کد خبر : ۲۴۸۵۱۶
یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
از فشار عرضه های اولیه تا واکنش ناظران بورس و فرابورس و اخبار جعلی و...

امیر سیدی کارشناس بازارسرمایه بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه این هفته روزهای دلچسبی را پشت سر نگذاشته و دوباره کانال ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی را از دست داده است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه در منفی های این یکی_دو هفته، رفتارهای مدیران این بازار را هم دخیل می دانند.

امیر سیدی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: به نظر می رسد عوامل متعددی در منفی شدن بازار سرمایه دخیل بوده است. فارغ از عوامل اقتصادی که موجب ابهام بازار سرمایه ما شده، برخی اتفاقات در چند هفته اخیر در منفی های بازار سرمایه اثرگذار بوده است.

وی اضافه کرد: اولین اتفاقی که به منفی شدن بازار سرمایه منجر شد، فشار عرضه های اولیه در شهریورماه بود. چند عرضه اولیه پیاپی در شهریور ماه، دستاوردهایی را که ۲ _ ۳ ماه قبل از آن برای بازار سرمایه محقق شده بود، از بین برد و شرایطی ایجاد شد که بعضی سهم های تازه وارد بازار، به قیمت هایی کمتر از قیمت عرضه اولیه رسیدند. علاوه بر این انتشار اوراق دولتی، نرخ بهره را کمی بالا برد و همین موضوع هم به منفی های بازار سرمایه دامن زد. ضمن اینکه بعد از تغییر دولت، در عزل و نصب برخی مدیران اقتصادی تاخیر و وقفه ای صورت گرفت که موجب تشدید ابهامات بازار سرمایه ما شد. البته امروز (چهارشنبه) خبری مبنی بر تعیین اعضای شورای عالی بورس منتشر شد و به نظر می رسد به زودی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم تعیین تکلیف شد خواهد شد. طبیعی است که در شرایطی که متغیرهای کلان اقتصادی مبهم باشد، هر خبر منفی می تواند اثر منفی بر بازار سرمایه برجای گذارد؛ ولی انتظار می رود با تعیین مدیران و کاهش ابهامات در عرصه اقتصادی کشور، وضعیت بازار سرمایه ما هم بهبود یابد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه ضمن انتقاد از برخی عملکردهای مدیران بازار سرمایه در هفته های اخیر، اظهار کرد: مدیران بازار سرمایه ما در حوزه اظهارنظر و شفاف‌سازی ضعیف عمل کرده‌اند. در چند هفته‌ای که سایه اخبار و اتفاقات منفی بر بازار سرمایه ما سنگینی می کرد، مدیران این بازار کمتر اقدام به اظهارنظر صریح و شفاف برای کاهش ابهام و آرام‌سازی جنگ روانی بازار سرمایه کردند و فضا را برای شایعه‌سازی بیشتر آماده کردند و اخبار جعلی به بی‌اعتمادی ها دامن زد.

سیدی تصریح کرد: شرایط این چند هفته موجب شده بعضی از مدیران بازار سرمایه انگیزه کافی برای عملکرد مناسب نداشته باشد. معتقدم تعیین تکلیف مدیران بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصادی کشور، به بهبود شرایط بازار سرمایه کمک شایانی خواهد کرد اما؛ مادامی که سیاست‌های کلان اقتصادی از جمله برجام و نرخ بهره بانکی و... در هاله‌ای از ابهام باشد، نمی‌توان انتظار بازاری بدون تنش و نوسان داشت.

وی افزود: به هر حال بعد از ریزش سنگین بازار سرمایه، بسیاری از سهامداران حقیقی اقدام به خروج از این بازار کردند و آمارها گواه این ادعاست. ولی انتظار می‌رود با ایجاد ثبات بیشتر در شرایط اقتصادی کشور و بهبود فضای بازار سرمایه، نقدینگی به تدریج جذب این بازار شود.

سیدی تاکید کرد: بهتر است سهامداران خردی که در این بازار باقی مانده اند در این فرصت اقدام اصلاح پرتفوی سرمایه گذاری های خود کنند(ترجیحا از طریق مشاوره با اشخاص ذیصلاح) و یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند. ضمن اینکه انتظار می رود مدیران بازار سرمایه حرکتی پویاتر داشته باشند. همچنین در این مدت ناظران بورس و فرابورس نسبت به معاملات فعالان بازار سرمایه، واکنش هایی داشته اند و این واکنش ها اثر منفی بر فضای بازار سرمایه ما داشته است. ابطال های پیاپی معاملات بعد از تایم بازار با روح بازار سرمایه مغایرت دارد و چنین وضعیتی در هیچ یک از بورس های جهانی مشاهده نمی شود. امیدوارم این نقطه ضعف بازار‌سرمایه هم برطرف گردد تا بازار ما به تدریج به شرایط آرام تر و باثبات تری برسد.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
دولت در زمینه اقتصادی تنبل است تعلل در مذاکرات برجام نمونه ای است آشکار از تنبلی در تصمیم گیری
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
بنویسید بورس و بخوانیم دزدی از جیب مردم
علی
Germany
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
خدا وکیلی کدام کارشناس رو دیده اید. حرف هاش درست از آب در اومد.
علی
Germany
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
خدا وکیلی کدام کارشناس رو دیده اید. حرف هاش درست از آب در اومد.
علی
Germany
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
خدا وکیلی کدام کارشناس رو دیده اید. حرف هاش درست از آب در اومد.
علی
Germany
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
خدا وکیلی کدام کارشناس رو دیده اید. حرف هاش درست از آب در اومد.
علی
Germany
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
خدا وکیلی کدام کارشناس رو دیده اید. حرف هاش درست از آب در اومد.
آرش
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
با سلام و احترام به جناب دکتر سیدی
از مطالب مهم و ارزشمند شما سپاسگزارم
آرش
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
ذکر این نکته هم بسیار مهمه
آغاز پرداخت وام اجاره مسکن شروع شده و این مسئولیت بر گردن بانک ها است !
مسئولین امر خواهشا راهی بگذارند تا بدهی ها و مخارج توسط اوراق کالایی جبران شود ، لااقل از جیب گرانفروشان کالایی برود تا مردم رنج دیده .
خسته دل
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
صبح و شب نفرینتون میکنم
خیانت در امانت کردید نه دزدی
بیچاره شده بورس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
بازاربورس ایران یعنی دزدی،فساد،زوگویی،کارخانه پول سوزی ملت،منبع دروغ،بی اعتمادی ملت نسبت به دولت،شعارانتخاباتی برای رسیدن به مسندریاست جمهوری،منبع کسری بودجه دولت ازجیب ملت و...
فقط بایدبرای چنین دولت ودولتمردانی گریست وگفت:خدالعنتشون کنه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
با کمال تاسف آنان که بر صندلی های ریاست افتصادی اسکان می‌گزینند ،آن صندلی ریاستی را ارث پدری دانسته وبمحض اینکه بشنوند امکان دارد صندلی ازآنان گرفته شود مثل موریانه ها با دوستان کاری شروع به جویدن پایه های صندلی ریاست مبکنند وتا هراندازه که بتوانند پایه هاراازدرون پوک میکنند وتاسف بارتر ازآن این هست که نهادهای نظارتی بالادستی به اینگونه تخریب ها بی تفاوت میباشندوهیچگاه رسیدگی نمیکنند .درصورتیکه انگلیسی های سیاس ،چنین رفتار ناجوانمردانه برای مردم خودشان ندارند .‌×+
مجید
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
بورس تهران از هیچ قانونی جز هرج و مرج تبعیت نمی کند، انگاری این p/e شرکتها را برای رد گم کنی گذاشته اند، انرژی ۳ چه سودی دارد؟ دیگر سهم های کم ریسک را پر از ابهام کرده اند و سهم های ابهام دار را پر از ریسک، شفاف سازی بازار فقط برای عده ای نوسان گیر که شرکت ها را به زانو در آورده اند خوب شده است، حقوقی ها هم گیج شده اند، شرکتی که هیچ سودی ندارد وقتی از افت قیمتش سوال می شود در جواب می گوید من از قیمت سهم خبر ندارم سهم من صد تومان هم نمی ارزد ولی ۴۰۰۰ تومان شده، لطفا آقای عشقی به بازار سهام سر و سامان بدهید و یا دست از شفاف سازی مغلطه گر بردارید و پول مالیات و ... را بگیرید و بازار را به حال خود رها کنید.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
سلام رباخواران ونزول خواران ومتجاهرالاسلامها ابروی بورسرا بردهاند الان هرشرکت تولیدی بیستتا شرکت سفتهبازی دوروبرش راه افتاده توبورس با عرضه اولیهای بی خاصیت وسمی که تنها منافع مسئولان بورسرا تامین میکند کل بورسرا لجن مال کردهاند نمونهاش سهام عدالتیها هستند سیودو شرکت سهام عدالتیکه ارزش لعنت شیطانراهم ندارند دربورس جه غلطی میکنند ادمهای احمق وحیف نان هرجا که بهروند بهغیراز فساد ولجنمالی کاریاز دستشان ساخته نیست دولت دشمن اصلی مردم هست حوزه علمیه بدتراز ذولت دشمن مردم هستند هرذو حوزه علمیه ودولت ازهم بدترهستند امیدوارم به مجازات اعمال شان بهرسند دولت وحوزه علمیه کلفت خور ومفت خور هرجا بهروند فساددرست میکنند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه ۷۰۰ درصدی

افزایش سرمایه ۷۰۰ درصدی "واحیا" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۷برگزار شد.
مجمع

مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۲۸ برگزار می‌شود.

"جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پلی پروپیلن جم در تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ برگزار شد.
دیدار سهامداران

دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع

مجمع عمومی شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
محمود گودرزی کلیددار بورس تهران شد
با مصوبه هیات مدیره بورس، دکتر محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد.