کد خبر : ۲۵۸۹۴۵
نوید قدوسی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:
۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
بازار سرمایه همواره نسبت به سایر بازارها با یک وقفه زمانی رشد کرده و بعید نیست که همچون سال ۹۷، این بازار ناگهان استارت رشد بزند؛ اما...

به گزارش بورس نیوز، اگرچه نرخ دلار در بازار آزاد از ۳۰ هزار تومان عبور کرده ؛ اما بازار سرمایه هنوز نسبت به سایر بازارها، رشد چندانی نداشته است. به نظر می رسد اختلاف فاحش نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد یکی از موانع رشد بازار سرمایه است.

نوید قدوسی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: همواره این انتقاد به دو نرخی بودن کالاها مطرح بوده که دو نرخی بودن هر کالایی، موجب فساد در آن بازار می شود و بازار ارز هم از این قاعده مستثنی نیست. همانگونه که تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی فساد زا بود، دو نرخی بودن ارز و نرخ های پایین تر دلار در سامانه نیما نسبت به بازار آزاد هم مفسده زا است و این سوال مطرح می شود که چرا نظام سیاستگذاری ما اجازه نمی دهد یکبار برای همیشه، معضل ارز چند نرخی برطرف شده و کشف قیمت در بازار ارز به عرضه و تقاضای بازار سپرده شود. ضمن اینکه اگر دولت و بانک مرکزی تمایل داشته باشند کشف قیمت ارز در بازاری شفاف و ساماندهی شده صورت بگیرد، امکانات لازم برای این کار وجود دارد. کما اینکه در چند سال گذشته برخی کالاها که در بازار چند نرخ داشته و تصور تک نرخی شدن آن را نداشته‌ایم، به واسطه عرضه در بورس کالا و استفاده از مکانیزمی شفاف، تک نرخی شده و هرچند در بدو کار ایراداتی وجود داشته؛ اما این ایرادات و اشکالات هم به تدریج برطرف شده و امروز شاهد آن هستیم که بسیاری از کالاها از طریق بورس کالا در یک رقابت شفاف کشف قیمت شوند. در مورد بازار ارز هم می توان با استفاده از ابزارهایی همچون بازار متشکل ارزی یا ابزاری مشابه، در راستای تک نرخی شدن ارز و کشف قیمتی شفاف و رقابتی تلاش کرد.

گپی که ترمز رشد بازار سرمایه را کشید

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: این نگرش که با توجه به هزینه های گمرکی و... که واردکنندگان متحمل می‌شوند، باید ارز را با نرخی پایین‌تر به واردکننده عرضه کرد، نگرش نادرستی است.‌ واردکنندگان هر هزینه ای که هنگام واردات متحمل شوند، روی قیمت تمام شده کالا لحاظ می کنند. در نظر داشته باشید که اختلاف نرخ ارز در سامانه نیما بازار آزاد موجب کاهش رغبت بسیاری از صادرکنندگان جهت عرضه ارز خود از طریق سامانه نیما شده و این موضوع، خود موجب کاهش عرضه ارز در سامانه نیما شده است. مشکل اینجاست که در نظام اقتصادی ما، اصرار بر سرکوب قیمت‌ها به صورت دستوری وجود دارد و سیاست گذاران اقتصادی واقعیت‌های اقتصادی را نادیده می گیرند. این سیاست در گذشته هم هرگز اثربخش نبوده و بعد از این هم نتیجه دلخواه را در بر نخواهد داشت.

قدوسی در ادامه ضمن تاکید براینکه کاهش فاصله نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد موجب رشد بازار سرمایه می‌شود، اظهار کرد: بدون شک کاهش گپ قیمتی نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد اثر مثبتی روی رشد بازار سرمایه خواهد داشت؛ چرا که در حال حاضر همین اختلاف نرخ مانع رشد بازار سرمایه بوده است. در شرایطی که نرخ دلار در بازار آزاد از ۳۰ هزار تومان فراتر رفته و بسیاری از بازارها از جمله بازار خودرو با نرخ ارز در بازار آزاد رشد کرده اند، در بازار سرمایه اما شرکت های صادرات محور کماکان ناچار به تبدیل درآمدهای ارزی خود حدود ۳۰ درصد پایین تر از نرخ های بازار آزاد هستند. همین موضوع موجب کاهش جذابیت سهام برای سرمایه گذاران شده است. منطقی نیست که شرکت های پتروشیمی و فولادی و... به واسطه تحریم ها با مشقت فراوان اقدام به صادرات محصول و انتقال ارز به داخل کشور کنند و در نهایت آنها را مجبور کنیم ارز خود را ۳۰ درصد ارزان تر از قیمت بازار عرضه کنند.

وی در رابطه با دلایل عقب ماندگی بازار سرمایه گفت: از سال ۹۹ تاکنون نقدینگی رشد فزاینده ای داشته و قیمت تمامی کالاها افزایش یافته است. علاوه بر رشد نقدینگی، انتظارات تورمی هم در افزایش قیمت‌ها موثر است و به نظر می‌رسد خوشبینی به توافق و احیای برجام موجب کاهش انتظارات تورمی در بازار ارز و کنترل تقاضای ارز شده است‌ به هرحال بازار سرمایه همواره نسبت به سایر بازارها با یک وقفه زمانی رشد کرده و بعید نیست که همچون سال ۹۷، این بازار ناگهان استارت رشد بزند. البته نکته اینجاست که دلیل افزایش نرخ ارز این بار به سبب فشار تحریم ها خواهد بود و این موضوع شاید برای صنایع تولیدی اتفاق خوشایندی نباشد و بازار سرمایه کمتر از رشد بازار ارز رشد کند.

 

 

پایان خبر

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
نع منتظر بازار منفی هستیم رانت‌خواری دزدی مال مردم و سهامدار خوردن بازار درست شدنی نیست
سید
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
با اما اگر بورس بالا نمیرود همین امروز مبلغ کلانی خارج شد یقینا تا پایان خرداد شاخص را ۱۲۰۰ ببینید گول نخورید
سید
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
با اما اگر بورس بالا نمیرود همین امروز مبلغ کلانی خارج شد یقینا تا پایان خرداد شاخص را ۱۲۰۰ ببینید گول نخورید
بازنده قمار بورس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
این کارشناس نماهای ناکاربلد تا کی و از کی خط میگیرند که این چندرغاز ته مانده سرمایه مردم رو توی کوره پولسوزی دولت بریزن،
دولت محرومان که با قدرت به وظیفه ش برای محرومتر کردن ملت مظلوم عمل کرد.
بازنده قمار بورس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
این کارشناس نماهای ناکاربلد تا کی میخوان این چندرغاز ته مانده سرمایه ملت رو توی کوره پولسوزی دولت بریزند
دولت محرومان که با قدرت به شعارش برای محرومتر کردن مردم مظلوم عمل کرد
داغدار وطن
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
چرا از ثبت نظر انتقادی و شکایت مردم جلوگیری میکنین و ترس دارین که پیامشون رو بذارین، اگه پیام من تشویق به سرمایه گذاری در بورس بود نظرم تایید میشد و میذاشتین
این کارشناس نماهای ناکاربلد تا کی میخوان این چندرغاز ته مانده سرمایه ملت رو توی کوره پولسوزی دولت بریزند
دولت محرومان که با قدرت به شعارش برای محرومتر کردن مردم مظلوم عمل کرد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
کدوم صعود تا اخر هفته اکثر نمادها بر میگردن قیمت برج یازده
عرفان
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۶
سالی که نکوست از بهارش پیداست
فعلا همه از سیز شدن بورس حرف میزنن که کسی سدمایه اش را در ارز و زمین و سکه وارد نکند آقای رییسی روی روحانی را هم سفید خواهد کرد
امروز بورس نزدیک ۲ درصد افت داشت با توجه به ارائه صورتهای مالی و رشد درآمد این شرکت‌ها
بگرد دنبال پرتغال فروش
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
باید عشقی شریک دزدو رفیق قافله را از بورس بندازن. بیرون .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
باسلام بجای اینکه هرروز یک مورد تجربه کنند از تجربیات گذشته درس بگیرند انهایی خوب بوده ادامه بدهند و آنهایی خوب نبوده استفاده نکنند. یا اگر همه موارد تست شده خوب نبوده از کشوری که در دنیا مثرت بوده از اون کشور الگو بگیرند.
محسن
Iran (Islamic Republic of)
۰۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
تنها علت عدم رشد بازار سرمایه اظهار نظرهای همین کارشناسهاست.
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۷
مردم دیگر به بورس اعتماد ندارن ، بازار بورس اگر رشد کند آنهایکه سرمایه خود را در بورس به یغما رفته میدانند سریعا پول خود را خواهند گشید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: