کد خبر : ۲۶۰۴۳۴
رییس سازمان توسعه تجارت گفت:
۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
رییس سازمان توسعه تجارت گفت:با توجه به صحبت‌های رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی مبنی بر دو برابر شدن صادرات غیرنفتی، هدف‌گذاری برای دستیابی به ۷۵ میلیارد دلار صادرات تا افق ۱۴۰۴ انجام شد.

هدف‌گذاری برای دستیابی به ۷۵ میلیارد دلار صادرات تا افق ۱۴۰۴

بورس نیوز: علیرضا پیمان پاک، رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه برنامه‌های تجاری کشور به دو بخش تقسیم می‌شود، اظهار کرد: در گام نخست توسعه بازار و در بخش دوم رفع مشکلات در مسیر تجارت در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه اشکال اصلی در اجرای برنامه‌های کلان است، افزود: عدم اولویت‌بندی در صادرات، نادیده گرفتن ظرفیت‌های کشور‌های همسایه و همسو، بحث توسعه بازار همراه با اعزام هیات‌های تجاری و شناسایی بازار‌های کشور‌های همسایه علاوه بر عدم ایجاد ثبات در بازار و حفظ کالا با کیفیت در منطقه از دلایل عدم موفقیت توسعه صادراتی است.

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در دولت قبل نقشه راه مناسبی برای توسعه تجارت خارجی کشور وجود نداشت، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم در این زمینه نقشه راهی تدوین کرده بود، زیرا با توجه به صحبت‌های رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی مبنی بر دو برابر شدن صادرات غیرنفتی، هدف‌گذاری برای دستیابی به ۷۵ میلیارد دلار صادرات تا افق ۱۴۰۴ انجام شد.

وی بیان کرد: باید رویکرد‌ها در حوزه صادرات از بخش سنتی به صادرات فناور محور تغییر یابد، از سوی دیگر به راه‌اندازی شبکه‌های خرده‌فروشی در کشور‌های مقصد توسط صادرکنندگان توجهی نشده است و تمرکز باید به‌گونه‌ای باشد تا در زنجیره صادراتی بیشترین ارزش را به کشور وارد کنیم.

پیمان پاک خاطرنشان کرد: در اولویت‌بندی برای حوزه صادرات کشور‌های همسایه در جایگاه نخست قرار و کشور‌های راهبُردی در اهداف بعدی جای گرفتند و در این فرآیند در چند محور تمرکز شد که یکی از محور‌های اصلی توسعه بازار بود و محور مهم دیگر هم لجستیک بود.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران توضیح داد: همچنین در موضوع زیرساخت‌های ریلی کشور و ترانزیت، گلوگاه‌های ریلی و رفع مشکلات گمرکات اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه مذاکره برای موافقت‌نامه تجارت آزاد را با چند کشور آغاز شده، تصریح کرد: و تجارت آزاد با اوراسیا نیز به‌صورت جدی پیگیری می‌شود که تا آذرماه امسال بر سر کالا‌ها توافق خواهد شد و بعد از آن هم مصوبات مجلس در این رابطه به نتیجه خواهد رسید و موافقت‌نامه با صربستان و اندونزی نیز در دستور کار قرار دارد.

پیمان پاک با بیان اینکه توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و محصولات دانش بنیان از اولویت‌های اصلی است، تاکید کرد: اقدامات مختلفی در این زمینه انجام شده است و تلاش کردیم تا مساله ضمانت‌نامه برای صادرات خدمات فنی و مهندسی حل شود.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه توسعه تجارت الکترونیک مهم است و روی آن متمرکز شده‌ایم، گفت: مساله تحریم به راحتی با ایجاد شبکه‌های بانکی، با ایجاد موارد مختلف قابل حل است، اما توجهی به آن نکرده‌ایم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.

"حخزر" برای پرداخت سود آماده می شود

شرکت کشتیرانی دریای خزر زمان پرداخت سود به سهامداران را منتشر کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: