کد خبر : ۲۴۸۳۷۱
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز نفت برنت از قله ۸۳ دلاری هم عبور کرد از سال ۲۰۱۴ تا کنون چنین قیمتی سابقه نداشته است.

حمید مرتضی کوشکی کارشناس بازار سرمایه در پیش بینی قیمت نفت در ماههای آینده و تاثیر آن بر بازار سرمایه و بیان کرد: در حال حاضر بازار های جهانی تحت تاثیر بحران انرژی قرار گرفتند آن چه موجب افزایش قیمت نفت خام و قبل از آن افزایش قیمت زغال سنگ شده است افزایش قیمت گاز بوده است.

وی اضافه کرد: در پی افزایش قیمت گاز، کشورهای اروپایی حامل‌های انرژی دیگری را جایگزین سوخت گاز کردند و همین موضوع سبب افزایش قیمت محصولات مختلف از جمله زغال سنگ و نفت خام شده است.

کوشکی تاکید کرد: به نظر می‌رسد بحران انرژی حداقل تا نیمه اول سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت و مادامی که بحران انرژی در کشورهای اروپایی ادامه داشته باشد، قیمت حامل‌های انرژی بالا خواهد ماند و بعد از آن به تدریج قیمت ها تعدیل گردد. اما در کوتاه مدت انتظار کاهش قیمت حامل‌های انرژی و بازگشت و قیمت های چند ماه قبل وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: به طور کلی تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بازارهای جهانی در بازار سرمایه ما مثبت خواهد بود چراکه با افزایش قیمت حامل های انرژی در جهان بهای تمام شده تولید محصولات مختلف در بسیاری از کشورهای صنعتی افزایش خواهد یافت؛ چرا که بسیاری از این کشورها امکان دسترسی به زغال‌سنگ ارزان را ندارند و ناچار هستند به جای گاز، سوخت دیگری از جمله متانول را جایگزین کنند که بهای تمام شده آن ها را افزایش داد در نهایت موجب افزایش قیمت محصول تولیدی آنها خواهد شد در مقابل در کشور ما شرکت‌های تولید کننده که امکان دسترسی به انرژی ارزان قیمت را دارند و محصول خود را متناسب با قیمت‌های جهانی عرضه می‌کنند، از افزایش قیمت حامل های انرژی در جهان منتفع می شوند.

کوشکی افزود: اما نکته اینجاست که دغدغه ای به نام احتمال افزایش نرخ انرژی در شرکت های ما وجود دارد. گاز، بعنوان خوراک در صنعت پتروشیمی کاربرد دارد. زمانی صحبت از سقف ۱۳ سنت برای گاز پتروشیمی ها مطرح بود، در حالیکه صورتحساب ها نشان می دهد قیمت ها از این سقف عبور کرده و بنابراین اگر افزایش قیمت حامل های انرژی همراه با افزایش نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی ما باشد، بخشی از جذابیت شرکت‌های پتروشیمی ما را از بین خواهد برد.

البته افزایش احتمالی قیمت گاز، بهای تمام شده صنایع دیگری از جمله فولاد و سیمان را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ اما اثرگذاری افزایش نرخ گاز بر بهای تمام شده فولادی ها و سیمانی ها به اندازه صنعت پتروشیمی با اهمیت نخواهد بود. ضمن اینکه در صورت کمبود گاز در فصل زمستان و قطعی گاز، بعضی از صنایع احتمالاً سوخت های دیگری از جمله مازوت و نفت کوره جایگزین گاز خواهد شد و قیمت این محصولات هم در بازار داخلی ما افزایش خواهد یافت که این موضوع طبیعتاً پالایشیها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کوشکی در خاتمه تصریح کرد: افت قیمتی برای نفت خام متصور نیستم. به طور کلی افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد. در صورت عدم افزایش نرخ گاز صنایع، صنعت پتروشیمی و پالایشی پتانسیل رشد خواهند داشت و گزینه های نسبتاً مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود. علاوه بر این افزایش قیمت نفت و افزایش نرخ ارز در چند وقت اخیر می تواند تاثیر مثبتی هم بر درآمدهای ارزی دولت داشته باشد و بخشی از کسری بودجه دولت را جبران کند؛ به شرط آن که دولت امکان فروش نفت را داشته باشد. همچنین زمزمه هایی از حذف ارز دولتی هم مطرح است که این اتفاق هم در کاهش میزان کسری بودجه دولت موثر بوده و اتفاق خوشایندی برای بازار سرمایه خواهد بود.

میروحید
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
سلام این کارشناس نمیدونه که کسری بودجه تمام مملکت باجیب مردم توی بورس میچرخه واین چیزها تاثیری نداره ..بازاربورس وسرمایه مملکت کاملا دستوری ودستکاری هستش .مثلا اگه یک کشور درحال جنگ باشه نباید بورسش توی این یکسال ۹۰درصد ۶۰میلیون سهامدار رانابود کند بعد رییس قوه قضاییش بگه باید رییس جمهوربشم که بتونم درستش کنم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
الان چرا سهامداران نمی‌آیند جلو ساختمان بورس شعار مرگ بر دولت دروغگو سر بزنند،پس معلوم شد دولت روحانی مظلوم بود واقعا من بجای رئیسی باشم فورا از مردم عذر خواهی میکنم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
باسلام والا تا الان هروی گفتین تاثیر مثبت روپلایشی ها میزاره برعکس داریکم وپالایشی افت کرده وبدترازقبل سده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
اینها همه حرف وگول زدن مردم که ریزش بورس بخاطر دلار قیمت نفت و سیاست منطقه همه دروغ کوچاند. ریزش بورس دستوری همانهایی که قول داده بودند از بورس حمایت کنند گویا فراموش کردن
جواد ارمک
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
همشون دزد تشریف دارن از بالا تا پایین
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
مگه بورس هم‌ گرفتار کرونا شده که هر روز خون گریه میکنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
رییسی هیچ گویی نمیتونه بخوره وفتی با تمام دنیا در حال جنگی
خودم
Japan
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
حدضررت یا 60درصد بوده یا بلد نبودی که حدضررر از نون شب واجب‌تر است.
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
رسیدگی به حساب و کتاب بورس در دادگاه عدل الهی .چون در ایران هیچ عدالتی وجود ندارد و قدرتمندان می خورند و ضعیفان له ولورده می شوند .
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سود

سود "مدیریت" از اردیبهشت ۱۴۰۱ پرداخت می‌شود

شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
مجمع

مجمع "مرقام" سود تقسیم نکرد

مجمع عمومی شرکت ایران ارقام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۳۰ برگزار شد.

"وشمال" سهامداران را به مجمع دعوت کرد

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱برگزار می‌شود.

"وتجارت" به انتخاب هیات مدیره می اندیشد

مجمع عمومی بانک تجارت در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۹ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: