۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷
تلاشگران ذوب آهن اصفهان موفق شدند در شهریورماه، ۴ رکورد جدید در تولید ۲۵ ساله کلاف در این مجتمع عظیم صنعتی ثبت کنند.

کلاف در ذوب آهن+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، محمدامین یوسف‌زاده، مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان اظهار کرد: با توجه به توسعه بازار محصولات مونوبلوک و ارزش افزوده بالایی که دارند، مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان با تدارک مقدمات تولید جهت تولید کلاف‌های صنعتی گام بزرگی را برای افزایش تولید انواع این محصول از ۵.۵ الی ۱۲ میلیمتر برداشت.وی افزود: با توجه به تاکید مدیر عامل و معاون بهره برداری در رفع موانع تولید کلاف، کارکنان مهندسی نورد در کارگاه نورد ۳۵۰ از ابتدای سال ۱۴۰۰ و براساس برنامه‌های معاونت فروش برای گرفتن سهم بیشتری از بازار کلاف، برنامه افزایش تولید را شروع و با اصلاح نواقص و کاستی‌ها موفق شدند با ثبت دو رکورد ۱۶هزار تنی در اردیبهشت ۱۴۰۰ و اینک هم رکورد ۲۰ هزارتنی در شهریور ماه گام بزرگی در این راستا بردارند. یکی از اهداف اصلی این بخش، توسعه خط جدید مونوبلوک است تا رکورد تولید کلاف کشور را از آن خود کنیم و مطالعات آن شروع شده است.

حسین مشکین جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ نیز در این خصوص اظهار داشت: محصولات تولیدی با مارک فولادی SAE ۱۰۰۸ تولید شده اند که در گروه فولاد‌های کم کربن قرار می‌گیرند و عمدتاً جهت مصارف صنعتی استفاده می‌شوند و قابلیت کشش تا سطح مقطع زیر ۲ میلیمتر را دارا می‌باشند.
مشکین گفت: این محصولات در صنایع لاستیک سازی و الکترود و پیچ و پرچ و... استفاده می‌شود. با توجه به کم شدن سطح مقطع فلز در پروسه کشش وحساس بودن کلاف‌های تولیدی باید از نظر آنالیز شیمیایی و دقت ابعادی بسیار دقیق باشند.
وی افزود: با عنایت به توجه بازار‌های خارجی به محصول کلاف وارزش افزوده بیشتر نسبت به دیگر محصولات نوردی، کلاف یک محصول استراتژیک شناخته شده است و هر ماه در سبد فروش خارجی محصولات کارگاه گنجانده شده است.
معاون تولید نورد ۳۵۰ گفت: با توجه به این که در داخل کشور کارخانجات محدودی قادر به تولید کلاف با کیفیت هستند اهمیت تولید کلاف را بعد از ریل در جایگاه دوم قرار می‌دهد.

جانشین سرپرست نورد ۳۵۰ بیان کرد: رکورد‌های جدید تولید محصولات مشتمل بر ۲۶۴ تن کلاف ۵.۵ میلیمتر در تاریخ ۲۱ شهریورماه، ۲۷۱ تن کلاف ۵.۵ میلیمتر و شکستن رکورد قبلی در تاریخ ۲۴ شهریورماه و ۳۴۸ تن کلاف ۱۰ میلیمتر در تاریخ ۱۳ شهریورماه هر سه در شیفت گروه یک و ۲۴۸.۴۸ تن کلاف ۷ میلیمتر در شیفت گروه چهار در تاریخ ۲۶ شهریورماه است.


وی ادامه داد: همچنین تولید ۱۹۲۰۰ تن انواع محصولات کلاف (۵.۵و۷و۷.۵ و۱۰و۱۲) در شهریور ماه در تاریخ ۲۵ ساله خط منو بلوک بی سابقه است.

شایان ذکر است تولید کلاف در کارگاه نورد۳۵۰ با توجه به تغییرات خط نورد در سال ۱۳۷۴ و استفاده از خط جدید منوبلوک متحول گردید و انواع محصولات به صورت سیم و خاموت در سبد تولید این کارگاه قرار گرفت. تولید در خط سیم سازی با توجه به تغییر مقطع محصول و سرعت خط نورد متفاوت است.

رکورد‌های قبلی محصولات در سال‌های گذشته بدین ترتیب است: تولید محصول کلاف ۵.۵ میلیمترحدود ۲۴۰ تن در یک شیفت، تولید محصول کلاف ۱۰ میلیمترحدود ۳۲۰ تن در یک شیفت و تولید محصول کلاف ۷ میلیمترحدود ۲۴۰تن در یک شیفت.

لازم به ذکر است که محصول کلاف جز فولاد‌های کیفی می‌باشد که دارای ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر محصولات ساختمانی بوده و ارزآوری مناسبی برای شرکت دارد. پیگیری و تلاش همکاران در مدیریت بازاریابی و صادرات در راستای بازارسازی و توسعه بازار منجر به افزایش حدودا ۱۵ برابری صادرات کلاف در ۶ ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته شده است. قابل ذکر است که صادرات کلاف به ۸ بازار صادراتی صورت گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد

مجمع عمومی شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" پاسا " دست به جیب شد

شرکت ایران یاسا تایر و رابر از زمان پرداخت سود خبر داد.
پرداخت سود

پرداخت سود " قیستو " از آخرین ماه پاییز

شرکت قند بیستون از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع " ثالوند " با محور سرمایه به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار می‌شود.
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران " دهدشت " به مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی دهدشت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: