کد خبر : ۲۵۹۳۲۵
روز گذشته اتفاق افتاد؛
۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۷
روز گذشته تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری‌های هر چه بیشتر فی ما بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه منعقد شد.

تفاهمنامه

بورس نیوز: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش از انعقاد این تفاهمنامه رئیس سازمان بورس اظهار کرد: با توجه به گستردگی دامنه بازار سرمایه و سهامداری قریب به ۶۰ میلیون ایرانی در این بازار شایسته است پیش از وقوع جرم به دنبال جلوگیری از آن باشیم. این موضوع را نباید از یاد ببریم که اگر دامنه تخلفات به هر ترتیبی ذیل بازار سرمایه توسعه پیدا کند وقت بسیار زیادی از سازمان بورس و قوه قضاییه گرفته می‌شود.وی افزود: از سال گذشته برنامه‌ریزی در تمام ارکان سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده است که تاکید اصلی آن بر اجرای فرآیند‌های پیشگیرانه از تخلفات و جرائم بورسی است.

وی با اشاره به جلسه پیشین برگزار شده بین قوه قضاییه و سازمان بورس اظهار داشت: در این مدت زمان موضوع انتشار دامنه مظنه برای تمام معامله‌گران و اصلاحات ساختاری در رابطه با دامنه نوسان انجام شده است. همچنین اصلاح و تقویت دیده‌بان سلامت بازار نیز در دستور کار قرار گرفته و از ظرفیت گزارش‌های مردمی در حال بهره‌برداری هستیم.

عشقی درخصوص موضوع اصلاح قانون بازار سرمایه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون پیش نویسی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تهیه شده که به نظر می‌رسد احتیاج به اصلاحاتی دارد. اینطور که پیداست قانون‌گذاران در رابطه با ایراد قوانینی متناسب به جرم و مجازات تحفظ دارند؛ که این رویکرد باید اصلاح شود.

رئیس سازمان بورس بیان کرد: این طرح پس از تصویب در کمیسیون اقتصادی به صحن علنی می‌رود و احتمال تصویب آن وجود دارد که پیش از این باید تدابیری اندیشیده شود که نیاز‌های بازار سرمایه تامین شود.

وی افزود: تمام تلاش خود را در زمینه کسب و حفظ اعتماد مردم به کار بستیم، اقدامات مناسبی در این رابطه در بخش روابط عمومی سازمان بورس رخ داده است.

عشقی گفت: تضمین می‌دهم که این تفاهم‌نامه در حد یک تفاهم ساده باقی نماند و نتایج اجرایی و ملموس آن را در آینده نه چندان دور مشاهده کنیم.

اصغر جهانگیر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: اگر چه روش‌های نوین سرمایه‌گذاری فرصت‌های بهتر و بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند، اما به موازات آن تهدیداتی نیز می‌توانند داشته باشند.

وی افزود: ممکن است بخشی از سهامداران به دلیل فقر آموزشی در تله افراد سودجو قرار بگیرند که باید در راستای پیشگیری از این اتفاقات آموزش‌های لازم در قالب‌های مختلف محتوایی ارائه شود.

جهانگیر بیان کرد: پیشنهاد این است که مهندس معکوس در رابطه با پرونده‌های حقوقی بورسی انجام شود و از این طریق با کشف مسیر‌های تخلف، آموزش‌های لازم در راستای پیشگیری از جرم به سهامداران داده شود.

اهداف تفاهم نامه

برای این تفاهمنامه ۴ هدف مشخص شده است، که عبارتند از:

۱. ارتقاء دانش حقوقی و مالی عمومی سرمایه‌گذاران

۲. شناسایی بستر‌های فساد و کشف جرائم و تخلفات حوزه بازار سرمایه

۳. ارائه راهکار‌های پیشگیرانه مناسب جهت کاهش و پیشگیری از جرائم و تخلفات حوزه بازار سرمایه

۴. ارتقاء سلامت محیط کسب و کار بازار سرمایه

همچنین در بخش موضوع این تفاهم نامه نیز بر چهار محور اصلی به شرح زیر تاکید شده است:
۱. همکاری و تعامل فی ما بین سازمان و معاونت در جهت حمایت از بازار سرمایه کشور

۲. همکاری در ارتقاء دانش حقوقی و مالی عمومی

۳. همکاری در جهت شفاف‌سازی در حوزه بازار سرمایه در راستای جلب اعتماد عمومی

۴. همکاری مشترک در چارچوب پیشگیری‌های اجتماعی، وضعی، امنیتی، حقوقی و قضایی در خصوص جرائم مرتبط با بازار سرمایه.

مدت این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت سه سال در نظر گرفته شده است و در صورت تمایل طرفین قابل تمدید است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
در مجمع

در مجمع "غپینو" ۹۰ ریال سود تقسیم شد

مجمع عمومی شرکت صنعتی مینو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: