کد خبر : ۲۶۰۳۳۰
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار:
۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: روال عرضه اولیه شرکت‌های دانش بنیان قطعا ادامه خواهد یافت.

عرضه اولیه شرکت‌های دانش بنیان قطعا ادامه دارد

بورس نیوز: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در جمع خبرنگاران درخصوص عرضه اولیه شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: طبق برنامه ریزی‌ها پذیرش و عرضه این شرکت‌ها باید به نحوی باشد که منافع حاصل از عرضه آن‌ها به خود شرکت‌ها برسد. اکثر عرضه اولیه شرکت‌های دانش بنیان یا مبتنی بر فناوری از طریق عرضه روش صرف سهام خواهد بود. منابع جمع آوری شده مستقیم وارد خود کسب و کار‌های دانش بنیان می‌شود تا در توسعه آن‌ها کمک کند. امیدواریم با توجه به فعالیت‌هایی که برای پذیرش این شرکت‌ها انجام شده، این کار شتاب بگیرد. هم در بورس و فرابورس شرکت‌هایی داریم که در صف پذیرش هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه کار بعضی از شرکت‌ها به صورت کامل انجام نشده و مدارک شان ناقص است اسامی آن‌ها را نمی‌گویم، اما شرکت‌هایی در حوزه پرداخت، آی تی و سامانه‌های بانکی در حال طی کردن مراحل پایانی پذیرش هستند و به زودی آماده پذیرش می‌شوند.

عشقی درخصوص صندوق‌های جسورانه بیان کرد:در جلسه‌ای که در کمیته دانش بنیان بازار سرمایه داشتیم مقرر شد که کار کارشناسی تغییر ارکان صندوق‌های جسورانه انجام شود. زیرا یکی از مشکلاتی که در این حوزه داریم این است که منابع جمع آوری شده در این صندوق‌ها سرمایه گذاری نشده یا بخش کمی از آن سرمایه گذاری شده است. به همین دلیل یکی از مصوبات اصلی این است که این ارکان تغییر کند.

رئیس سازمان بورس در این باره خاطرنشان کرد: قرار شد در بحث تامین مالی جمعی نیز ضوابط، کمی سهل گیرانه‌تر باشد تا بتوانیم طرح‌های بیشتری را از طریق سکو‌های تامین مالی جمعی، تامین مالی کنیم.

وی ادامه داد: لازم بود در این دو صندوق اصلاح اساسنامه‌ای انجام شود که این کار صورت گرفته است. اساسنامه مصوب هیات وزیران بوده که باید در هیات وزیران اصلاح شود و این پیشنهاد در حال حاضر در دولت است. اگر این اصلاحات زودتر انجام شود بلافاصله اساسنامه آن را اجرایی می‌کنیم و این باعث می‌شود مدیر صندوق بتواند صدور ابطال بزند و قیمت صندوق اصلاح شود تا به ارزش ذاتی خود برسد.

به گفته عشقی روال عرضه اولیه شرکت‌های دانش بنیان قطعا ادامه خواهد یافت.

وی درباره سهام عدالت نیز تاکید کرد: درخصوص سهام عدالت در شورای عالی بورس تصمیم گیری‌های عمده انجام می‌شود. تغییراتی در آیین نامه اجرایی سهام عدالت و اساسنامه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نیاز است که در یکی، دو هفته آینده انجام خواهد شد. این موضوع بر عهده سازمان خصوصی سازی دارد بوده و آن انجام می‌دهد و سازمان بورس در خصوص جاماندگان و نحوه تخصیص پورتفوی آن مسئولیتی ندارد.

رئیس سازمان بورس درخصوص عرضه خودرو در بورس بیان کرد: در حال حاضر اختلاف نظری وجود ندارد. روز گذشته در جلسه شورای عالی بورس با حضور وزیر صمت بحث‌هایی مطرح شد و بحث‌های عرضه خودرو و سایر محصولات با توافق و همکاری که با هم داریم حل می‌شود.

عشقی درباره واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا توضیح داد: این مساله در روال خود دارد انجام می‌شود. سازمان هنوز وارد بحث واگذاری نشده و قطعا باید به مرحله‌ای برسد که آگهی عرضه سهام منتشر شود و سازمان بررسی می‌کند و اعلام نظر خواهد کرد.

طبق گفته رئیس سازمان بورس، دامنه نوسان طبق برنامه به تدریج کاهش می‌یابد و مرحله دوم آن نیز به زودی اعلام می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: