تاکید سعدمحمدی بر لزوم پرهیز از موازی کاری در شرکت‌های بزرگ؛
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
کارگاه دو روزه طراحی مدل کسب و کار شرکت‌های گروه سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات برگزار شد.

آمادگی

بورس نیوز: در این برنامه که با حضور مدیران ده‌ها شرکت گروه توسعه سرمایه گذاری معادن و فلزات برگزار گردید، هماهنگی و همراستایی جهت گیری استراتژیک شرکت‌های مجموعه با گروه فولاد مبارکه مورد بررسی، تبادل نظر و ارزیابی قرار گرفت.

سعد محمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در آغاز این برنامه، با اشاره به آمار تولید و درآمد کشور‌های مختلف طی سالیان اخیر و مقایسه آن با وضعیت فعلی کشور گفت: بررسی روند اقتصادی کشور و میزان تولید در کشور و مقایسه آن با سایر کشور‌ها به ویژه در سطح منطقه نشان می‌دهد تا رسیدن به جایگاه واقعی و استفاده از ظرفیت‌های موجود کشور هنوز راه درازی در پیش داریم و نتوانسته ایم کسب درآمد مناسبی به تناسب دارایی قابل توجه کشور داشته باشیم.

وی افزود: بایستی با برنامه ریزی مناسب بتوانیم میزان درآمد تولید ناخالص ملی را افزایش و درآمد سرانه بهتری را ایجاد نماییم، به عنوان مثال از ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن زغال خام تولیدی سالانه در جهان، سهم ما تنها حدود ۳ میلیون تن زغال خام است. این درحالی است که تنها کشور چین ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن در سال تولید زغال دارد. همچنین امسال حدود ۱۰۰ میلیون تن تولید سنگ آهن در کشور داریم. در حالی که برنامه کشوری مثل استرالیا در سال ۲۰۲۲ صادرات ۹۵۰ میلیون تن سنگ آهن است و سال گذشته این کشور ۸۶۰ میلیون تن سنگ آهن صادر کرده است.

سعد محمدی یکی از عوامل قیمت تمام شده بالا در محصولات معدنی کشور را کم بودن میزان متوسط تولید سرانه معادن دانست و گفت: با در نظر گیری تعداد معادن موجود و با کسر میزان سنگ لاشه، به طور متوسط هر معدن زیر ۶۰ هزارتن تولید داشته است و این امر در نهایت قیمت تمام شده بالا و کاهش رقابت پذیری را به دنبال دارد.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات همچنین گفت: با وجود آنکه برنامه کشور برای سال ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد است، اما به احتمال قوی در مقام عمل، ظرفیت تولید بیش از ۷۰ میلیون تن طی چندسال آینده ایجاد خواهد شد. این نکته هم قابل ذکر است که پروژه‌های تعریف شده فولادی در کشور بالغ بر ۱۰۰ میلیون تن است؛ بنابراین نیاز به تأمین خوراک و مواد اولیه برای این میزان تولید چالش جدی صنعت در آینده نزدیک خواهد بود.

سعدمحمدی در این نشست، با اشاره به توان تخصصی و ظرفیت‌های موجود در مجموعه سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات پیشنهاد کرد در تصمیم گیری‌های کلان صنعت و معدن، بالاخص در بخش معدنی، این شرکت بعنوان محور در نظر گرفته شود تا در نتیجه آن، اکتشاف و تامین مواد اولیه به شکل قوی تری در این مجموعه متمرکز شود و سمت و سوی آموزش و استراتژی‌های کلان این هلدینگ بزرگ معدنی بر مبنای آن طراحی و اجرا گردد.

وی پرهیز از موازی کاری را لازمه فعالیت شرکت‌های کلان کشور دانسته و افزود: ساختار زیرمجموعه‌ها باید هم راستا با جهت گیری شرکت مادر تعریف شود. این امر کمک می‌کند با وجود سند بالادستی تکلیف طرح‌ها در تصمیم گیری‌ها و تعیین اولویت‌ها روشن شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: