کد خبر : ۲۵۵۹۹۸
۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
بازار جهانی نفت قبل‌از حمله روسیه به اوکراین هم با کمبود عرضه مواجه بود، اما جنگ روسیه و پیامد‌های آن بر عرضه نفت این کشور و قیمت نفت، احتمالاً بازار را در یک شوک عرضه بزرگ وارد می‌کند.

قیمت نفت+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار جهانی نفت قبل‌از حمله روسیه به اوکراین هم با کمبود عرضه مواجه بود، اما جنگ روسیه و پیامد‌های آن بر عرضه نفت این کشور و قیمت نفت، احتمالاً بازار را در یک شوک عرضه بزرگ وارد می‌کند که قابل‌مقایسه با تحریم نفت عرب در ۱۹۷۳ خواهد بود. ذخایر نفتی در اقتصاد‌های توسعه‌یافته مصرف‌کننده نفت از جمله آمریکا ماه‌هاست به‌دنبال بهبود تقاضا، رو به کاهش می‌روند.طبق جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا برای هفته منتهی به چهارم مارس، ذخایر نفت خام آمریکا به ۴۱۱.۶ میلیون بشکه رسیده است یعنی ۱۳ درصد پایین‌تر از متوسط ۵ساله در این زمان از سال همچنین ذخایر بنزین یک درصد بالاتر از متوسط پنج‌ساله است، اما ذخایر میعانات گازی ۱۸ درصد و ذخایر پروپان ۲۱ درصد پایین‌تر از متوسط پنج‌ساله در این زمان از سال است.

از سوی دیگرعرضه نفت نتوانسته است با روند افزایش تقاضا همراه باشد و ائتلاف اوپک‌پلاس هم تنها ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولید خود می‌افزاید و بسیاری از تولیدکنندگان اوپک‌پلاس نتوانسته‌اند طبق سهمیه خود تولید کنند.

بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ دنیا از ابتدای سال جاری میلادی پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری در هر بشکه را کرده بودند و حمله روسیه به اوکراین باعث شد این پیش‌بینی طی یک ماه محقق شود، حالا بحث بر سر این است که آیا قیمت نفت با خودداری اروپایی‌ها از خرید نفت روسیه به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد یا نه. چین نمی‌تواند به‌تن‌هایی تمام نفت روسیه را که باید به بازار اروپا می‌رسید خریداری کند.

روسیه مجبور است بخشی از تولید نفت خود را به‌خاطر عدم توانایی برای فروش آن به بازار اروپا متوقف کند، بنابراین تولید نفت خام این کشور حداقل طی ۳ سال آینده محدود خواهد شد.

جنگ اوکراین و خطرات ژئوپولیتیکی فراوانی که علاوه‌بر محدودیت عرضه نفت به وجود می‌آورد، قیمت نفت را بیش‌از پیش بالا خواهد برد.

محدودیت عرضه نفت و تلاش روسیه برای فروش نفت، زمینه را برای بزرگ‌ترین شوک عرضه نفت از دهه ۱۹۷۰ آماده می‌کند. تحریم نفت عرب در ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ و انقلاب ایران عرضه نفت به بازار دنیا را در آن سال‌ها بسیار کاهش داده بود.

راه‌حل قیمت بالای نفت می‌تواند کاهش تقاضا یا افزایش تولید اوپک‌پلاس باشد. عربستان و امارات تمایل دارند تولید نفت خود را بیشتر از آنچه در قرارداد اوپک‌پلاس معین شده است بالا ببرند، اما قصد شکستن این قرارداد را که روسیه یکی از سران آن است ندارند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
سوددهی

سوددهی "زمگسا" از تابستان تا زمستان

شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال از برنامه زمانبندی سود به سهامداران خبر داد.

"تنوین" آماده پرداخت سود شد

شرکت تامین سرمایه نوین از پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "دلر" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت داروسازی اکسیر در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۶برگزار می‌شود.

"دتولید" در تدارک برگزاری مجمع شد

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی تولید دارو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: