کد خبر : ۲۵۹۳۷۱
مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در گفتگو با بورس نیوز پاسخ می دهد:
۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
درآمد دلاری شرکت‌های معدنی کاهش یافته؛ اما درآمد ریالی آن‌ها تا حد زیادی ثابت می‌ماند، چرا که کاهش قیمت‌های جهانی مصادف با افزایش نرخ دلار خواهد شد.

کاهش درآمد دلاری صنایع به واسطه افزایش نرخ بهره

محمد رضانژاد مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در گفتگو با بورس نیوز، بیان کرد: افزایش نرخ بهره آمریکا توانسته بازار سرمایه و اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع با افزایش قیمت دلار در جهان، قیمت کامودیتی‌ها ریزش پیدا کرده و در این راستا به احتمال قوی درآمد دلاری شرکت‌های بورسی کاهش خواهد یافت. همچنین در این بین لازم به ذکر بوده عمده درآمد‌های ملی کشور تابع قیمت‌های جهانی است.


بیشتر بخوانید: رشد صنایع ایران وابسته به وضعیت تحریم


وی در ادامه افزود: از سوی دیگر، به نظر می‌رسد نرخ داخلی دلار در روند صعودی قرار گرفته تا بودجه کشور در وضعیت متعادلی قرار بگیرد. به همین دلیل می‌توان گفت درآمد دلاری شرکت‌های معدنی کاهش یافته؛ اما درآمد ریالی آن‌ها تا حد زیادی ثابت می‌ماند، چرا که کاهش قیمت‌های جهانی مصادف با افزایش نرخ دلار خواهد شد. همچنین این اتفاق در شرکت‌های کامودیتی محور نیز تأثیر کاهشی خواهد داشت؛ اما نه به شدت ریزش قیمت‌های جهانی، چرا که بخشی از افت درآمد‌های دلاری شرکت‌ها را افزایش نرخ دلار جبران خواهد کرد.

کاهش درآمد دلاری صنایع به واسطه افزایش نرخ بهره

مدیر تحلیل سبدگردان آرمان اقتصاد در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد بازار‌های جهانی به تدریج وارد یک رکود تورمی شده و می‌توان گفت این روند تا چند سال طول می‌کشد. در واقع در حال حاضر که قیمت‌های جهانی رو به نزول بوده، برای اینکه تعادل اقتصاد کشور حفظ شود، نرخ دلار شروع به رشد کرده و بنابراین درآمد شرکت‌ها از لحاظ ریالی افت زیادی را به همراه نخواهند داشت.  احتمالا نرخ بهره آمریکا مجددا رشد کرده و در این راستا رکود اقتصادی ۲ تا ۳ سال در جهان به طول می‌انجامد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: