کد خبر : ۲۴۶۱۰۵
دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز تشریح کرد:
۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
افزایش قیمت جهانی زغال سنگ، اثری بر قیمت محصولات شرکت های زغال سنگی ندارد؛ چرا که قیمت زغال سنگ در کشور ما بر اساس درصدی از شمش فولاد (۲۶.۵ درصد شمش فولاد خوزستان) تعیین می شود و بنابراین تغییرات قیمت شمش فولاد، قیمت زغال سنگ ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

دلیل صف خرید امروز زغال سنگی ها چیست؟

به گزارش بورس نیوز، زغال سنگ در بازارهای جهانی رشد چشمگیری داشته است. هر تن زغال سنگ استرالیا، ۱۶۶ دلار و هر تن زغال سنگ نیوکاسل ۱۹۵ دلار معامله می شود. این قیمت ها تقریبا دو برابر قیمت های سال قبل است. باید دید این افزایش قیمت ها چه تاثیری بر سودآوری شرکت های تولیدکننده زغال سنگ در کشور ما دارد. "کزغال" ، "کطبس" ، "کپرور" و "کشرق" نمادهای زغال سنگی بازار سرمایه هستند و امروز با افزایش تقاضای سهامداران، صف خرید شده اند.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: افزایش قیمت جهانی زغال سنگ، اثری بر قیمت محصولات شرکت های زغال سنگی ندارد؛ چرا که قیمت زغال سنگ در کشور ما بر اساس درصدی از شمش فولاد (۲۶.۵ درصد شمش فولاد خوزستان) تعیین می شود و بنابراین تغییرات قیمت شمش فولاد، قیمت زغال سنگ ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: اما قیمت زغال سنگ ما در یک سال گذشته رشد مناسبی داشته است. در اسفند ماه سال ۹۹، هر تن کنسانتره زغال سنگ در کشور ما تقریبا ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان بوده؛ در حالی که قیمت فعلی زغال سنگ(۳۱ مرداد۱۴۰۰) تقریبا ۳ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان است. یعنی قیمت زغال سنگ در کشور ما از ابتدای سال جاری، رشد ۳۶ درصدی داشته که این رشد، اثر بااهمیتی هم بر سودآوری شرکت ها دارد. البته باید دید شرکت های زغال سنگی در بودجه خود چه نرخی را پیش بینی کرده اند. ضمن اینکه بیشترین میزان افزایش نرخ زغال سنگ، در سال ۹۹ اتفاق افتاده است و در سال ۹۹، شرکت های زغال سنگی شرایط بسیار مطلوبی پیدا کردند. رشد ۳۶ درصدی قیمت های امسال هم به بهبود وضعیت شرکت ها کمک خواهد کرد.

قیمت زغال سنگ در دو سال اخیر را اینجا ببینید.

قیمت زغال سنگ ۱۳۹۹

قیمت زغال سنگ مرداد ۱۴۰۰

دلیل صف خرید امروز زغال سنگی ها چیست؟

صمدی در ادامه با مقایسه حجم عرضه و تقاضای زغال سنگ در ایران و ضرورت توسعه این صنعت، اظهار کرد: عرضه کنسانتره زغال سنگ در کشور سالانه ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و تقاضای داخلی بالغ بر ۳ میلیون تن است! تقاضای داخلی قطعا شیب صعودی خواهد داشت. فراموش نکنید که تداوم مشکل کمبود برق و گاز در سال های آینده، برای بخشی از صنعت فولاد مشکل ساز خواهد شد و استفاده از زغال سنگ در شرکت های فولادی مجهز به کوره بلند(ذوب آهن اصفهان و کوره بلند زرند میدکو) مزیت محسوب می شود و معمولا هم در دنیا تولید فولاد با استفاده از زغال سنگ صورت می گیرد‌. این در حالی است که قیمت تمام شده زغال سنگ وارداتی در بندرعباس، حدود ۷ میلیون تومان است که این قیمت تقریبا ۲ برابر هزینه زغال سنگ داخلی است و فقط سال گذشته، شرکت ذوب آهن اصفهان، ۸۰۰ هزار تن زغال سنگ وارد کرده است. بنابراین اجرای طرح های توسعه ای و افزایش ظرفیت در این صنعت کاملا منطقی است. ضمن اینکه افزایش ظرفیت در صنعت زغال سنگ، نسبت به صنایعی همچون فولاد، هزینه کمتری دارد. ذخایر قطعی و اکتشاف شده زغال سنگ در ایران حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن است و فقط کافی است سرمایه گذاری در این حوزه صورت بگیرد تا بتوان به خودکفایی رسید نیاز بازار داخل را تامین کرد. البته بخشی از این ذخایر در اختیار دولت است و جهت بهره برداری جدید باید با بخش خصوصی، همکاری لازم صورت بگیرد.

دلیل صف خرید امروز زغال سنگی ها چیست؟

وی اضافه کرد: قیمت زغال سنگ در ۲_۳ سال گذشته رشد زیادی داشته؛ اما هزینه های تولید هم افزایش یافته است. حدود ۵۰ درصد از هزینه های تولید زغال سنگ مربوط به نیروی انسانی بوده و بخش دیگری از هزینه ها به تامین تجهیزات برمی گردد که در این مدت افزایش زیادی داشته است. بخش نسبتا اندکی از هزینه ها هم مربوط به انرژی است. اما نکته اینجاست که در معادن فعال، هزینه تجهیزات نسبتا کمتر است ولی سرمایه گذاری های جدید، هزینه سنگینی بابت تجهیز معادن می طلبد. بنابراین توسعه معادن زغال سنگ و سرمایه گذاری های جدید در این صنعت، نیازمند افزایش قیمت زغال سنگ خواهد بود تا سرمایه گذاری در این صنعت، توجیه پیدا کند. ضمن اینکه باید در نظر داشت اجرای طرح های توسعه ای در این صنعت، زمان بر بوده و از شروع یک پروژه تا بهره برداری ۵ سال به طول می انجامد.

این فعال صنعت زغال سنگ در خاتمه ضمن تاکید بر ضرورت همکاری و هماهنگی وزارت صمت برای توسعه معادن و افزایش تولید، از سیاست گذاران و وزرای دولت جدید درخواست کرد: اولین درخواست این صنعت از سیاست گذاران این است که ذخایر دولتی، با رعایت تشریفات قانونی به بهره برداران بخش خصوصی واقعی و باتجربه واگذار شود. درخواست بعدی ما این است که دولت به ایفای تعهدات خود در زمینه ایمنی معادن پایبند باشد. همچنین امیدواریم با توجه به قیمت جهانی زغال سنگ، قیمت زغال سنگ ایران هم واقعی شود تا شرکت های زغال سنگی به بخش فولاد، یارانه ندهند! صنعت زغال سنگ صنعتی اشتغال زا است و با توجه به ضرورت افزایش ظرفیت حداقل ۱ میلیون تنی زغال سنگ در کشور، حمایت از این حوزه می تواند بیش از ۵ هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند. ضمن اینکه این صنعت، چندان انرژی بر نیست و می توان گفت به خاطر پایین بودن هزینه انرژی در معادن زغال سنگ، سهم این صنعت از یارانه انرژی کم است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: