کد خبر : ۲۵۹۹۰۸
مدیرعامل شرکت سبدگردان هیوا در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۵
کارشناس بازار سرمایه گفت:معتقدم توسعه بازار سرمایه را نباید به شرایط روز این بازار گره زد و باید از هر فرصتی برای توسعه بازار سرمایه بهره برد.

توسعه بازار سرمایه را به روزمرگی های بورس گره نزنید

بورس نیوز:

صحبت از راه اندازی ابزارهای جدیدی در بازار سرمایه همچون گواهی سپرده سکه طلا ، صندوق تضمین اصل سرمایه و غیره مطرح است حال آنکه برخی معتقدند بازار ما این روزها اوضاع مسائلی ندارد و نیازی به توسعه ابزارها نیست و چه بسا توسعه ابزارهای مالی و مشتق خود به ریسکی برای بازار سرمایه تبدیل شود.

مهدی دلبری مدیرعامل شرکت سبدگردان هیوا در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: معتقدم توسعه بازار سرمایه را نباید به شرایط روز این بازار گره زد و باید از هر فرصتی برای توسعه بازار سرمایه بهره برد.

وی اضافه کرد: در نظر داشته باشید که در چند سال گذشته صعود بازار سرمایه معمولا در مقطع زمانی کوتاه مدت اتفاق افتاده و آن مقاطع، فرصت مناسبی برای توسعه ابزارهای این بازار نیست. ضمن اینکه در روزهای صعودی بازار سرمایه معمولاً حجم دغدغه‌ها و درگیری‌های نهادهای مالی بازار سرمایه آنقدر افزایش پیدا میکند که فرصتی برای فکر کردن به توسعه ابزارهای مالی این بازار نیست. کما اینکه در سال ۱۳۹۹ نیز مشاهده کردیم که مردم برای دریافت کد بورسی، پشت پیشخوان ها و کارگزاری ها صف می کشیدند و تازه در آن مقطع بود که متوجه ضعف زیرساخت ها در این بازار شدیم. بنابراین بهتر است در روزهای رکودی بازار که این بازار اوضاع آرام تری دارد، فکری به حال توسعه این ابزارها و عمق بخشیدن به بازار سرمایه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: نکته اینجاست که در بحث راه‌اندازی ابزارهای جدید به بحث "معافیت‌های مالیاتی" به عنوان یک مشوق برای جذب سرمایه های خرد مردم توجه چندانی نشده و باید از هر فرصتی برای جذب سرمایه های خرد مردم در بازار سرمایه استفاده کرد. علاوه بر این با توجه به تورم مداومی که اقتصاد ما را در بر گرفته و نیز تمایل مردم به سرمایه گذاری در بازارهای کالایی، میتوان روی صندوق‌های کالایی هم تمرکز بیشتری داشت. قطعاً جذب اشخاص با ذائقه های مختلف در بازار سرمایه با اهمیت تر از نگرانی بابت ریسک تعدد و تکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این بازار است. در دو سال گذشته شاهد خروج نقدینگی از این بازار بوده ایم و باید بپذیریم که با توسعه ابزارها در این بازار و کاهش ریسک سرمایه گذاری ها می توان تا حدودی مانع از خروج نقدینگی در بازار سرمایه در آینده شد. علاوه بر این می توان ابزارهایی در بازار سرمایه ارائه کرد که اشخاص ریسک پذیر را بیشتر جذب کند. تا کنون اغلب بازدهی مدنظر سیاستگذاران بوده و اکثر ابزارهای بازار سرمایه مبتنی بر بازدهی هستند؛ حال آن که احتمالاً ابزارهای مبتنی بر ریسک همچون "هج فوند" ها و تنوع بخشیدن به ابزارها می تواند سرمایه گذاران بیشتری را جذب بازار سرمایه کند.

 

 

پایان مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: