کد خبر : ۲۵۲۹۶۳
در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح شد؛
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
همچنین منابع بانک‌ها محدود شده چرا که خریدار اصلی اوراق هستند که منجر به تأثیر منفی در روند بازار سرمایه شده و از طرفی نرخ اوراق افزایش و ورود نقدینگی به بورس کاهش یافته است.

سیاست انقباضی دولت؛ مانعی برای رشد بازار سرمایه
حبیب فرجی دانا، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص نرخ بهره بین بانکی و تاثیر آن بر بازارسرمایه اظهار کرد: در صورتی که نرخ بهره به کمتر از ۲۰درصد کاهش یابد و به ثبات برسد، در نرخ اوراق خزانه تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت اوراق بالا بوده و در محدوده ۲۳ الی ۲۴ درصد است و اگر این نرخ به محدوده ۲۰ درصد برسد، در بازار سرمایه تأثیر خوبی خواهد گذاشت. البته در صورتی که قیمت‌ها به طور موقت به این محدوده برسند و دوباره افزایش یابند، نمی‌توان انتظار تأثیر مثبت در بازار سرمایه داشت.فرجی دانا در خصوص گزارش شرکت‌ها گفت: سیاست‌های انقباضی که دولت ایجاد کرده، باعث شده گزارش شرکت‌ها تأثیری بر رشد بورس نگذارد. در واقع تحریم مالی که با انتشار اوراق بوجود آمده، از عوامل انقباض نقدینگی در تمامی بازار‌ها شده است.

وی ادامه داد: همچنین منابع بانک‌ها محدود شده چراکه خریدار اصلی اوراق هستند و منجر به تأثیر منفی بر روند بازارسرمایه شده و از طرفی نرخ اوراق افزایش و ورود نقدینگی به بورس کاهش یافته است؛ بنابراین در این صورت حتی گزارش مثبت نیز تغییری در وضعیت بورس ایجاد نمی‌کند. در واقع در بازار سرمایه پول قدرتمند و کلانی وجود ندارد که اوراق را بخرد و به قیمت واقعی برساند.

کارشناس بازار سرمایه در خاتمه اظهار کرد: اینکه خبر‌های بد پیشخور می‌شوند و خبر خوبی در بازار وجود ندارد، از ویژگی‌های بازار رکودی بوده که در واقع خبر‌های منفی بیشتر از اخبار مثبت، توجه فعالان بازار را به خود جلب می‌کند. بنابراین، چون بازار در حالت انقباضی و رکودی به سر می‌برد، خبر‌های مثبت به چشم نمی‌آید؛ اما به محض اینکه خبر منفی معمولی وارد بازار شود، تأثیر بدی می‌گذارد. از طرفی وقتی روند بازار شدیدا صعودی باشد خبر‌های مثبت بیشتر از خبر‌های منفی به چشم می‌آید. این ویژگی بازار مالی بوده که بدون هیچ راه حلی در همه جای دنیا به وجود دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سرمایه

سرمایه "سرچشمه" در مجمع افزایش یافت

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷برگزار شد.

"اتکام" از ۱۰ روز آینده دست به جیب می‌شود

شرکت بیمه اتکایی امین از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
افزایش سرمایه ۷۵ درصدی

افزایش سرمایه ۷۵ درصدی "کزغال" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت زغال سنگ پروده طبس در تاریخ۱۴۰۰/۱۱/۰۲ برگزار شد.
دورهمی سهامداران

دورهمی سهامداران "غگل" در سیزدهمین روز بهمن

مجمع عمومی شرکت گلوکوزان در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۳ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: