کد خبر : ۲۴۷۷۷۷
در مدت ۶ ماهه اتفاق افتاد؛
۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
بررسی روند معاملات بورس کالای ایران در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات این بورس در سه بخش بازار فیزیکی، مشتقه و مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۸۷ درصدی مواجه شد و به بیش از ۲۵۸ هزار میلیارد تومان رسید تا رکوردی جدید از ابتدای تاسیس بورس کالا تاکنون به ثبت برسد.

بورس کالا+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز،  از نکات مهم معاملات ۶ ماه نخست امسال علاوه بر ورود سیمان به تالار معاملات، می‌توان به شکسته شدن رکورد تاریخی حجم و ارزش معاملات تالار صنعتی و معدنی، ارزش معاملات تالار پتروشیمی، ارزش معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و حجم و ارزش معاملات بازار فرعی بورس کالا اشاره کرد.در نیمه نخست امسال حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۵۵ و ۱۱۰ درصد رشد کرد و بیش از ۲۶ میلیون تن انواع کالا به ارزش بالغ بر ۲۴۶ هزار میلیارد تومان در این بازار داد و ستد شد.

در تالار محصولات صنعتی و معدنی حجم و ارزش معاملات به ترتیب با رشد ۱۶۵ و ۱۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد و ۱۶.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳۳ هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت. در تالار محصولات پتروشیمی نیز ۲.۶ میلیون تن کالا به ارزش ۶۴ هزار میلیارد تومان و در تالار فرآورده‌های نفتی نیز ۶.۵ میلیون تن انواع کالا به ارزش ۴۶ هزار میلیارد تومان معامله شد.

عملکرد بازار مشتقه بورس کالای ایران نیز در نیمه نخست امسال نشان می‌دهد که حجم و ارزش معاملات این بازار با کاهش مواجه شد و در مجموع ۳ میلیون و ۴۶۱ هزار قرارداد مشتقه به ارزشی بالغ بر ۶ هزار و ۷۶ میلیارد تومان رسید. در این مدت ۳.۴ میلیون قرارداد آتی به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان و بالغ بر ۱۸ هزار قرارداد اختیار معامله به ارزش هزار میلیارد تومان دست به دست شد.

در ۶ ماهه نخست امسال در بازار مالی بورس کالا بیش از ۷۸۹ میلیون قرارداد شامل سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۶.۳ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

به این ترتیب در بازار سلف موازی استاندارد ۷.۸ میلیون قرارداد به ارزش ۷۳۴ هزار میلیارد تومان، در بازار گواهی سپرده کالایی بیش از ۵۰ میلیون قرارداد به ارزش بالغ بر ۳.۵ هزار میلیارد تومان و ۷۳۰ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه گذاری به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان معامله شد.

این گزارش می‌افزاید، در تالار مناقصه نیز ۶۲ هزار و ۵۰۶ عدد کنتور برق به ارزش ۲۵.۵ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
برگزاری مجمع

برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های سیمان شرق در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ برگزار خواهد شد.

" کهمدا " در مجمع ۴۰۰ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت شیشه همدان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ برگزار شد.

" ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۸ برگزار خواهد شد.
مجمع

مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی فن آوران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: