کد خبر : ۲۴۳۸۲۵
رئیس اداره تنظیم مقررات دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت:
۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
مدیرعامل کارگزاری سی ولکس گفت:ضروری است تولیدکنندگان برای رشد کالا‌های خود نگاهی به بازار‌های جهانی داشته باشد تا بتوانند در بازار‌های بین المللی رقابت و درآمدزایی کنند.

بورس کالا+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمودرضا الهی فرد، مدیرعامل کارگزاری سی ولکس با اشاره به ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر توسعه صادرات کالا‌های صنعتی و معدنی در قالب معاملات رینگ صادراتی بورس کالا اظهار کرد: ضروری است تولیدکنندگان برای رشد کالا‌های خود نگاهی به بازار‌های جهانی داشته باشد تا بتوانند در بازار‌های بین المللی رقابت و درآمدزایی کنند. محصولات معدنی کشور پتانسیل زیادی در این زمینه دارند به طوریکه در سال‌های اخیر با وجود شدت و ضعف در عرضه، جایگاه خود را در بازار‌های جهانی بازکرده اند، اما چه بهتر که این مهم از طریق بازار سرمایه و بورس کالا انجام شود.

وی با مثبت خواندن صادرات از طریق بورس کالا، بیان کرد: بورس کالا، شرایط عادلانه و یکسانی برای همه خریداران و فروشدگان مهیا می‌کند و از طرفی با ایجاد بستر مناسب برای رقابت بهتر، به نفع تولید کنندگان نیز هست.

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس توضیح داد: پیش از این آلومینیوم و برخی محصولات پتروشیمی مانند قیر و گوگرد نیز در رینگ صادراتی بورس کالا مورد معامله قرار می‌گرفتند. در حال حاضر از منابع کافی و بعضاً مازاد آهن اسفنجی و دانه بندی، سنگ آهن کنستانتره و حتی سیمان برخورداریم که می‌توانیم به صادرات آن‌ها در بورس کالا بپردازیم.

وی افزود: البته پیش از این در خصوص سنگ آهن تجربه صادرات وجود داشته است و این محصول در گذشته هم پذیرش شده بوده است، اما حدود دو سالی است که عرضه‌های این محصول کاهش یافت و رفته رفته از رینگ صادراتی بورس حذف شد. براین اساس، می‌توان از تجربه گذشته این محصول در راهبری ابلاغیه جدید وزرات صمت بهره لازم برد.

الهی فرد با اشاره به مزیت نسبی صادرات از طریق بورس کالا گفت: از آنجاییکه کرایه حمل برای محصولات معدنی موضوع بسیار مهمی است، تولیدکنندگان و خریداران می‌توانند از طریق بورس کالا به کاهش هزینه‌های خود بپردازند.

محمودرضا الهی فرد تاکید کرد: صادارت محصولات معدنی و فولادی از طریق بورس کالا، سبب می‌شود تا این معاملات در بستری شفاف و منصفانه کشف قیمت و عملیاتی شود. در نظر داشته باشید که هرچقدر صادارت غیرنفتی افزایش پیدا کند، درآمد غیرنفتی کشور رشد پیدا می‌کند.

وی همچنین با تاکید بر این که تولیدکنندگان محصولات معدنی می‌توانند از این طریق سریعتر به پول خود برسند، افزود: در این خصوص با توجه به شرایط مشتریان و تولیدکنندگان شیوه‌های تسویه اعم از ریالی، تعهد صادراتی و ضمانت نامه‌های ارزی و ... متفاوت و منعطف است و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.


  • بیشتر بخوانید:

ابلاغیه وزارت صنعت برای توسعه کالاهای صنعتی و معدنی

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
انتخاب هیات مدیره جدید

انتخاب هیات مدیره جدید "شسپا" در مجمع

مجمع عمومی شرکت نفت سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ برگزار شد.

"نبروج" مجددا مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت نساجی بروجرد در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۵برگزار خواهد شد.
مجمع

مجمع "شتولی" ۱۰ روز دیگر برگزار می‌شود

مجمع عمومی عادی شرکت تولی پرس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ برگزار خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "پترول" به گوش می رسد

مجمع عمومی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "تاصیکو" با هم دیدار می کنند

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۰برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: