مدیرعامل بانک اقتصاد نوین؛
۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۷
بانک اقتصادنوین رفع موانع تولید نیازمند عزم ملی و حمایت همه‌جانبه از سوی سران سه قوه استمدیرعامل بانک اقتصادنوین در میزگرد تخصصی سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی با موضوع مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید رفع موانع تولید را نیازمند عزم ملی و حمایت همه‌جانبه از سوی سران سه قوه دانست.

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، مدیرعامل بانک اقتصادنوین در میزگرد تخصصی سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی با موضوع مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید رفع موانع تولید را نیازمند عزم ملی و حمایت همه‌جانبه از سوی سران سه قوه دانست.علیرضا بلگوری، مدیرعامل بانک اقتصاد نوین با اشاره به اینکه در سال جاری، رویکرد سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی با نگاهی به بیانیه گام دوم انقلاب در نظر گرفته شده، اظهار کرد: این بیانیه در هفت بخش شامل علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد مقاومتی، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی تدوین شده که می‌تواند راهگشا و راهبردی در مباحث مالی، بانکی و اجتماعی کشور باشد.

وی در ادامه با اشاره به برخی موانع تولید گفت: ابتدا باید تعریف مشخصی از تولید و تولیدکننده ارایه شود. قاعدتا باید بین تولیدکنندگان واقعی و کسانی که در پس تولید مخفی شده و به بهانه‌های واهی تسهیلات دریافتی را بازپرداخت نمی‌کنند، تفاوت قایل شد. همچنین اولویت‌های تولید باید مشخص شود. آیا منظور ما از تولید، تولید برای مصرف داخلی است یا منظور ما تولید با هدف صادرات و ارزآوری است؟

مدیرعامل بانک اقتصادنوین لازمه رشد تولید را ثبات اقتصادی و ارزی دانست و افزود: زمانی که تورم افزایش می‌یابد، مسلم است که بازگرداندن تسهیلاتی که با نرخ ۱۸ درصد دریافت شده، به دلیل تورم بالا به صرفه نیست و گیرنده تسهیلات از هر راهی اقدام می‌کند تا تسهیلات را باز پس ندهد.

به گفته بلگوری، مقررات زائد، موازی و دست و پا گیر نیز از موانع دیگر تولید محسوب می‌شوند که باید حذف شوند. برای نمونه بانک مرکزی و سازمان بورس در حوزه صورت‌های مالی، مقرراتی را ابلاغ کرده‌اند که در برخی موارد با یکدیگر همخوانی ندارند. همچنین قوانین نظام مالیاتی و تامین اجتماعی باید مورد اصلاح و بازنگری قرار گیرند.

وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا در زمینه تولید بسیار مهم است، بیان کرد: وقتی که بازار با کالا‌های قاچاق که ارزان‌تر از کالای مشابه تولید داخل است، اشباع می‌شود، برای تولیدکننده هیچ توجیه اقتصادی وجود ندارد که به تولید ادامه دهد؛ بنابراین تولیدکننده با ورشکستگی و عدم توان بازپرداخت تسهیلات مواجه می‌شود که در نهایت این موضوع موجب بلوکه شدن منابع بانکی می‌شود.

مدیرعامل بانک اقتصادنوین بوروکراسی اداری برای دریافت مجوز‌ها و نبود سیستم اطلاعاتی یکپارچه را نیز از نکات مهم دیگری دانست که علاوه بر اختلال در روند تولید موجب می‌شود اعطای تسهیلات صرفا بر مبنای وثیقه و نه براساس شناخت از مشتری باشد.

بلگوری در ادامه برای برون رفت از این چالش به چند راهکار اشاره کرد و گفت: در نظر گرفتن انواع معافیت‌ها و مشوق‌ها برای تولیدکننده‌ها و بانک‌ها می‌تواند در رونق تولید و شکوفایی آن تاثیرگذار باشد. همچنین اصلاح سیستم‌های نظارتی با رویکرد حمایت از تولید و بانک‌ها، تشویق به انجام کار و پذیرفتن مسئولیت و ایجاد فضای حمایتی برای تصمیم‌گیری و پشتیبانی از مدیران سالم و با جسارت و جلوگیری از هزینه‌هایی که برای انجام کار و تصمیم‌گیری ایجاد می‌شود، در این رابطه موثر خواهد بود.

مدیرعامل بانک اقتصادی از ثبات اقتصادی به عنوان مهم‌ترین راهکار رشد و شکوفایی اقتصادی و تولید نام برد و گفت: مانع زدایی و پشتیبانی از تولید نیازمند چینش صحیح مجموعه‌ای از عوامل اقتصاد مالی و واقعی، سیاسی، اجتماعی و ... است. به نظر می‌رسد، راه‌حل این موضوع هم در کنترل و کاهش شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم، بیکاری و فقر و رشد متوازن اقتصادی و توسعه پایدار باشد.

گفتنی است، سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی در روز‌های ۹ و ۱۰ شهریور ماه سال جاری توسط موسسه آموزش عالی بانکداری ایران به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران " فزرین " با یکدیگر در مجمع

مجمع عمومی شرکت زرین معدن آسیا در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴برگزار شد.
سود یک ریالی

سود یک ریالی "خفناور" در جیب سهامداران

مجمع عمومی شرکت مهندسی صنعتی روان فن آور در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ برگزار شد.

"وثوق" در مجمع ۴۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری وثوق امین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۸برگزار می‌شود.

" زقیام " در راه رسیدن به سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کشت و دام قیام اصفهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۰ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: