کد خبر : ۲۴۴۴۲۸
عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز:
۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸
عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: در طول چند دهه اخیر در هر جا که دستکاری قیمتی اتفاق افتاده، زمینه ساز عدم شفافیت، تولید موقعیت‌های فساد و کمبود در فضای عرضه و تقاضا شده است.

دستکاری قیمتی عاملی برای ایجاد فساد و کمبود عرضه

حسن فروزانفر در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: اصولا معتقدیم که مکانیزم‌های دولتی قیمت گذاری کارایی ندارد و به شفافیت بازار را آسیب می‌زند.

عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: قیمتگذاری دستوری همراه با تعارض منافع است و زمینه‌های شروع و توسعه موقعیت‌های فساد رو فراهم می‌کند.

وی گفت: قیمت‌گذاری دستوری و مداخله در بازار در اقتصاد بسیار محدود و زمان آن نیز باید کوتاه مدت باشد و زمانی این کار صورت می‌گیرد تا فرصت کوتاهی به دست آید تا کار یک سامان.

فروزانفر خاطرنشان کرد: در کشور ما با توجه به محدودیت‌هایی که در تعاملات بین المللی داریم مسئله قیمت گذاری به عنوان یکی از راهکار‌های شناخته شده و دولت طی چند دهه اخیر برای اینکه بتواند به بازار مسلط شود یا به نوعی بتواند تامین منافع عمومی را انجام دهد اقدام به این کار می‌کند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: این در حالی است هیچ وزیر یا مسئولی پاسخگوی به هم ریختگی و هزینه‌های وارده چند باره مکانیزم‌های قیمت گذاری که در طول زمان به جامعه تحمیل کردند نبوده و هیچ شخصی تا کنون در یک دادگاه صالحه درباره آثار منفی قیمت‌گذاری در جریان سرمایه گذاری یا بر اشتغال آن بخش و یا فسادی که توزیع شده جواب پس نداده است.

وی بیان کرد: ما چیزی به نام بورس کالا درست می‌کنیم که در آن واقعیت عرضه و تقاضا است حتی اگر این تقاضا تحریک شده یا به دلایل خاصی محدود شده باید آثار خود را در مصرف به جای بگذارد، چرا باید فرصت‌های افت و خیز بازار و بازیگری درست فعالان اقتصادی را از آن‌ها بگیریم.

فروزانفر تاکید کرد: در طول چند دهه اخیر در هر جا که دستکاری قیمتی اتفاق افتاده، زمینه ساز عدم شفافیت، تولید موقعیت‌های فساد و کمبود در فضای عرضه و تقاضا شده است.

عضو اتاق بازارگانی ایران درباره ارتباط دادن گرانی سیمان به عرضه در بورس کالا گفت: زمانی که قرار است تعطیلی بوجود بیاید و همه متوجه می‌شوند که دولت بصورت اجباری در حال ایجاد تعطیلی برای صنعت سیمان است این طبیعی است که افزایش قیمت کوتاه‌مدت برای آن بوجود بیاید و ربطی به وارد شدن این کالا به بورس ندارد و بیشتر به پیش بینی کمبود این کالا به دلیل کاهش تولید بر می‌گردد.


بیشتر بخوانید:

گرانفروشی دلالان ارتباطی به شرکت ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "حفارس" سود تقسیم نکرد

مجمع عمومی شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "رمپنا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت گروه مپنا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ برگزار خواهد شد.
سود ۴۰ ریالی در مجمع

سود ۴۰ ریالی در مجمع "ونیرو" تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری نیرو در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ برگزار شد.

"میهن" آماده برگزاری مجمع می‌شود

مجمع عمومی شرکت بیمه میهن در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: