کد خبر : ۲۴۶۸۲۴
کارشناس بازارسرمایه اظهارکرد:
۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
با توجه به استراحت شاخص‌سازها یعنی سهم‌های بزرگ، این سهم‌های کوچک هستند که این روزها به بقا امیدوارشده و با معاملات خود باعث سبزشدن شاخص هم‌وزن طی روزهایی بودند که حتی شاخص‌کل نیز قرمز بوده است.

عبدی-

به گزارش بورس‌نیوز، حسین عبدی کارشناس بازار سرمایه در خصوص آنکه اقبال بورس بیشتر بر کدام گروه‌ها متمرکزشده است، اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون، بازار سرمایه از حیث حجم معامله و ورود سرمایه‌گذاران تحولات فراوانی را شاهد بوده اما؛ فراهم نبودن زیرساخت‌ها باعث بازاری منفی در زیست‌بوم بازار سرمایه شد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم می‌تواند از وقوع بازارهای منفی جلوگیری کند، ادامه داد: "هیجان" سهامداران در طول مدت معاملات روزانه به‌عنوان سم بازارهای مالی نام‌برده می‌شود و هنگامی‌که معاملات در بازار سرمایه ایران به بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، امکان سرایت هیجان مثبت و منفی به تمام سرمایه‌گذاران حقیقی وجود داشته و تصمیم‌های احساسی به‌دوراز هوش سرمایه را اتخاذ می‌کنند بنابراین، مسئولان سازمان بورس با وام گرفتن از تجربه و مشاهده چنین تصمیم‌هایی در بازار، سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس می‌کنند.

وی افزود: مدیران بازار سرمایه دستورالعمل‌های متنوع و بروزی را به بورس تزریق کرده‌اند و از سال گذشته اتفاق‌های مثبتی نظیر اصلاح دستورالعمل بازارگردانی و جدی گرفتن نقش بازارگردان‌ها پررنگ‌تر شد تا کارایی بازار سرمایه با رشد همراه شود.

عبدی درباره وضعیت بازار سرمایه و استراحت مقطعی که در آن قرارگرفته‌ایم نیز تصریح کرد: بورس شاهد آن بوده که سهم‌های بزرگ به‌واسطه رشد نرخ دلار با رشدهای قابل قبولی همراه شدند و امروز که نرخ دلار در مرحله استراحت قرارگرفته، این سهم‌ها نیز به پله اصلاح رسیده‌ و در حال استراحت هستند.

وی با اشاره به روشن شدن چراغ سبز شاخص هم‌وزن نیز گفت: با توجه به استراحت شاخص‌سازها یعنی سهم‌های بزرگ، این سهم‌های کوچک هستند که این روزها به بقا امیدوارشده و با معاملات خود باعث سبزشدن شاخص هم‌وزن طی روزهایی بودند که حتی شاخص‌کل نیز قرمز بوده است.

این فعال بازار سرمایه تاکید کرد: سهامداران قدیمی نسبت به فعالیت‌های کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری اقدامات و فعالیت‌های آنچنانی ندارند چراکه بازار در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت با احساسات سرمایه‌گذاران گام‌های احساسی و بعضا خطرناکی را طی می‌کند که این موضوع تجربه شد و افرادی که با دید بلندمدت در بازار حاضر بودند، رشدهای معقولی را تجربه کردند.


  • بیشتر بخوانید:

آیا خودروسازان در جاده بورس سبقت می‌گیرند

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سود ۳۰۰ تومانی در جیب سهامداران

سود ۳۰۰ تومانی در جیب سهامداران " سپید "

مجمع عمومی شرکت سپید ماکیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ برگزار شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " رانفور " از اول مهرماه

شرکت خدمات انفورماتیک اززمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
سهامداران

سهامداران " رکیش " به مجمع دعوت شدند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارت اعتباری ایران کیش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار می‌شود.
مجمع

مجمع " سخواف " سودی نداشت

مجمع عمومی شرکت سیمان مجد خواف در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: