کد خبر : ۲۵۳۰۴۴
در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
مدیر عامل شرکت آینده اندیشان ایرانیان گفت: سیاست گذاری های هلدینگ خلیج فارس در سایر شرکت ها و صنایع پتروشیمی و پالایشی نیز اثرگذار است و انتظار می‌رود یک مدیریت حرفه ای با تجربه فنی مجموعه را اداره کند تا ریل گذاری های صحیح در صنعت انجام شود.

سیگنال منفی در

به گزارش بورس نیوز، انتصاب علی عسگری به عنوان مدیرعامل هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس موجی از انتقادات در فضای مجازی به راه انداخت. منتقدان این انتصاب فقط فعالان بازار سرمایه نبودند و بسیاری از فعالان فضای مجازی به انتخاب افراد غیر متخصص در شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه انتقاد کردند.

به نظر می‌رسد به لحاظ قانونی سازمان بورس و اوراق بهادار توانایی‌برکناری علی‌عسگری و سلب صلاحیت وی را دارند، اما اراده‌ای برای استفاده از این قدرت قانونی مشاهده نمی‌شود!

هومن عمیدی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آینده اندیشان ایرانیان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار باید یک بار برای همیشه تکلیف خود را با موضوع صلاحیت حرفه‌ای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره ناشران و نهاد‌های مالی فعال در بازار سرمایه روشن کند. تجربه حضور در سازمان صدا و سیما هیچ ارتباطی با مدیریت یک مجموعه بزرگ پتروشیمی ندارد.

سیگنال منفی در

وی اضافه کرد: همانطور که تایید صلاحیت مدیران بانک‌ها باید توسط بانک مرکزی صورت بگیرد، انتظار می‌رود با توجه به حساسیت مدیریت پتروشیمی‌ها به سبب دسترسی به منابع ارزی و... تایید صلاحیت مدیران عامل هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی هم توسط یک مجموعه و نهاد تخصصی بالا دستی از جمله وزارت نفت انجام شود و نهادی که تایید صلاحیت مدیران را انجام داده، در برابر اهلیت مدیران پاسخگو باشد. همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار هم نسبت به مسئولیت خود در مورد احراز صلاحیت مدیران ناشران نظر خود را به صورت شفاف بیان کند.

این کارشناس بازارسرمایه اظهارکرد: در این صورت سهامداران می‌توانند امیدوار باشند که منافع آنان برای سازمان بورس و دیگر وزارتخانه‌های ذیربط کشور حائز اهمیت است.

عمیدی افزود: علاوه بر این در موضوع انتصاب علی عسگری به عنوان مدیرعامل هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ابهام دیگری هم وجود دارد و آن این است که چرا این انتصاب با چنین عجله صورت گرفت و اجازه ندادند مجمع فوق العاده این شرکت برگزار شده و مدیرعامل جدید توسط اعضای هیئت مدیره انتخاب گردد؟

وی تصریح کرد: حتی اگر به هر دلیلی مدیرعامل قبلی این شرکت برکنار شده بود، این امکان وجود داشت که با انتخاب یک سرپرست موقت، مدیریت شرکت را به سرپرست واگذار کرد تا در فرصت مناسب، مدیرعامل توسط اعضای هیئت مدیره و طبق روال قانونی انتخاب گردد! در شرایطی که انتظار می‌رود صنعت پتروشیمی ما بالاخص هلدینگ‌های بزرگ خلیج فارس، مدیران عامل قدرتمندی داشته باشند تا نسبت به منافع سهامداران در بودجه حساسیت نشان دهند، این انتصاب سیگنال خوبی به بازار سرمایه مخابره نکرد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: تایید صلاحیت مدیران نهاد‌های مالی قانون برعهده سازمان بورس اوراق بهادار است و انتظار می‌رفت بعد از احراز صلاحیت ایشان توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیریت ایشان رسمی شود. اگر سازمان بورس و اوراق بهادار تایید صلاحیت علی‌عسگری را انجام داده، باید به صورت شفاف در این خصوص اطلاع رسانی شود و توضیح داده شود که اگر مجمع پیش روی شرکت هلدینگ خلیج فارس با موضوع انتخاب اعضای هیئت مدیره برگزار خواهد شد، چرا قبل از برگزاری مجمع مدیرعامل این شرکت منصوب گردید؟

امیدی در پایان گفت: سیاست گذاری‌های هلدینگ خلیج فارس در سایر شرکت‌ها و صنایع پتروشیمی و پالایشی نیز اثرگذار است و انتظار می‌رود یک مدیریت حرفه‌ای با تجربه فنی مجموعه را اداره کند تا ریل گذاری‌های صحیح در صنعت انجام شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"شپلی" در مجمع هیات مدیره انتخاب کرد

مجمع فوق العاده شرکت پلی اکریل ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع

افزایش سرمایه ۶۰ درصدی در مجمع "امید"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت تامین سرمایه امید در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵برگزار شد.
مجمع

مجمع "چکارن" با چاشنی انتخاب هیات مدیره

مجمع عمومی فوق العاده شرکت کارتن ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۰ برگزار خواهد شد.
انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع

انتخاب هیات مدیره جدید در مجمع "بفجر"

مجمع عمومی فوق العاده شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: