رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در غرفه ذوب آهن اصفهان:
۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
بهرام سبحانی رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت : فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان با توجه به اینکه همجوار یکدیگر واقع شدند و نیروی انسانی متخصص بسیاری دارند، می‌توانند همکاری‌های مشترک بسیاری داشته باشند.

ذوب آهن+بورس نیوز


به گزارش بورس نیوز، بهرام سبحانی رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران با حضور در غرفه ذوب آهن اصفهان در متالکس ۲۰۲۱ اظهار کرد: در خصوص تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ دو دیدگاه وجود دارد اول اینکه آیا این هدف دست یافتنی است یا خیر و دوم اینکه در صورت تحقق آیا قابل بهره برداری است؟ در خصوص بحث اول اینکه در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون تن ظرفیت سازی شده است،۱۵ میلیون تن ظرفیت در حدود چهار سال غیر ممکن نیست، اما با توجه به شرایط فعلی کار سختی محسوب می‌شود.قطعی برق صنایع فولادی، کشور را ارزش افزوده بسیاری محروم کرد

وی افزود: به فرض اینکه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هم محقق شود بهره برداری از آن یک گلوگاه مهم است. در حال حاضر ۴۰ میلیون تن ظرفیت نصب شده و ۳۰ میلیون تن هم تولید داریم. تولیدی که زیر بار قطعی گسترده برق در تابستان گذشته بدست آمد. این قطعی برق حجم بالایی از تولید را گرفت و کشورمان را از ارزش افزوده آن محروم کرد. در زمستان هم اخطار می‌دهند که با کمبود گاز مواجه می‌شویم. با این شرایط ممکن است تولید ۳۰ میلیون تن سال گذشته هم محقق نشود. حال با این چالش‌ها و محدودیت‌ها چگونه قرار است تا حدود چهار سال آینده تولید ۵۵ میلیون تن فولاد محقق شود؟

رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران تصریح کرد: برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باید نیروگاه‌های بسیاری ساخته شود، سرمایه گذاری برای تولید گاز و توزیع آن، محدودیت مواد اولیه و ... از جمله چالش‌هایی هستند که تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را در افق ۱۴۰۴ با، اما و اگر‌هایی همراه می‌سازند، زیرا از معدن تا محصول باید در نظر گرفته شود.

این مقام مسئول گفت: برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد به حدود ۸۰ میلیون تن سنگ آهن فرآوری شده نیاز داریم و همچنین نزدیک به ۲۰۰ میلیون تن بسته به عیار معدن باید استخراج داشته باشیم. اگر شاخه معدن هم تجهیز شود تا چه زمانی می‌توان ادامه داد؟ بنابراین شناسایی معادن و اکتشاف به عنوان یک استراتژی مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بین عرضه و تقاضا تعادل وجود ندارد، برق تولید شده به صورت ناهمخوان در دو بخش خانگی و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا باید به سمت احداث نیروگاه برویم تا ارتقاء ظرفیت تولید را داشته باشیم. سرمایه گذاری که برای احداث نیروگاه شده متناسب با توسعه مصرف برق نبوده است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی حتی در روستا‌ها نیز وسایل برقی بسیاری استفاده می‌شود، شهر هم که جای خودش را دارد. از آن طرف صنایع فولاد، سیمان و سایر صنایع وابسته رو به توسعه هستند. در بخش فولاد هم که جایگاه دهم دنیا داریم و لذا باید زیر ساخت‌ها متناسب توسعه پیدا می‌کردند که این موضوع محقق نشد.

سرمایه گذاری برای تولید برق، اجتناب ناپذیر است

سبحانی ادامه داد: اگر امروز تصمیم بگیریم ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق احداث کنیم حداقل سه سال آینده به ثمر می‌نشیند و لذا باید به سرعت این سرمایه گذاری توسط فولادی‌ها و یا بخش خصوصی انجام شود. در حال حاضر بسیاری از واحد‌های فولادی، برق مورد نیاز خودشان را از طریق بورس انرژی و نیروگاه‌های بخش خصوصی خریداری می‌کنند؛ بنابراین سرمایه گذاری برای تولید برق، یک باید اجتناب ناپذیر است.

رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران افزود: امسال بخشی از برق مورد نیاز کشور از طریق نیروگاه‌های برق آبی تامین شد که کاهش نزولات آسمانی و محدودیت آب باعث شد بخشی از این ظرفیت متوقف شود و افت تولید از این طریق هم برای صنعت فولاد رخ دهد.

وی درخصوص نقش وزارت نیرو در تامین برق صنایع فولادی بیان کرد: وزارت نیرو، نیروگاه‌های گازی بسیاری دارد که طرح آن‌ها سیکل ترکیبی (گاز و بخار) بود به دلیل ساده‌تر بودن بخش گاز را احداث کردند، اما برای بخار سرمایه گذاری انجام نگرفت. مقرر شد بخش بخار این نیروگاه‌ها با مشارکت بخش خصوصی احداث شود تا سیکل ترکیبی را داشته باشیم. همچنین کشور ما در بخش نیروگاه‌های خورشیدی هم پتانسیل‌های بسیاری دارد که باید فعال شوند. البته مستلزم این است که قیمت برق تعدیل شود تا این نیروگاه‌ها اقتصادی شوند.

وی ادامه داد: خروجی احداث نیروگاه‌ها در سال‌های آینده مشخص می‌شود این مدت را باید چه کرد؟ امسال وزارت نیرو عملکرد خوبی نداشت، به صورت عام اعلام کردند صنایع فولاد و سیمان فقط ۱۰ درصد دیماند خودشان را اجازه مصرف دارند یعنی ۹۰ درصد را باید کاهش دهند. این تصمیم به لحاظ فنی مقدور نبود. کارخانه‌های فولادی حتی اگر قرار باشد متوقف هم شوند باید بخشی از تاسیسات و تجهیزات شان در مدار باشد. به عنوان مثال باید سیستم گردش آب آن‌ها فعال باشد تا دیواره کوره ذوب نشود.

رئیس انجمن تولیدکنندگا فولاد ایران خاطرنشان کرد: صرفا به کاراندازی این بخش ها، قطعا بیشتر از ۱۰ درصد ظرفیتی که تعیین کردند به برق نیاز دارد و لذا منطقی این است تا زمانی که مشکل اساسی مرتفع نشده وزارت نیرو با متولیان این امر یک برنامه ریزی معقول داشته باشد. در کمبود برق باید همه سهیم باشند. برق خانگی مهم است، اما صنعت هم اقتصاد کشور را می‌چرخاند. دو ساعت قطعی برق منازل مسکونی تولیدی را که به ثمر می‌نشاند ارزش افزوده بالایی در پی دارد.

سبحانی توضیح داد: با توجه به این چالش‌ها باید همدلی و هم افزایی بیش از پیش در صنعت فولاد کشور حکمفرما باشد. به عنوان مثال زمانی که بحث افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه شامل سنگ آهن، فرو آلیاژها، قراضه و ... را داریم باید فولادی‌ها با هماهنگی همدیگر و با محوریت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران برنامه ریزی داشته باشد تا آسیبی به تولید وارد نشود.

وی ادامه داد: فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان با توجه به اینکه همجوار یکدیگر واقع شدند و نیروی انسانی متخصص بسیاری دارند، می‌توانند همکاری‌های مشترک بسیاری داشته باشند. ریخته گری ذوب آهن و مبارکه فقط در ابعاد شمش متفاوت هستند، اما تکنولوژی آن‌ها یکی است یا در نورد، LF و ... امکانات مشترک و مشابهی وجود دارد. به عنوان مثال صرفاً در بخش تعمیرات می‌توانند با ایجاد یک مجموعه تعمییراتی کلیه اقدامات خودشان را در این مجموعه متمرکز کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع

مجمع عمومی کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ برگزار شد.
پرداخت سود به سهامداران

پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده

شرکت سیمان دشتستان از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.

"جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پروپیلن جم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.