کد خبر : ۲۴۷۲۰۷
عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا؛
۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
اعتقادی به کاهش نرخ ارز ندارم و حتی اگر بعد از توافق، دولت بتواند دلار را در همین محدوده تثبیت کند، اقدام بزرگی انجام داده است. قیمت فعلی سهام با دلار ۲۵ هزارتومانی، جذاب است.

توافق، لولوی بورس نیست/سرابی بنام کاهش نرخ ارز بعد از توافق

به گزارش بورس‌نیوز به دنبال سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و افزایش خوش‌بینی‌ها به نتیجه مذاکرات، بازار سرمایه در چند روز گذشته افت حدوداً ۱۰۰ هزار واحدی داشته است.

رامین خدابنده عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: به هر حال نمی‌توان منکر تأثیرگذاری خبر سفر گروسی به ایران بر بازار سرمایه شد ضمن آنکه این دغدغه هم وجود داشت که با آزادسازی معامله بلوکی سهام عدالت، شاید عرضه‌ها در بازار افزایش یابد.

وی اضافه کرد: همچنین مباحث تکنیکالی هم به منفی شدن بازار سرمایه در این محدوده دامن زد اما؛ درمجموع به توافق در کوتاه‌مدت خوش‌بین نیستم و به نظر می‌رسد روند فرسایشی مذاکرات فعلاً ادامه خواهد داشت. ولی اگر به هر دلیلی، توافق و احیای برجام زیر سؤال برود و مکانیزم ماشه فعال شود، کل اقتصاد ایران آسیب خواهد دید.

خدابنده ضمن تأکید بر اینکه توافق و احیای برجام خبر مثبتی برای بازار سرمایه ما خواهد بود، گفت: فراموش نکنید که شرکت‌های صادرات محور برای صادرات محصولشان در شرایط تخفیف ناچار به ارائه تخفیف‌های قابل‌توجهی هستند. هزینه نقل‌وانتقال ارز هم به هزینه شرکت‌ها اضافه کرده است.

عضو هیات مدیره شرکت سبدگردان نوین نگر آسیا تصریح کرد: بنابراین حتی اگر توافقی صورت بگیرد و نرخ ارز کمی کاهش یابد، شرکت‌ها از محل کاهش هزینه‌های صادرات و واردات منتفع خواهند شد. علاوه بر این با توجه به کسری بودجه دولت، اعتقادی به کاهش نرخ ارز ندارم و حتی اگر بعد از توافق، دولت بتواند دلار را در همین محدوده تثبیت کند، اقدام بزرگی انجام داده است. قیمت فعلی سهام با دلار ۲۵ هزارتومانی، جذاب است.

وی افزود: ولی چنانچه توافق منتفی شود و تورم رشد کند، باید نگران تولید و فروش بسیاری از صنایع بزرگ در بلندمدت بود. چشم‌انداز اقتصاد ما تورمی است. دولت وعده احداث سالانه ۱ میلیون واحد مسکونی داده که اجرای این طرح هم تورم‌زا بوده و مجال کاهش نرخ ارز نمی‌دهد. همچنین در صورت رفع تحریم‌ها ، صنایع بسیاری به دنبال اجرای طرح‌های توسعه‌ای ناتمام خود و نوسازی ماشین‌آلات خواهند بود که این اقدام هم اثر افزایشی بر نرخ ارز خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در حال حاضر با در نظر گرفتن ابهام نتیجه مذاکرات، نمی‌توان پیش‌بینی بلندمدتی داشت.

خدابنده در پایان خاطرنشان کرد: در کوتاه‌مدت (حداقل ۳ ماهه)، صنایع بنیادی که درآمدهای ارزی دارند، گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. این صنایع در صورت توافق، در بلندمدت پتانسیل رشد دارند و در صورت عدم توافق هم، باز از محل افزایش نرخ ارز رشد خواهند کرد. شرکت‌های دارویی هم که ارز دولتی بر‌ مبنای دلار ۴۲۰۰تومانی دریافت می‌کنند، پتانسیل رشد دارند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سود ۳۰۰ تومانی در جیب سهامداران

سود ۳۰۰ تومانی در جیب سهامداران " سپید "

مجمع عمومی شرکت سپید ماکیان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۷ برگزار شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " رانفور " از اول مهرماه

شرکت خدمات انفورماتیک اززمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
سهامداران

سهامداران " رکیش " به مجمع دعوت شدند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارت اعتباری ایران کیش در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۲برگزار می‌شود.
مجمع

مجمع " سخواف " سودی نداشت

مجمع عمومی شرکت سیمان مجد خواف در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: