کد خبر : ۲۵۵۵۲۷
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:
۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۰
دولت می‌تواند با افزایش فروش نفت، تامین مالی خود را تا حد زیادی از طریق درآمد‌های نفتی و فروش دارایی سرمایه خود انجام دهد.

افزایش قیمت نفت و کامودیتی به نفع ایران شد

سعید درخشانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز، در خصوص تأثیرات برجام در بازار بیان کرد: در صورتی که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، به نظر می‌رسد دولت در سال جدید تامین مالی خود را از بورس ادامه دهد و در غیر اینصورت می‌توان گفت دخالت دولت در بازار سرمایه کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین منبع تأمین مالی دولت در سال آینده کاملا به نتیجه مذاکرات بستگی دارد.

وی ادامه داد: در واقع دولت می‌تواند با افزایش فروش نفت، تامین مالی خود را تا حد زیادی از طریق درآمد‌های نفتی و فروش دارایی سرمایه خود انجام دهد. در غیر اینصورت دولت مجبور می‌شود از طریق فروش دارایی مالی، کسری تراز عملیاتی را جبران کند.


بیشتر بخوانید: احتمال تعادل بازار سرمایه در سال آینده


کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت روند بازار تا پایان سال اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل وقوع جنگ اوکراین و روسیه، قیمت نفت و کامودیتی‌ها افزایش پیدا کرده است. در این راستا با توجه به اینکه ایران نیز از صادرکنندگان این مواد بوده، به نظر می‌رسد در کوتاه مدت به نفع بازار سرمایه باشد. البته باید دید در میان مدت و بلند مدت چه اتفاقی خواهد افتاد چرا که این روند در آینده قابل پیش بینی نیست.

درخشانی در پایان اظهار کرد: زمانی که برخی از مردم بدون توجه به وضعیت بنیادی بازار به دنبال خرید سهم می‌روند، ریزش آن قابل پیش بینی می‌شود چرا که بورس افزایش بیش از حدی را تجربه کرده است. همچنین در این راستا می‌توان گفت تأثیر پذیری بورس از اتفاقات در روند نزولی به این دلیل است که اکثر فعالان بازار در این حوزه حرفه‌ای نیستند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سود ۲۱۸ تومانی به ازای هر سهم

سود ۲۱۸ تومانی به ازای هر سهم "سصوفی" در مجمع

مجمع عمومی شرکت سیمان صوفیان در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ برگزار شود.

"وبصادر" در مجمع تصمیم می گیرد

مجمع عمومی فوق العاده بانک صادرات در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۷برگزار خواهد شد.

"رتاپ" سوددهی از شهریور آغاز می کند

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان زمان پرداخت سود به سهامداران را اعلام کرد.

"درهآور" به زودی به مجمع می رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت داروئی ره آورد تامین در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: