کد خبر : ۲۵۹۲۵۴
عضو شورای عالی کانون صرافان:
۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵
عضو شورای‌عالی کانون صرافان گفت: نکات مثبت این مصوبه این است که ما با این مصوبه دیگر شاهد حضور مردم برای خرید ارز در مکان‌ها و فضا‌های غیررسمی نخواهیم بود

صف خرید دلار برچیده می شود

بورس نیوز: کامران سلطانی‌زاده، عضو شورای‌عالی کانون صرافان اظهار کرد: به جهت اینکه صادرکنندگان همواره این دغدغه را داشتند که قیمت واقعی ارز را در مورد ارز حاصل از صادراتشان داشته باشند و به فروش برسانند، این بخشنامه جذابیتی را برای صادرکننده ایجاد کرده تا صادرکننده بدون دغدغه و با قیمت توافقی و قیمتی که مدنظر دارد، بتواند در صرافی‌های سراسر کشور ارز خود را به فروش برساند. این در حالی است که با این اقدام، رفع تعهد ارزی صادرکننده نیز لحاظ می‌شود.وی با اشاره به اینکه در گذشته در مورد خرید این ارز به قیمت توافقی توسط صرافی‌های سراسر کشور این دغدغه وجود داشت که صرافی‌ها برای فروش در سرفصل‌های مشخص با قیمت توافقی امکان فروش نداشتند، افزود: حال بانک مرکزی به صرافی‌های سراسر کشور اجازه داده است که این ارز خریداری شده را با یک حاشیه سود مشخص و مصوب بانک مرکزی به تمامی هم وطنانی که در سراسر کشور نیاز به خرید ارز دارند، با مدارک حداقلی (کارت ملی و مدارک شناسایی و مقابله با پول‌شویی) عرضه کنند؛ بنابراین این سیاست ارزی باعث شده تا چرخه فروش ارز صادرکننده در صرافی‌ها و چرخه خرید و ارائه آن به مردم تکمیل شود.

سلطانی‌زاده ادامه داد: در گذشته مشکل به گونه‌ای بود که هم وطنان نمی‌توانستند این ارز را تهیه کنند و حتما نیاز بود که مدارک مسافرتی داشته باشند، ولی حالا با رفع این مشکل باعث شده تا هم وطنان چنانچه صادرکننده هستند، ارز حاصل از صادرتشان را در صرافی‌ها به فروش برسانند و چنانچه واردکننده و مصرف کننده ارز هستند بتوانند از چرخه رسمی صرافی ها، ارز مورد نیاز خود را بخرند.

عضو شورای‌عالی کانون صرافان خاطر نشان کرد: نکات مثبت این مصوبه این است که ما با این مصوبه دیگر شاهد حضور مردم برای خرید ارز در مکان‌ها و فضا‌های غیررسمی نخواهیم بود و مردم می‌توانند بدون دغدغه ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌های سراسر کشور با قیمت توافقی و قیمت روز و لحظه خریداری کنند. این رویه باعث می‌شود تا چرخه عرضه و خرید و تحویل ارز به متقاضی تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: این چرخه باعث شده تا از روز‌های گذشته، صادرکنندگان برای فروش ارز به صرافی‌ها، با یک جذابیت خوب و ویژه‌ای حضور پیدا کنند. در این شرایط حجم زیادی از ارز صادرکننده‌ها در صرافی‌ها به فروش می‌رسد و صرافی‌ها هم این ارز را با قیمت توافقی خرید می‌کنند. منتهی به جهت اینکه حجم عرضه بسیار بالا بوده و همچنان صرافی‌ها شاهد این هستند که مقدار فروش و عرضه ارز کاهش پیدا کرده است. به بیان دیگر هم وطنان با توجه به این امنیت ذهنی که ارز همواره در صرافی‌ها وجود دارد، از خرید ارز عقب نشینی کرده‌اند و منتظر هستند تا قیمت‌ها بازهم تعدیل شود و این مساله هم باعث تعدیل قیمت ارز در بازار شده است.

سلطانی زاده در پایان با اشاره به رشد نماگر بورس در معاملات روز گذشته اظهار داشت: نکته دیگر این است که افزایش شاخص بورس نشان می‌دهد که صادرات صادرکنندگان با قیمت واقعی ارز، بر سوددهی شرکت‌های صادرات محور تاثیر مثبتی داشته است و منجر به تقویت شاخص کل بورس شده است. در حقیقت این موضوع نشان دهنده علائم مثبت تصمیم بانک مرکزی در چرخه اقتصادی کشور است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: