کد خبر : ۲۵۲۱۷۵
مدیرمالی "ثالوند" در گفت‌وگو با بورس‌نیوز پاسخ داد:
۰۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در این سال ها تلاش کرده با واگذاری هر پروژه، پروژه جدیدی را استارت بزند تا تحت هر شرایطی، پروژه های آماده واگذاری داشته باشد و روند صعودی سودآوری شرکت، ادامه داشته باشد.

دلیل تفاوت عملکرد ساختمانی‌ها چیست

به گزارش بورس نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد سودآوری بعضی شرکت‌های ساختمانی بورسی در یک سال گذشته افت قابل توجهی داشته است.

مثلا "ثنظام" که در سال مالی منتهی به شهریور ۹۹ سود ۲۶۶۷ ریالی محقق کرده بود، با افت ۱۰۰ درصدی در سال مالی منتهی به پایان شهریورماه ۱۴۰۰ فقط ۳ ریال سود شناسایی کرده! این افت سودآوری، انتقادهایی در پی داشته است.

در این میان برخی دیگر هم عملکرد خوبی داشته‌اند مانند "ثالوند" یکی از همین سهم‌هاست ‌که سال مالی را با رشد ۱۲۰ درصدی سود خالص و تحقق بیش از ۶۲ میلیارد تومان سود به پایان رسانده است.

این سهم که یک افزایش سرمایه ۶۰ درصدی از محل سود انباشته نیز در دست انجام دارد، در ۳ ماهه اخیر هم ۷۶ میلیارد تومان فروش داشته است. حال آنکه این سهم هم همچون بسیاری دیگر از سهم های بازار سرمایه، افت قیمت چشمگیری داشته است. به نظر می رسد وقت آن رسیده که مسیر سهم های خوب و بد از هم جدا شود.

ابوالفضل محمودی مدیر مالی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن الوند در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص روند سودآوری شرکت های ساختمانی بیان کرد: سودآوری شرکت‌های ساختمانی بستگی به این دارد که این شرکت‌ها در دوران رونق و رکود بازار مسکن، چه میزان موجودی برای عرضه داشته باشند.

این کارشناس بازارسرمایه گفت: یکی از نقاط ضعف برخی انبوه‌سازان این است که وقتی بازار مسکن رونق می‌گیرد، محصولی برای عرضه در بازار ندارند و همین نقطه ضعف، روند اجرای پروژه‌های جدید را در این شرکت‌ها مختل می‌کند‌.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، محاسبه سود ساختمانی ها بر مبنای استاندارد ۲۹ حسابداری صورت می گیرد و اگر شرکتی پروژه در دست اجرا نداشته باشد، سود شناسایی شده به شدت افت خواهد کرد.

محمودی با اشاره به وضعیت عملکردی "ثالوند" در مورد دلایل روند صعودی سودآوری شرکت در این سال‌ها، تاکید کرد: این شرکت در این سال‌ها تلاش کرده با واگذاری پروژه‌ها، پروژه جدیدی را استارت بزند تا تحت هر شرایطی، پروژه‌های آماده واگذاری داشته باشد و روند صعودی سودآوری شرکت، ادامه داشته باشد.

مدیرمالی "ثالوند" ضمن تاکید بر ارزندگی بسیاری از سهم‌های گروه ساختمانی، اظهار کرد: با در نظر گرفتن ارزش NAV، به نظر می‌رسد بسیاری از سهم‌های گروه ساختمانی در قیمت‌های فعلی ارزنده هستند و کمتر از ارزش ذاتی معامله می‌شوند.

وی اضافه کرد: اما مشکل اینجاست که بازار سرمایه دچار لوپ به شدت نزولی شده و همانطور که رشد بازار سرمایه اوایل سال ۹۹، هیجانی بود، این ریزش سنگین قیمت سهام و منفی های بیش از یک ساله بازار هم طبیعی نیست و توجیه ندارد. امیدواریم هم سیاست گذاران شرایطی فراهم کنند که بازار سرمایه جایگاه واقعی خود را پیدا کند و روند عادی داشته باشد و سرمایه های مردم، سر از بازار رمزارزها و... که هیچ منفعتی هم برای اقتصاد کشور ندارد، درنیاورد و هم سهامداران نگاه بلندمدت تر و تحلیلی تری به بازار داشته باشند.

محمودی در پایان گفت: البته معتقدم در بلندمدت بازارها متناسب با هم رشد خواهند کرد و اگر شرکت های ساختمانی، عملکرد مناسبی داشته باشند، می توانند در دوره های رونق بازار مسکن، هم با عرضه محصول خود(پروژه های ساختمانی) در بازار سود خوبی شناسایی کنند و هم نقدینگی لازم برای اجرای پروژه های جدید را تامین کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل: