کد خبر : ۲۴۷۳۹۸
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری افتخار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
چطور می‌توان پذیرفت برخی نمادهای مشکل‌دار بازار پایه برای سرمایه‌گذاران از نمادهای ارزشمند شرکت‌های بزرگ و سودآور بازار ما جذاب‌تر باشد و سرمایه‌گذاران برای خرید آن‌ها صف بکشند، ولی به نمادهای ارزنده و سودآور و بزرگ بی‌توجه باشند؟

اتفاقی که بازار سرمایه را گمراه کرد

به گزارش بورس نیوز، خبر پیوستن ایران به سازمآن‌همکاری‌های شانگهای اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما نداشت و افت تقریباً ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس را در نخستین روز هفته رقم زد.

سعید ذوالفقاری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری افتخار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وضعیت بازار سرمایه در چند هفته اخیر به‌خوبی نشان‌دهنده حرکت بازار بدون توجه به تحلیل وضعیت شرکت‌ها است. سرمایه‌گذار فقط بر مبنای نگاه کردن به تابلو معاملات اقدام به خریدوفروش می‌کند و مقصر اصلی بروز این مشکل، سازمان بورس و اوراق بهادار است. باوجود وعده‌های رئیس سازمان بورس مبنی برافزایش دامنه نوسان، دامنه نوسان معاملات در اواخر سال قبل به مثبت و منفی ۲ درصد رسید و بعد هم به همان حالت مثبت و منفی پنج قبل بازگشت؛ بدون آنکه افزایشی اتفاق بیفتد. این شرایط فقط به نفع سفته‌بازان است؛ گواه این ادعا صف‌های خرید برخی نمادهای بازار پایه در روزهای منفی بازار است؛ بی‌آنکه دلیل و منطقی برای صف خرید این نمادها وجود داشته باشد.

وی افزود: چطور می‌توان پذیرفت برخی نمادهای مشکل‌دار بازار پایه برای سرمایه‌گذاران از نمادهای ارزشمند شرکت‌های بزرگ و سودآور بازار ما جذاب‌تر باشد و سرمایه‌گذاران برای خرید آن‌ها صف بکشند، ولی به نمادهای ارزنده و سودآور و بزرگ بی‌توجه باشند؟ این اوضاع فقط ناشی از ضعف تحلیل و رفتار توده‌وار در بازار سرمایه و انتخاب سهم بر مبنای تحلیل تکنیکال است. مادامی‌که دامنه نوسان معاملات افزایش نیافته یا به‌طور کامل حذف نگردد، صفحه خرید یا فروش ۲ یا ۳ نماد لیدر و شاخص ساز بازار برای اثرگذاری بر کلیت بازار سرمایه کافی است!

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به تحلیل نادرست سهامداران از اثرگذاری اتفاقات مثبت سیاسی بر روند بازار سرمایه عنوان کرد: یکی از اشتباهات بزرگ سهامداران این است که باوجودآنکه اتفاقاتی همچون توافق و احیای برجام یا پیوستن به سازمان ‌همکاری‌های شانگهای، به‌خودی‌خود خبر مثبتی است و آثار مثبتی به همراه دارد، از منظر سهامداران اتفاقی منفی تلقی می‌شود. سهامداران تصور می‌کنند با بهبود تجارت بین‌المللی، نرخ ارز کاهش‌یافته و بازار سرمایه پتانسیل ریزش دارد، حال‌آنکه با توجه به تورم و حجم نقدینگی، کاهش نرخ ارز آن‌چنانی نخواهیم داشت و ضمن حتی اگر دلار به محدوده ۲۰ هزار تومان ‌هم برسد، بازهم بازار سرمایه ما پتانسیل‌های زیادی برای رشد خواهد داشت. درنهایت، در صورت کاهش نرخ ارز نسبت P بر E سهم‌های بنیادی بازار ۱ الی ۲ واحد افزایش خواهد یافت که آن‌هم نگران‌کننده نخواهد بود. اتفاقاً در صورت احیای برجام و رفع تحریم‌ها یا هر اتفاق سیاسی مثبت دیگری، تسهیل صادرات و کاهش هزینه‌های نقل‌وانتقال پول اتفاق مثبت و اثرگذاری برای شرکت‌ها و صنایع بورسی خواهد بوده و در بلندمدت این شرایط به نفع بازار سرمایه خواهد بود. معتقدم واکنش سهامداران به اتفاقات مثبت سیاسی اصلاً منطقی نیست، ضمن اینکه با انتشار گزارش‌های ۶ ماهه نسبت P بر E سهم‌های بزرگ ما تعدیل هم خواهد شد. علاوه بر این، در صورت احیای برجام، نرخ بهره بانکی هم قطعاً کاهش خواهد یافت که این اتفاق هم به نفع بازار سرمایه خواهد بود.

اتفاقی که بازار سرمایه را گمراه کرد

وی در رابطه با تأثیر کاهش قیمت بازار برخی محصولات همچون سیمان و لوازم‌خانگی بر بازار سرمایه ما اظهار کرد: کاهش یا به عبارتی تعدیل قیمت برخی کالاها در بازار اصلاً اتفاق نگران‌کننده برای بازار سرمایه ما نیست. در نظر داشته باشید که قیمت سهم‌های مربوط به شرکت‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی در ۲_۳ سال اخیر رشد سرسام‌آوری داشته و این رشد به‌هیچ‌وجه منطقی و ناشی از رشد سودآوری این شرکت‌ها نبوده است. کاهش قیمت این روزهای سیمان نیز، دستوری نبوده که نگران آن باشیم و در گروه سیمان ‌هم اتفاقات خوبی همچون زمزمه احداث ۱ میلیون واحد مسکونی در سال مطرح است که می‌تواند تقاضای سیمان داخلی را افزایش دهد و تأثیر مثبتی بر تولید و فروش سیمانی‌ها داشته باشد. ضمن اینکه فاصله قیمت سیمان در بازار داخل با سیمان در بازارهای صادراتی، می‌تواند محرکی برای افزایش جذابیت صادرات سیمان ما باشد. همچنین سیمانی‌ها حتی با نرخ‌های فروش امروز، بالاتر از سال گذشته می‌فروشند و واقعی شدن قیمت‌ها بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده را منتفع می‌کند.

ذوالفقاری در مورد گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در صورت احیای برجام و یا مهار تورم گفت: رشد بازار سرمایه در سال ۹۹ در بسیاری از سهم‌ها حباب قیمت ایجاد کرد و بعضی از سهم‌های بازار باوجود افت قیمت، هنوز ارزنده نیستند. اما در میان سهم‌های بازار سرمایه در گروه پتروشیمی، فلزات اساسی، سنگ‌آهنی‌ها و سیمانی‌ها و حتی برخی تک سهم‌های بازار، می‌توان سهم‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد. سهم‌هایی که نسبت P بر E مناسب و روند سودآوری صعودی داشته باشند و یا طرح‌های توسعه در دست انجام دارند. سهم‌های با نسبت P بر E بین ۵ تا ۶ همچنان برای سرمایه‌گذاری ارزنده هستند و حتی اگر نرخ ارز کمی کاهش پیدا کند، نهایتاً با دلار ۲۰ هزارتومانی نسبت P بر E این سهم‌ها ۱ تا ۲ واحد افزایش می‌یابد که این اتفاق هم از جذابیت سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت در این سهم‌ها نخواهد کاست. این سهم‌ها در صورت رفع تحریم‌ها پتانسیل رشد خواهند داشت، اما متأسفانه در بازار سرمایه ما بعضی از سهامداران نگاهشان فقط معطوف به ۲ صنعت خودرویی و پالایشی است که شرایط چندان شفافی هم ندارند و همواره به سبب ابهامات و شایعات و عدم شفافیت کافی، بازار سرمایه را گمراه کردند!

 

احسان
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
چرا حرف مفت میزنی کدوم نماد بازار پایه رشد و صف خریده همشون افت بالای ۵۰درصد کردن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
عرضه اولیه های زیاد و سنگین مانع رشد بازار میشود
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
از کسی که دژپسند منصوب کرده انتظار کار مثبتی مثل حذف محدودیت دامنه نوسان نداشته باشید. منافع حقیر دوستانشان در وجود صف و رانتهای پنهان در صف نشینی تعریف شده. حذف محدودیت دامنه نوسان، بورس تهران رو متحول خواهد کرد و غل و زنجیر صف و صف نشینی نشینی و رانت مفسده خیز آن را از دست و پای بازار باز خواهد کرد و پویایی و تحلیل پذیری را به ارمغان خواهد آورد. اما این همه منافع برای تمامی سهامداران در مقابل منفعت حقیر اقلیتی برخوردار از رانت از وزن کافی برخوردار نیست در نظر ایشان !
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
احسنت فقط حذف دامنه نوسان جوابگوی تمام مشکلات است
علی سهام دار خرد
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
سلام، آیا افرادیکه برای عرضه سهام اولیه برنامه ریزی می کنند سواد اولیه ریاضی را هم ندارند ؟!!!!! که همیشه در این موضوع برعکس عمل می شود و یا خبرهایی خارج از موضوع هست که‌ سهامداران نمی دانند؟!!! الله اعلم ، وقتی تعداد سهام قابل توزیع و تعداد مشمولان دریافت مشخص است، قاعدتا عده‌ای از مشمولان به‌ دلايل مختلف عرضه اولیه را خریداری نمی کنند که باید تعدادی از سهام پیش بینی شده باقی بماند و بین متقاضیان عرضه اولیه توزیع شود که در این صورت تعداد خرید این افراد بیشتر از تعداد پیش بینی شده برای هر کد سهام دار می باشد ، حالا چه اتفاقی می افتد که قضیه برعکس و حتی تعداد سهامی که به متقاضیان می رسد زیر ۳۰ ، ۲۰ درصد تعداد پیش بینی شده است . ؟!!!!
با یک مثال ساده می‌شود این موضوع را توضیح داد : یک مهمانی ۱۰۰ نفره دعوت شده مشخصی داریم و به همان تعداد پذیرایی پیش بینی می کنیم ، تعدادی از مدعوین نمی آیند، حالا آیا باید پذیرایی پیش بینی شده برای ۱۰۰ نفر به حاضرین کمتر برسد یا بیشتر ؟
ولی اگر برای مراسمی ۱۰۰ مورد پذیرایی پیش بینی شود ولی کسی را دعوت رسمی نکنند و با اعلام عمومی مراسم تعدادی حاضر شوند اینجا ممکن است تعداد حاضر ین بیشتر از موارد پذیرایی با شد که قاعدتا مقدار کمتری بین آنها توزيع می‌شود.
به نظر من باید سازمان‌های نظارتی بويژه بازرسی کل کشور دراین مورد ورود کند و جلو خلافهای آشکار این قضیه را بگیرد .
چرا سهامداران خرد باید از این موضوع محروم شوند و یک سری گردن کلفت کلفت تر شوند ، چرا اینقدرربی عدالتی و ضعیف کشی ، الهی خدا از تصمیم گیران این چنینی نگذرد و بهدسزای عملشان برسند
ارسلان
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
وا..... بالله این بورس نشد مثلا سهم حآفرین را میدن به صندوقهای سرمایه گذاری به بهانه زیانده بودن ولی از فردای عرضه اولیه ترکیبی صف خرید سنگین که نمیشه خرید عجیب نیست !!!!چون مال حقوقی های لا مذهب میباشدولی شسپا ووپویا و سهام غذایی وفولاد مبارکه وبرکت وآسیا صف فروش میشه!! فسبزوار باقیمت 31250 ریال عرضه اولیه وچندروز صف خریدسنگین ومقداری به رانت خواران میدن والسلام !!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

" برکت " در مجمع به سرمایه ۲۷ درصدی رسید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه دارویی برکت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده

مجمع عمومی شرکت قند نقش جهان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ شد.
آغاز پرداخت سود

آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا

شرکت سنگ آهن گهرزمین از اعلام زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

" قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد

شرکت قند تربت حیدریه زمان پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: