کد خبر : ۲۴۲۱۶۶
سهامداران مراقب دلالان زیر تابلوی بورس باشند؛
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
«بورس» پس از خواب زمستانی بیش از ۹ماهه درحالی تکانه‌هایی را به خود می‌دهد که دلالان و سفته‌بازان سهم‌های کوچک درحال چاق کردن موتور‌های خود هستند و سهامداران باید با تجربه سال ۹۸ و ۹۹ اقدام به خرید و فروش کنند نه بر اساس اطلاعات پوشالی که از سوی سودجویان ارائه می‌شود.

بیدارشدن سفته‌بازان «بورس» از خواب زمستانی

به گزارش بورس نیوز، اگرچه چند روزی است که شاخص کل بورس شرایط بهتری را نشان می‌دهد؛ اما کماکان بسیاری از نمادهای بازار جامه سرخ به تن دارند. در معاملات امروز هم ۲۴۲ نماد قفل در صف فروش بود.

علیرضا قدرتی کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: یکی از مواردی که در چند ماه اخیر با علامت سؤال مواجه بوده، علت ریزش بازار سرمایه بوده چراکه تمامی مؤلفه‌های اساسی بازار همچون سودآوری شرکت‌ها، قیمت‌های جهانی و بعضاً نرخ ارز، در محدوده مناسبی قرار داشت ولی واکنش بازار به مؤلفه‌های مثبت، منفی بود و بازارسرمایه را به سمت نزول سوق می‌داد.

وی اضافه کرد: با رفع ابهامات مربوط به انتخابات، بازار سرمایه به ثبات نسبی رسید و به‌تدریج آماده حرکت به سمت یک‌روند رو به رشد گردید.

قدرتی افزود: نکته مثبت اتفاقات این روزها، توجه کاندیداهای ریاست جمهوری به جایگاه "بورس" است و می‌توان گفت تمام کاندیداها به نقش بااهمیت بازارسرمایه در اقتصاد کشور، اذعان دارند. از سوی دیگر با کاهش دست‌کاری‌ها در بازار سرمایه و نرخ ارز و نرخ سود بین‌بانکی، بخشی از ابهامات بازار سرمایه برطرف شد و انتظارات برای کاهش دستوری نرخ ارز از بین رفت.

فضای مدیریت "اقتصاد و بورس" نیازمند آرامش و ثبات

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: در حال حاضر، مهم‌ترین مسئله برای بازار سرمایه، پایان یافتن انتخابات و تثبیت تیم مدیریتی کشور و تعیین وزرا و مدیران بنگاه‌های اقتصادی کشور است. به‌هرحال ابهام درنتیجه انتخابات، ریسکی پیش روی بازار سرمایه ایجاد کرده و هنوز سرمایه‌های بزرگ وارد بازار نشده و باید منتظر ماند تا سرمایه‌های بزرگ وارد بازار سرمایه شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت مناسب قیمت‌های جهانی و کاهش بحران کرونا در دنیا و کمرنگ‌تر شدن ریسک کاهش نرخ ارز، بازار سرمایه تا حدودی به ثبات رسیده؛ اما فعلاً برای اینکه بگوییم روند نزولی بازار سرمایه به پایان رسیده، زود است. اما انتظار می‌رود بازار سرمایه ظرف ۳ ماه آینده تثبیت‌شده و با اقبال سرمایه‌گذاران از این بازار، روزهای بهتری شاهد باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه بازمان رفع صف‌های فروش نمادهای کوچک بازار اظهار کرد: بعضی نمادهای کوچک بازار سرمایه متناسب با کلیت بازار، افت نکرده و به‌نوعی از ریزش بازار سرمایه آسیب کمتری دیده‌اند و یا اینکه در دوران رشد بازار سرمایه، بیش از سایر نمادها رشد کرده‌اند. قطعاً این نمادها هم باید افت کنند تا معاملات این سهم‌ها هم روان‌تر شود. حدود ۸۰ درصد از ارزش بازار سرمایه متعلق به نمادهای بزرگ است و سهامداران بزرگ و حقوقی‌ها هم عمدتاً در این نمادها سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما در روزهای آینده به‌تدریج از فشار فروش در نمادهای کوچک هم کاسته خواهد شد.

قدرتی در توصیه به سهامداران گفت: به سهامداران توصیه می‌شود در خریدوفروش‌ها، به متغیرهای اساسی و فاندامنتال سهم‌ها توجه کنند و کمتر به دنبال فرصتی برای نوسان گیری باشند. بخش زیادی از سهم‌های کوچک بازار ازلحاظ سودآوری و شرایط فاندامنتال، جذابیت چندانی ندارند و تحت تأثیر شرایط بازار و رفتارهای سفته‌بازان در بازار، رشد کرده‌اند. با توجه به ریزش سنگین بازار سرمایه و ضربه‌ای که بر پیکر اعتماد مردم نسبت به بازار سرمایه وارد شد، توصیه‌ای به ورود در سهم‌های کوچک بازار سرمایه ندارم. البته در بازار سرمایه باید ریسک و بازده را باهم سنجید و همان‌طور که ریسک سرمایه‌گذاری در سهم‌های کوچک بازار بیش از سایر نمادها است، چه‌بسا شرایطی ایجاد شود که برخی از این سهم‌ها، بازدهی بالاتری هم نصیب سرمایه‌گذاران کنند.


  • بیشتر بخوانید:

کارنامه بازارسرمایه ۹۹/خطاهایی که قاتل بازارسرمایه شدند!

ققنوس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
همه کارشناسان محترم علت نزول بورس را میدانند اما از گفتن آن ابا دارند و سعی دارند با دادن آدرسهای غلط و نظرات صد من یه غاز سر سهامداران خرد را شیره بمالند وگرنه چه کسی است که نداند ریزش بازار سرمایه را کسانی رقم زدند که با برجام و FATF مخالفت میکردند و با زمین زدن بورس سرمایه های کوچک اقشار زحمتکش را به خاکستر تبدیل کردند تا در انتخابات دست بالا را داشته باشند و دولت مستقر را بدترین دولت تاریخ انقلاب اسلامی معرفی کنند ! الان هم برجام خوب شده و همه نامزدها از آن دفاع می‌کنند و هم FATF آماده تصویب است نشان دهند گشایش اقتصادی دست آورد تیم جدید است ، خیانت از این بالاتر نمیشود که معیشت مردم را به ای رسیدن به قدرت به گروگان بگیری و دولت و مجلس خود را انقلابی معرفی کنی !
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "حفارس" سود تقسیم نکرد

مجمع عمومی شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "رمپنا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت گروه مپنا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ برگزار خواهد شد.
سود ۴۰ ریالی در مجمع

سود ۴۰ ریالی در مجمع "ونیرو" تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری نیرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ برگزار شد.

"میهن" آماده برگزاری مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت بیمه میهن در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: