کد خبر : ۲۶۰۸۴۶
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز:
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
ما حوصله کاشتن آرام آرام را نداریم. معمولا دکان دار هستیم. سرمایه گذاری دخل و دکان داری نیست. سرمایه گذاری حوصله ۳، ۵ و یا ۱۰ ساله می‌خواهد.

سرمایه گذاری دکان داری نیست/اثر ذهنی افزایش نرخ بهره در دنیا بر صادرات

حسین خزلی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز، درخصوص تورم اظهار کرد: تورم ذاتا یک درایور، یک جاذب برای سهام است. خود تورم برای بازار سرمایه خوب است. وقتی تورم می‌آید دارایی شرکت ها، فروش‌های ریالی آن‌ها از نظر حسابداری و ... رشد می‌کند. وقتی تورم‌های بزرگ داریم بازار با فاصله زمانی ممکن است ۶ ماه، یک سال و دو سال بعد شروع به رشد می‌کند. آن چیزی که بازار را اذیت می‌کند، روحیه و روان فعلی بازار است. زیرا تورم‌های بزرگ در کنار اخبار تحریم، رکود و دستکاری که دولت در صنایع انجام می‌دهد، در کنار فضای روحی و عمومی جامعه اثرگذار است. اگر فقط خود تورم باشد اتفاقا باید بازار سرمایه رشد کند. در دوره‌های گذشته این طور بود که تورم بزرگ خود را به بورس منتقل کرده و باعث رشد شاخص می‌شد.

وی افزود: اگر کسی می‌تواند دو، سه سال صبر کند قطعا می‌تواند سود کند. من ۲۴ سال است که در بورس هستم. روز‌های به مراتب بدتر از این را دیدم. همین سهم‌هایی که در صف فروش هستند سه یا ۶ ماه بعد همه در صف خرید هستند. کسی که صبر و حوصله دارد و می‌تواند برای ۲۰ سال آینده درخت بکارد، یعنی همان حوصله سرمایه گذاری است. یعنی آرام آرام زمانی که همه ترسیدند و صف فروش است با تحلیل سهام را می‌خرد.

کارشناس بازار سرمایه در این باره ادامه داد: تعداد سرمایه گذاران هوشمند کم است که جوگیر نمی‌شوند. زمانی که همه دارند خرید می‌کنند و هیجان زده شدند، در قیمت بالاتر سهم را می‌خرند و با قیمت پایین می‌فروشنئد. اما در سرمایه گذاری هوشمند زمانی که همه ناامید هستند و صف فروش وجود دارد، با مطالعه و علم سهام را می‌خرند و در بازه زمانی یک، دو یا سه سال بازده‌های فوق العاده بالا می‌گیرند. در دوره‌های گذشته بازده‌های ۳۰۰، ۴۰۰ برابری از بازار گرفتند. کسانی بودند که در اوج ناامیدی‌ها در سال ۹۵، ۹۶ خرید کردند و در سال ۹۸ و ۹۹ بازدهی بالایی کسب کردند.

وی خاطرنشان کرد: الان هم زمان این کار است، اما ما حوصله کاشتن آرام آرام را نداریم. معمولا دکان دار هستیم. سرمایه گذاری دخل و دکان داری نیست. سرمایه گذاری حوصله سه ساله، ۵ ساله و ۱۰ ساله نیاز دارد.

خزلی با ذکر مثالی توضیح داد: در سریال مرد هزارچهره، آقای شصت چی در سکانس آخر گفت: آقای قاضی اگر در هر زمینه‌ای بی استعداد هستم در جوگیر شدن استعداد بزرگی دارم. ما عموما جوگیر هستیم در زمینه سیاست، اقتصاد، بهداشت و درمان و... جوگیر هستیم. زیرا معمولا حوصله درازمدت، مطالعه و مشورت با متخصصان را نداریم. در زندگی و ازدواج هم جوگیرانه عمل می‌کنیم.

خزلی درخصوص تاثیر نرخ بهره بر بازار سرمایه گفت: معمولا نرخ‌های بهره وقتی در دنیا تغییر می‌کند بلافاصله در بورس ما تاثیر نمی‌کند. اثر ذهنی آن بر تحلیگران در صادرات کالا‌ها و رابطه ریال با آن ارز مربوطه است. اگر سرمایه گذاران خارجی داشتیم و سرمایه گذاران ایرانی در بورس اروپا و آمریکا همزمان معامله می‌کردند بلافاصله نرخ بهره روی همه شاخص‌های ما اثر آنی می‌گذاشت. اما چون این رابطه متقاطع نیست معمولا اثر ذهنی آن روی کالا‌های صادراتی و شرکت‌های صادرات محور است.

ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
مفته گویی می فرمایند تا دزدی خود طی سالیان و کمک به هیاتها و ... را توجیح کنند. حکمت الهی یعنی بیهوده گویی ممنوع
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: