کد خبر : ۲۵۸۵۱۱
در گفتگو با بورس نیوز مطرح شد:
۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
روند شاخص فعلی به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی معرف آنچه در بازار اتفاق می‌افتد، نیست و می‌توان گفت دستکاری‌شده و شرایط نامتوازنی را پشت سر می‌گذارد.

رشد شاخص، دروغ بزرگ بازار سرمایه

مهدی افشاراعلم کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، در اشاره به دلیل رشد نکردن پرتفوی سهامداران با توجه به روند صعودی شاخص بیان کرد: به نظر می‌رسد روند شاخص فعلی به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی معرف آنچه در بازار اتفاق می‌افتد، نیست و می‌توان گفت دستکاری‌شده و شرایط نامتوازنی را پشت سر می‌گذارد. درواقع از دهه ۹۰ تا به الان بازار سرمایه با این موضوع مشکل داشته و همیشه اصرار بر این بوده که باید به‌طور کل وضعیت مصاحبه شاخص تغییر پیدا کند.


بیشتر بخوانید: حرکت بورس به سمت تقاضا


افشاراعلم در ادامه افزود: در حال حاضر مقاومت‌هایی در بازار وجود دارد و زمانی که در این حوزه انتقادی صورت بگیرد، آن را به فرمول مورد مصاحبه کارشناسان ربط می‌دهند؛ درحالی‌که کاملاً می‌توان مشاهده کرد چه بلایی بر سر پرتفوی مردم آمده و شاخص با معاملات دوطرفه روزانه چه روندی را طی می‌کند.

در این معاملات، شرکت‌هایی که تأثیر خوبی در بازار سرمایه دارند را وارد وضعیت مثبت و صعودی می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت مسئولان بورسی نیز به این دروغ‌گویی واضح علاقه‌مند هستند.

وی در رابطه با عامل دیگر این اتفاق گفت: از طرفی این اتفاق نه تنها سرمایه‌گذاران خرد و حقیقی را دچار مشکلاتی اعم از روحی و روانی می‌کند، بلکه سیاست‌گذاران و مدیران کلان را نیز با آمار‌های دستکاری‌شده همانند سایر حوزه‌ها به خطا می‌اندازد.

رشد شاخص، دروغ بزرگ بازار سرمایه

این کارشناس بازار در مثالی توضیح داد: به‌طور مثال اگر بنده مدیر پرتفوی سرمایه‌گذاری در شرکتی باشم، در زمان ارزیابی پرتفوی من را مثلاً ۱۰ درصد زیر شاخص اعلام می‌کنند و پس‌ازآن به دنبال دلیل این اختلاف فاحش می‌گردند. اگرچه در حال حاضر بسیاری از مدیران ارشد نسبت به این مطلب توجیه شدند؛ اما فقط مدیران شرکت‌ها درگیر این مسئله نیستند.

افشاراعلم در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا می‌توان گفت نمایندگان مجلس، وزیر اقتصاد و معاونین این وزارت خانه نیز درگیر این مسئله بوده و در زمان مصاحبه، یا می‌دانند چه دروغی می‌گویند و یا آمار‌ها را برای آن‌ها می‌فرستند که درنهایت نسبت به این قضیه اظهار رضایت می‌کنند. چنین تناقص‌ها و پارادوکس‌هایی مردم را نسبت به این مسائل ناراضی کرده و از قرار معلوم این نارضایتی‌ها همچنان ادامه خواهند داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: