کد خبر : ۲۴۷۲۰۷
عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا؛
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
اعتقادی به کاهش نرخ ارز ندارم و حتی اگر بعد از توافق، دولت بتواند دلار را در همین محدوده تثبیت کند، اقدام بزرگی انجام داده است. قیمت فعلی سهام با دلار ۲۵ هزارتومانی، جذاب است.

توافق، لولوی بورس نیست/سرابی بنام کاهش نرخ ارز بعد از توافق

به گزارش بورس‌نیوز به دنبال سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و افزایش خوش‌بینی‌ها به نتیجه مذاکرات، بازار سرمایه در چند روز گذشته افت حدوداً ۱۰۰ هزار واحدی داشته است.

رامین خدابنده عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: به هر حال نمی‌توان منکر تأثیرگذاری خبر سفر گروسی به ایران بر بازار سرمایه شد ضمن آنکه این دغدغه هم وجود داشت که با آزادسازی معامله بلوکی سهام عدالت، شاید عرضه‌ها در بازار افزایش یابد.

وی اضافه کرد: همچنین مباحث تکنیکالی هم به منفی شدن بازار سرمایه در این محدوده دامن زد اما؛ درمجموع به توافق در کوتاه‌مدت خوش‌بین نیستم و به نظر می‌رسد روند فرسایشی مذاکرات فعلاً ادامه خواهد داشت. ولی اگر به هر دلیلی، توافق و احیای برجام زیر سؤال برود و مکانیزم ماشه فعال شود، کل اقتصاد ایران آسیب خواهد دید.

خدابنده ضمن تأکید بر اینکه توافق و احیای برجام خبر مثبتی برای بازار سرمایه ما خواهد بود، گفت: فراموش نکنید که شرکت‌های صادرات محور برای صادرات محصولشان در شرایط تخفیف ناچار به ارائه تخفیف‌های قابل‌توجهی هستند. هزینه نقل‌وانتقال ارز هم به هزینه شرکت‌ها اضافه کرده است.

عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا تصریح کرد: بنابراین حتی اگر توافقی صورت بگیرد و نرخ ارز کمی کاهش یابد، شرکت‌ها از محل کاهش هزینه‌های صادرات و واردات منتفع خواهند شد. علاوه بر این با توجه به کسری بودجه دولت، اعتقادی به کاهش نرخ ارز ندارم و حتی اگر بعد از توافق، دولت بتواند دلار را در همین محدوده تثبیت کند، اقدام بزرگی انجام داده است. قیمت فعلی سهام با دلار ۲۵ هزارتومانی، جذاب است.

وی افزود: ولی چنانچه توافق منتفی شود و تورم رشد کند، باید نگران تولید و فروش بسیاری از صنایع بزرگ در بلندمدت بود. چشم‌انداز اقتصاد ما تورمی است. دولت وعده احداث سالانه ۱ میلیون واحد مسکونی داده که اجرای این طرح هم تورم‌زا بوده و مجال کاهش نرخ ارز نمی‌دهد. همچنین در صورت رفع تحریم‌ها ، صنایع بسیاری به دنبال اجرای طرح‌های توسعه‌ای ناتمام خود و نوسازی ماشین‌آلات خواهند بود که این اقدام هم اثر افزایشی بر نرخ ارز خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در حال حاضر با در نظر گرفتن ابهام نتیجه مذاکرات، نمی‌توان پیش‌بینی بلندمدتی داشت.

خدابنده در پایان خاطرنشان کرد: در کوتاه‌مدت (حداقل ۳ ماهه)، صنایع بنیادی که درآمدهای ارزی دارند، گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. این صنایع در صورت توافق، در بلندمدت پتانسیل رشد دارند و در صورت عدم توافق هم، باز از محل افزایش نرخ ارز رشد خواهند کرد. شرکت‌های دارویی هم که ارز دولتی بر‌ مبنای دلار ۴۲۰۰تومانی دریافت می‌کنند، پتانسیل رشد دارند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع

مجمع عمومی کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ برگزار شد.
پرداخت سود به سهامداران

پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده

شرکت سیمان دشتستان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پروپیلن جم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.