کد خبر : ۲۴۲۲۱۶
معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل گهر:
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
معاون توسعه آهن و فولاد گل گهرگفت: شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به شدت از کشف قیمت واقعی زنجیره فولاد در بورس کالا استقبال می‌کند.

خواندن ۲ دقیقه

توسعه آهن و فولاد گل گهر+بورس نیوز


به گزارش بورس نیوز، تربتی، معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل گهر اظهار کرد: پس از ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی و تنظیم بازار زنجیره فولاد از سوی وزارت صمت، شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر مترصد اولین فرصت برای پذیرش، عرضه و کشف قیمت از طریق بورس کالا بود که خوشبختانه عملیاتی شد.

وی با بیان اینکه توسعه آهن و فولاد گل گهر به شدت از کشف قیمت واقعی زنجیره فولاد در بورس کالا استقبال می‌کند، افزود: به عقیده بنده بازار از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا بهتر از هر سازوکار دیگری اداره شده و می‌تواند بهای هر کالایی را تشخیص داده و کشف نماید در این میان عرضه روز گذشته ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا با استقبال خوبی همراه شد و کل آن با قیمت ۸۵هزار ریال به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت.

تربتی ادامه داد: بهای پایه تعیین شده برای آهن اسفنجی شامل هزینه تمام شده تولید آهن اسفنجی با احتساب ارزش افزوده مورد انتظار و در حد معقول بود.

وی ادامه داد: امیدواریم تمام تولیدکنندگان و در تمامی بخش‌های زنجیره به بورس کالا ورود پیدا کنند تا یک شفافیت مناسب در روند مبادلات کالایی به خصوص در حوزه فولاد شکل گیرد.

معاون بازرگانی توسعه آهن و فولاد گل گهر در ادامه به مشکل خرید گندله به عنوان ماده اولیه این شرکت اشاره کرد و گفت: یکی از ایرادات موجود در خرید ماده اولیه این است که کماکان نرخ‌های کدال و به صورت علی الحساب برای گندله در خارج از بورس محاسبه می‌شود که این موضوع نیز در صورت ورود هماهنگ و همزمان کل زنجیره فولاد به بورس کالا برطرف می‌شود که انتظار ما این است با سیاست‌های وزارت صمت، این مهم به زودی برای همه رقم بخورد.

به گفته تربتی، عرضه و خرید کل زنجیره فولاد در بورس کالا به شفاف سازی بازار کمک کرده و سبب می‌شود مصرف کننده نهایی با اطمینان خاطر بیشتری محصول خود را خریداری کند. علاوه بر این موجب حذف دلالان و واسطه‌ها و از بین رفتن بازار سیاه می‌شود و این عوامل به قرار گرفتن اقتصاد کشور روی ریل توسعه کمک می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: انتظار و تصور این است که تا پایان سال بسیاری از شرکت‌های زنجیره بالادست و پایین دست فولاد معاملات در بستر بورس کالا را به معاملات توافقی، مذاکره و چانه زنی ترجیح دهند و درصورت رقم خوردن این اتفاق شاهد اتفاقات خوشایندی در حوزه فولاد خواهیم بود.

تربتی به روند معاملات آهن اسفنجی تا پیش از ورود به بورس کالا نیز اشاره داشت و گفت: تا پایان سال ۹۹ در فروش‌ها بر اساس ضرایب قیمتی که از سوی وزارت صمت ابلاغ می‌شد عمل می‌کردیم. براساس این ابلاغیه ضریب فروش کنسانتره ۱۶ درصد، گندله ۲۳.۵ درصد و آهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش فولاد خوزستان به صورت فصلی در کدال لحاظ می‌شد و نحوه فروش هم براساس سهمیه بندی بود که آن نیز از طرف وزارت صمت ابلاغ می‌شد؛ این روند، عمدتا شرکت‌های بزرگ همچون فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان و سایر شرکت‌ها را در بر می‌گرفت.

وی در خاتمه به همکاری بورس کالا برای پذیرش سهل و سریع شرکت‌ها اشاره داشت و گفت: وقتی بر ورود شرکت‌های تولیدکننده زنجیره فولاد در بورس کالا تاکید می‌شود یک رویداد مثبت این است که زیرساخت‌های بورس کالا برای پذیرایی از شمار زیادی شرکت فراهم است به گونه‌ای پذیرش شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در بورس کالا در روندی عالی و طی چند روز رقم خورد که نشان دهنده فراهم بودن زیرساخت‌های بورس کالا برای پذیرش و ورود شرکت هاست.


  • بیشتر بخوانید:

عرضه ۲۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"غشهد" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی شرکت شهد ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار می‌شود.
افزایش سرمایه ۶۳ درصدی

افزایش سرمایه ۶۳ درصدی "وایران" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت لیزینگ ایرانیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "رکیش" در دهم تیرماه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارت اعتباری ایران کیش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۰ برگزار می شود.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "فخاس" به گوش می‌رسد

مجمع عمومی شرکت مجتمع فولاد خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۷ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: