پایان خاطرنشان کرد: در این نشست به دنبال احصا نقص‌ها و خلاء‌های قانونی در قانون برنامه ششم توسعه بودیم تا این نکات در قانون برنامه هفتم توسعه اصلاح و تکرار نشود، از این رو مقرر شد وزارت نیرو گزارش مکتوبی در این زمینه ارائه کند.


  • بیشتر بخوانید:

بیش از ۷۰ هزار ماینر در کشور شناسایی شد

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"غشهد" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت شهد ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار می‌شود.
افزایش سرمایه ۶۳ درصدی

افزایش سرمایه ۶۳ درصدی "وایران" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت لیزینگ ایرانیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارت اعتباری ایران کیش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۰ برگزار می شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد

مجمع عمومی شرکت مجتمع فولاد خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: