کد خبر : ۲۴۲۱۰۳
پیش‌گشایش؛
۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
روز گذشته شاهد برخی تحرکات مثبت در گروه بانکی بودیم که می‌تواند امروز نیز منجر به ادامه روند و نوسانات مثبت در بازار امروز شود.

خودرویی‌ها باطری شارژ می‌کنند

به گزارش بورس‌نیوز، روز گذشته شاهد رشد بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ واحدی شاخص کل بودیم و شاخص کل با این افزایش، در پایان روز قبل به رقم یک میلیون و ۱۵۷ هزار واحد رسید و شاخص کل هم‌وزن نیز افزایش در حدود نیم درصدی را تجربه کرد و به رقم ۳۸۳ هزار و ۸۲۶ واحد دست یافت.

ارزش معاملات بورس و فرابورس نیز در نخستین روز کاری از هفته جاری به بیش از ۱۵۸ هزار میلیارد ریال رسید.

سیاست و اقتصاد کلان

وزیر امور اقتصاد و دارایی بابیان اینکه کاندیدا‌های ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند، گفت: گفته‌شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تأمین مالی کرده که اصلاً چنین چیزی نیست.

دژپسند بیان داشت: لزوما بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست و این دو می‌توانند مکمل هم کارکرد داشته باشند؛ لذا ما باید امکان اعمال مدیریت را باید برای سهام‌دار فراهم کنیم و این فرصت را باید دولت فراهم کند. خریدار اوراق در سال گذشته عمدتاً کسانی بودند که نمی‌توانستند ازلحاظ قانون و مقررات در بازار سهام وارد شوند و لذا تنها گزینه آن‌ها بازار بدهی بوده است.

رشد اقتصادی کشور در فصل پاییز سال ۹۹ به ۳.۹ درصد و رشد بدون احتساب نفت به ۲.۹ درصد رسید. نماگر‌های اقتصادی سه‌ماهه سوم را منتشر کرد که مهم‌ترین و جدید‌ترین آمار منتشرشده مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه سوم سال ۱۳۹۹ است. بر این اساس در فصل پاییز رشد اقتصادی کشور با احتساب رشد بخش نفت به میزان ۳.۹ درصد بوده است.

اقتصاد کشور بدون احتساب نفت هم ۲.۹ درصد بوده است. در فصل پاییز رشد بخش نفت ۹.۷ درصد، بخش کشاورزی ۵.۲ درصد، صنعت و معدن ۹.۲ درصد، ساختمان ۲.۲ درصد و خدمات ۰.۱ درصد بوده است. با مقایسه تولید ناخالص داخلی فصول بهار، تابستان و پاییز در سال ۹۹ و مقایسه آن با سال ۹۸، مشخص می‌شود که رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال گذشته حدود ۲.۱ درصد بوده است.

بانک مرکزی اعلام کرد که در روز گذشته و در سامانه نیما، ۱۲۱ میلیون دلار و با میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۰۳،۲۰۱ ریال معامله شد. در بازار نقدی نیز شاهد افزایش در حدود ۱۰۰ تومانی قیمت دلار بودیم تا همچنان این ارز در کانال ۲۳ هزارتومانی دادوستد گردد.

در خبری از صنعت شوینده‌ها، در حالی دبیر انجمن تولیدکنندگان محصولات شوینده اعلام کرده بود که با توافق به‌عمل‌آمده میان تولیدکنندگان قرار است هیچ تغییر قیمتی تا پایان خردادماه اجرایی نشود که قیمت انواع محصولات این بخش از دیروز ۱۷ خردادماه تا ۲۵ درصد گران شده است. بر اساس این ابلاغیه، از روز گذشته ۱۷ خردادماه مایع دستشویی، مایع ظرف‌شویی، پودر و مایعات لباسشویی، صابون و خمیردندان ۲۵ درصد و مابقی محصولات افزایش قیمت ۲۰ درصدی را خواهد داشت.

بازار امروز

برای بازار امروز همانند روز گذشته انتظار رشد تدریجی را خواهیم داشت.

عرضه و یا عدم عرضه صف‌های خرید و روند‌های مثبت ایجادشده در گروه خودرویی، می‌تواند روند حرکتی سایر گروه‌ها را نیز مشخص کند. همچنین روز گذشته شاهد برخی تحرکات مثبت در گروه بانکی بودیم که می‌تواند امروز نیز منجر به ادامه روند و نوسانات مثبت در بازار امروز شود.


  • بیشتر بخوانید:

خبری از وعده وعید‌های انتخاباتی هم نیست

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"آبادا" در مجمع ۵۶ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت تولید نیروی برق آبادان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ برگزار شد.
به سهامداران

به سهامداران "شپترو" در مجمع سود نرسید

مجمع عمومی عادی شرکت پتروشیمی آبادان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵برگزار شد.

"تاپکیش" در مجمع هیات مدیره جدید انتخاب کرد

مجمع عمومی شرکت تجارت الکترونيک پارسيان کيش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "شلیا" به گوش می‌رسد

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت مواد ویژه لیا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۳برگزار خوهد شد.
تقسیم سود ۱۰۰۵ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۱۰۰۵ ریالی در مجمع "لخانه"

مجمع عمومی لوازم خانگی پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ با حضور سهامداران به صورت حضوری و آنلاین، در سالن کنفرانس این شرکت در دفتر مرکزی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: