کد خبر : ۲۶۰۶۸۲
سخنگوی وزارت امور خارجه:
۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران به روند مذاکره به عنوان یک انتخاب جدی پایبند است و این مسیر را برای دستیابی به توافقی قوی ادامه می‌دهد.

پایبندی ایران به روند مذاکره به عنوان یک انتخاب جدی

بورس نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست آقای رئیسی مبنی بر عدم گره زدن مذاکرات لغوتحریم‌ها به معیشت مردم است، اظهار کرد: ایران به روند مذاکره به عنوان یک انتخاب جدی پایبند است و این مسیر را برای دستیابی به توافقی قوی ادامه می‌دهد.

کنعانی با یادآوری این نکته که ایران میز مذاکرات را ترک نکرده گفت: برخی کشور‌ها انتظارات یکجانبه‌ای را عنوان می‌کنند تا ایران سریعا به تصمیم برسد، اما ایران در مذاکرات نه احساسی عمل نخواهد کرد و تیم مذاکره کننده منافع ایران را قربانی روند شتابزدگی نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه و در واکنش به اظهارات اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در مصاحبه‌ای با روزنامه "ال‌پائیس" اسپانیا مدعی شده بود اقدامات جبرانی که ایران در واکنش به عدول طرف‌های غربی از تعهداتشان در برجام در پیش گرفته «ضربه‌ای مهلک» به مذاکرات رفع تحریم‌ها وارد می‌کند و گفته بود کشوری که اهداف نظامی ندارد، غنی سازی ۶۰ درصد نمی‌کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران عضو پادمان است و آقای گروسی بهتر است به همکاری سازنده ایران و در مقابل به ظرفیت‌های هسته‌ای بدون نظارت پادمانی رژیم صهیونیستی توجه کند چراکه این ظرفیت‌ها خطری بین المللی است.

وی اظهارات گروسی را غیر فنی، غیر دقیق و غیر منصفانه دانست و از او دعوت کرد تا نقشی سازنده در روند مذاکرات ایفا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان پیرامون جزئیات روابط ایران و روسیه فقط به ذکر این نکته اشاره کرد که روابط اقتصادی ایران و روسیه مبتنی بر منافع متقابل است و می‌تواند بیش از پیش بر پایه ارز‌های ملی گسترش یابد.

وی پیرامون موضع ایران درباره تحولاتی که در اوکراین و سوریه می‌گذرد نیز با اشاره به اینکه ایران با هرگونه راهکار نظامی در مورد هر کشوری در منطقه مخالف است گفت: معتقدیم هر اختلافی باید با روش سیاسی حل و فصل شود و به ضرورت ورود سیاسی به حل بحران اوکراین بین مسکو و کی یف باور داریم که در این زمینه درحال انجام مشورت‌های مستمر با طرفین هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که ایران در قضیه بحران اوکراین کنار یک طرف علیه یک طرف دیگر قرار نخواهد گرفت.
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای گفت‌وگوی رسمی و سیاسی با ایران ابراز تمایل کرده است

کنعانی همچنین درخصوص مواضع اخیر عربستان و نحوه برگزاری دور ششم گفتگو‌های میان تهران و ریاض نیز با بیان اینکه مذاکرات ایران و عربستان تاکنون نتایج دلگرم کننده‌ای داشته، گفت: آقای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه نشست جده ابراز تمایل کردند که گفتگوی رسمی و علنی سیاسی ایران و عربستان در نشست بعدی برقرار شود که ما این اظهارات را نشانه مثبتی در روند بهبود روابط دو کشور ارزیابی می‌کنیم و گمان می‌کنیم گامی بزرگ و رو به جلو در این زمینه برداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ادامه درباره اقدامات ایران پس از صدور حکم حبس ابد حمید نوری شهروند زندانی کشورمان در سوئد گفت: سفیرمان را از سوئد برای مشورت فراخواندیم، اما فعلا در مورد سوئد هیچ برنامه‌ای برای کاهش روابط نداریم چراکه نگاه ما این است که مشکل آقای نوری را باید دوجانبه با مقامات سوئد حل کنیم

وی تاکید کرد: ایران دادگاهی که در آن برای حمید نوری حکم صادر شده را را از منظر قضائی فاقد صلاحیت شناسایی کرده، اما در تلاش است تا مقامات سوئد را در جهت اصلاح این روند نادرست اقناع کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تهدید فعالیت‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی را برای صلح منطقه آشکار دانست و گفت:فعالیت‌های هسته‌ای به مانند شمشیری در دست یک دیوانه زنجیری به نام رژیم صهیونیستی است که تحت حمایت برخی کشور‌ها از جمله آمریکاست.

کنعانی ضمن مسئول دانستن جوامع بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال فعالیت‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی گفت:گزارش‌های عدیده‌ای وجود دارد که علاوه بر تهدید منطقه‌ای زرادخانه‌های رژیم صهیونیستی به تاثیرات تشعشعات هسته‌ای حاصل از دفع زباله‌های هسته‌ای این رژیم در اراضی فلسطینی و برخی کشور‌های منطقه اشاره می‌کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: