کد خبر : ۲۵۵۳۸۶
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:
۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
تجربه نشان داده حافظه سرمایه گذاران کوتاه مدت بوده و با مثبت شدن چند روزه بازار، تمام ریزش‌ها و فشار‌های روانی فراموش می‌شود.

حافظه کوتاه مدت سهامداران در ریزش‌های بورسی

جواد فلاحیان کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز، بیان کرد: به نظر می‌رسد در سال آینده بخشی از تأمین مالی دولت از طریق فروش دارایی‌ها و بخش کمتری از طریق اوراق به طور غیر مستقیم صورت بگیرد. در واقع با توجه به مالیاتی که روی سپرده حقوقی‌ها گذاشته شده، این پول‌ها وارد صندوق درآمد ثابت خواهند شد. در نهایت از طریق این صندوق‌ها اوراق به صورت غیر مستقیم به فروش می‌روند که در این صورت فشار کمتری به وضعیت نقدینگی بازار سرمایه وارد می‌شود.


بیشتر بخوانید: دولت بی‌پول در بورس، خطرناک و غیرقابل اعتماد


فلاحیان در پیش بینی روند بازار سرمایه و شاخص آن در سال آینده اظهار کرد: به نظر می‌رسد وضعیت بازار در سال بعد روند متعادل رو به مثبتی داشته باشد. البته در صورتی که مذاکرات به نتیجه خوبی برسد، می‌توان گفت این روند کاملا مثبت پیش خواهد رفت.

وی در خصوص تأثیر نگرفتن بازار سرمایه از روند صعودی گفت: وضعیت بی اعتمادی که در بازار صورت گرفته منجر به بی تفاوتی بورس نسبت به اخبار مثبت شده است. در واقع ترسی که در حدود یک سال اخیر بوجود آمده، باعث شده بازار سرمایه نسبت به تمام اخبار و اتفاقات بنیادی واکنشی نشان ندهد.

حافظه کوتاه مدت سهامداران در ریزش‌های بورسی

این کارشناس ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها با توجه به گزارش‌های ۹ ماهه، سودسازی خوبی داشتند؛ اما در هر صورت بورس تأثیری نگرفته است. به نظر می‌رسد بازار سرمایه در یکی دو هفته اخیر به حالت منطقی رسیده و تقریبا به اخبار شرکت‌های بورسی، واکنش نشان می‌دهد.

فلاحیان در پایان خاطرنشان کرد: البته با گذشت زمان می‌توان اعتماد از دست رفته را به بازار سرمایه برگرداند، به طوری که در چند ماه اخیر شاهد کاهش رفتار‌های هیجانی در این حوزه هستیم. در واقع تجربه نشان داده حافظه سرمایه گذاران کوتاه مدت بوده و با مثبت شدن چند روزه بازار، تمام ریزش‌ها و فشار‌های روانی فراموش می‌شود.

بورس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
این غمارخانه اسلامی نه بورس
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "زمگسا" از تابستان تا زمستان

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال از برنامه زمانبندی سود به سهامداران خبر داد.

"تنوین" آماده پرداخت سود شد

شرکت تامین سرمایه نوین از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "دلر" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت داروسازی اکسیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.

"دتولید" در تدارک برگزاری مجمع شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی تولید دارو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: