کد خبر : ۲۵۵۶۸۸
در گفت‌وگو با کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:
۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
راستا اخبار توافقات که این روز‌ها شاهد تأثیرات آن هستیم، می‌تواند منجر به افزایش قیمت صنایع برجامی شامل گروه‌های خودرویی، بانکی و حمل و نقل شود.

احتمال تاثیر مثبت برجام در صنایع ریالی

ابراهیم سماوی کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز، در خصوص رفع تحریم‌ها بیان کرد: در رابطه با برجام دو بحث اخبار مذاکرات و نتایج آن وجود دارد که هر کدام اثر متفاوتی در بازار دارند. در این راستا اخبار توافقات که این روز‌ها شاهد تأثیرات آن هستیم، می‌تواند منجر به افزایش قیمت صنایع برجامی شامل گروه‌های خودرویی، بانکی و حمل و نقل شود. از طرفی به نظر می‌رسد صنایع دلاری و کامودیتی محور شامل فلزات اساسی و پتروپالایشی‌ها دچار کاهش قیمت شوند.


بیشتر بخوانید: آیا برجام دست دولت از بورس را کوتاه می‌کند!


کارشناس بازار در رابطه با تأثیر واقعی برجام مطرح کرد: در این راستا به نظر می‌رسد حتی اگر توافق به صورت کامل صورت نگیرد، صنایع دلار و کامودیتی محور با وجود اینکه در بازار سرمایه در شرایط منفی به سر می‌برند؛ اما عملیات این شرکت‌ها رو به بهبودی خواهد رفت.

احتمال تاثیر مثبت برجام در صنایع ریالی

وی در ادامه افزود: در این صورت نرخ فروش صنایع مربوطه کاهش می‌یابد و البته هزینه‌های تحمیل شده بابت تحریم ها، کمتر شده که در مجموع سوددهی شرکت‌ها را افزایش می‌دهد. از طرفی به نظر می‌رسد این عملکرد در صنایع ریالی نیز صورت بگیرد؛ بنابراین می‌توان گفت رفع تحریم ها، به طور کل برای اقتصاد کشور و بازار سرمایه در بلندمدت تأثیر مثبتی خواهد داشت.

سماوی در پایان خاطرنشان کرد: بحث ارزندگی با بحث خرید سهم در بازار سرمایه متفاوت است. در واقع ارزندگی بازار نشان از ارزش ذاتی قیمت‌ها دارد که در حال حاضر می‌توان گفت قیمت سهم‌ها به خصوص در صنایع کامودیتی محور کمتر از ارزش واقعی خود هستند. همچنین با توجه به اخبار برجام به نظر می‌رسد قیمت صنایع دلاری و کامودیتی محور در کوتاه مدت کاهش پیدا کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: