کد خبر : ۲۵۲۶۷۵
۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷
قیمت نفت روز جمعه پس از این که بازار نگرانی‌ها نسبت به ناآرامی در قزاقستان و اختلال تولید لیبی را در برابر آمار اشتغال ماهانه ضعیفتر از حد مطلوب آمریکا و تاثیر آن بر سیاست پولی فدرال رزرو سبک و سنگین کرد، حدود یک درصد کاهش یافت اما رشد هفتگی چشمگیری را رقم زد.

قیمت نفت+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، در حالی که نگرانی‌ها از اختلال در عرضه نفت قزاقستان و کاهش عرضه لیبی توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است، قیمت نفت علیرغم کاهش قیمت در روز جمعه شاهد ثبت رشد هفتگی بود.بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۲۴ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش به ۸۱ دلار و ۷۵ سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با ۵۶ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش به ۷۸ دلار و ۹۰ سنت رسید. در این هفته قیمت نفت برنت ۵.۲ درصد و نفت خام آمریکا ۵ درصد رشد را شاهد بودند. نگرانی‌ها از احتمال اختلال در عرضه نفت سبب شد که در این هفته قیمت‌ها به بالاترین رقم از اواخر ماه نوامبر برسد.

جان کیلداف تحلیلگر موسسه اگین کپیتال در این باره گفت: «آمار‌های اشتغال آمریکا این سوال را ایجاد کرده که وضعیت اقتصادی به چه سمتی حرکت می‌کند و نگرانی‌ها از سویه اومیکرون مجددا به بازار برگشته است.»

در آلماتی، شهر اصلی قزاقستان، نیرو‌های امنیتی ظاهرا کنترل اوضاع را در خیابان‌ها در اختیار دارند و رئیس جمهور گفته نظم برقرار شده است. روز پنجشنبه روسیه برای مقابله با ناآرامی‌ها به این کشور نیرو اعزام کرده بود. ناآرامی‌ها در مناطق غربی و نفت خیز قزاقستان چس از آن آغاز شد که قیمت فرآورده‌های نفتی افزایش یافت.

تولید نفت میدان نفتی تنگیز قزاقستان روز پنجشنبه کاهش داشت، زیرا برخی پیمانکاران در حمایت از اعتراضاتی که در جریان است خطوط ریلی را مختل کردند. تولید نفت در لیبی نیز به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری از ۱.۳ میلیون بشکه در سال گذشته به ۷۲۹ هزار بشکه رسیده است.

در هفته اخیر هر بشکه نفت برای تحویل در ماه مارس با ۷۰ سنت تخفیف نسبت به هر بشکه نفت برای تحویل در ماه فوریه فروخته شد که بالاترین اختلاف قیمت از ماه نوامبر تاکنون بود.

قیمت هر دو شاخص نفتی در معاملات اولیه دیروز یک دلار افزایش داشت، اما پس از انتشار آمار‌های ضعیف از نرخ اشتغال در آمریکا و همزمان با افت شاخص‌ها در بازار‌های بورس و کاهش ارزش دلار قیمت نفت نیز کاهش داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"شپلی" در مجمع هیات مدیره انتخاب کرد

مجمع فوق العاده شرکت پلی اکریل ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع

افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع "امید"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه امید در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵برگزار شد.
مجمع

مجمع "چکارن" با چاشنی انتخاب هیات مدیره

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارتن ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۰ برگزار خواهد شد.
انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع

انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع "بفجر"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: