کد خبر : ۲۵۲۴۸۰
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
در پیش نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار به مسائل کلانی از جمله تخلفات ناشران، قوانین مربوط به صندوق های بازنشستگی، سازمان خصوصی سازی و از همه مهمتر سهام عدالت اشاره ای نشده است!

۳ حوزه مهم و مغفول مانده بورس

به گزارش بورس نیوز با انتشار پیش نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار انتقادات و پیشنهاداتی در مورد این پیشنویس مطرح شده است.

یک کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورسنیوز در این خصوص بیان کرد: پیش‌نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار یک نگاه تک بعدی و انتظامی به قوانین و مقررات بازار سرمایه داشته و گویی آیین‌نامه‌ای انضباطی قرار است در قالب قانون ارائه شود.

وی اضافه کرد: در این پیش‌نویس، قانون‌گذار به جای تمرکز بر مسائل کلان، به جزییاتی پرداخته که شاید اصلا نیازی به وضع ماده قانونی نداشته و می‌توانستیم با یک آیین‌نامه، اقدام به اجرای آنها کنیم؛ برای مثال توجه زیادی به تخلفات فعالان بازارسرمایه شده و جرایمی مثل حبس ۶ ماه برای متخلفان تبدیل به ۱۵ سال و جرایم نقدی ۲۰ میلیون تومانی تبدیل به جرایم ۱۰ میلیارد تومانی شده است.

این فعال بازارسرمایه گفت: حال آنکه به مسائل کلان تری از جمله تخلفات ناشران، صندوق های بازنشستگی، سازمان خصوصی سازی و از همه مهمتر سهام عدالت اشاره ای نشده است!

وی افزود: در کشور ما رویه مرسوم برای تهیه و تنظیم قوانین و مقررات این است که معمولاً چارچوب اولیه در قالب پیش نویس ارائه شده و بعداً جزئیات یا شاخ و برگ هایی به چارچوب اصلی اضافه خواهد شد. از نظر بنده قانون بازار اوراق بهادار مصوب ۱۳۸۴، ابعاد حقوقی و قانونی خوبی داشت؛ مشروط بر آنکه به مسائل اصلی و کلیدی از جمله حکمرانی بازار سرمایه و رعایت صرفه و صلاح ۵۰ میلیون سهامدار ذینفع توسط دستگاه های نظارتی دیده شود. این چارچوب باید اصلاح شود و چنین اصلاحی را میتوان اصلاح قانون بازار اوراق بهادار نامید.

این کارشناس بازارسرمایه ضمن تاکید بر ضرورت توجه به ۳حوزه صندوق های بازنشستگی، سازمان خصوصی‌سازی و سهام‌عدالت در فرآیند اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، گفت: چرا نباید در قانون بازار اوراق بهادار، سازمان خصوصی‌سازی (به عنوان نهادی که هم در بودجه دولت و هم در بازار سرمایه نقش پررنگی دارد)؛ سازمان تامین اجتماعی و مجموعه شستا (که ۱۵درصد بازار سرمایه را در اختیار دارند) و همچنین سهام عدالت و نحوه اداره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت مورد توجه قانون‌گذاران قرار بگیرد؟

وی تصریح کرد: به خاطر همین بی‌توجهی در وضع قوانین است که گاه شاهد اتخاذ تصمیمات و بروز اتفاقاتی در این مجموعه ها هستیم که به نفع سهامداران نبوده است.

این فعال قدیمی بازار، تاکید کرد: فراموش نکنید که چالش اساسی در سال ۱۳۹۹ همین عدم توجه به وضع قوانین و مقررات مربوط به سهام عدالت و تصمیمات غیر کارشناسی در مورد نحوه آزادسازی سهام عدالت بود. توجه به مسائل کلان در بحث اصلاح قانون بازار سرمایه می‌تواند فضای بازارسرمایه را متحول کند.

وی افزود: در غیر این صورت، فقط شکل و شمایل قانون عوض شده و تغییری در بازار مشاهده نخواهیم کرد و علاوه بر این، در بازارسرمایه ما نهادهای فعال پررنگی از جمله صندوق‌های سرمایه و شرکت‌های سبدگردان حضور دارند که در قانون بازار اوراق بهادار هیچ نگاهی به آنها نشده است و انتظار می رود قانونگذار در هنگام تدوین چارچوبی برای اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، این نهادها را هم مد نظر قرار دهد.

این فعال بازارسرمایه در پایان گفت: همچنین به نظر می رسد وقت آن رسیده که تغییراتی هم در ترکیب شورای عالی بورس و نیز صندوق تثبیت بازار سرمایه صورت بگیرد. نظرات و پیشنهادات مان در مورد اصلاح قانون بازار اوراق بهادار طی نامه ای برای آقای پورابراهیمی در مجلس شورای اسلامی هم ارسال کرده‌ایم.

ناشناس
Sweden
۱۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۷
الاغ این فعال بازار سرمایه اسم نداره . کل خبر را خواندم اسمش ازش ندیدم جاداره چندتا فحش ابداربهت بدم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: