کد خبر : ۲۶۲۱۰۰
در ماه گذشته میلادی؛
۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
تورم در ترکیه به‌زودی از ۸۰ درصد فراتر می‌رود و این انتظار وجود دارد که سطح بالای قیمت‌ها طی چند سال آینده ادامه داشته باشد.

نرخ تورم سالیانه ترکیه ۸۱ درصد شد

بورس نیوز: تورم در ترکیه به‌زودی از ۸۰ درصد فراتر می‌رود و این انتظار وجود دارد که سطح بالای قیمت‌ها طی چند سال آینده ادامه داشته باشد.

تورم ماهیانه در ترکیه در ماه گذشته میلادی تنها ۲ درصد افزایش داشت که پائین‌ترین نرخ افزایش تورم از سپتامبر سال گذشته میلادی را نشان می‌داد.

نرخ تورم سالیانه در ماه گذشته به بیش‌از ۸۱ درصد رسید. اداره آمار ترکیه اطلاعات رسمی تورم را امروز منتشر خواهد کرد.

اقتصاددان‌ها انتظار دارند تورم در ترکیه در ماه جاری میلادی بازهم افزایش یابد و سال جاری را بالاتر از پیش‌بینی‌های بانک مرکزی به پایان برساند.

تورم در ترکیه بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۶ در محدوده تک‌رقمی باقی‌مانده بود، اما اتخاذ سیاست‌هایی که اولویت را به رشد اقتصاد و وام‌دهی ارزان به قیمت سقوط لیر و از دست رفتن ثبات قیمت‌ها داده است، باعث شد تورم در این کشور به بالاترین رقم برسد.

مقامات ترکیه همچنان افزایش قیمت‌ها را موقتی دانسته و حمله روسیه به اوکراین و بالا رفتن قیمت جهانی غذا و کالا‌ها را دلیل آن می‌دانند، درحالی‌که دلیل بحران به‌وجودآمده بیشتر داخلی است.

ترکیه پایین‌ترین نرخ منفی بهره را در دنیا دارد. ارزش لیر در برابر دلار ۲۷ درصد از ابتدای سال جاری میلادی سقوط کرده که بدترین عملکرد را در بین بازار‌های درحال‌توسعه داشته‌است.

تورم در ترکیه بدون در نظر گرفتن کالا‌های بی‌ثباتی مثل مواد غذایی و انرژی، در ماه ژوئیه به ۶۲ درصد رسیده بود، یعنی بالاترین رقم از ۲۰۰۴ و پیش‌بینی می‌شود این نرخ تورم بازهم بالاتر رود.

تورم خرده‌فروشی در استانبول در ماه گذشته به ۱۰۰ درصد رسید.

اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه خواستار صبر و حمایت بیشتر شده و اعلام کرده تورم از ابتدای سال آینده میلادی کاهش می‌یابد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی

افزایش سرمایه قابل توجه ۹۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" در سال جاری

با در نظر گرفتن سرمایه فعلی ۳۰۰ میلیارد تومانی "غکورش" احتمالا  سهامداران این مجموعه باید منتظر یک افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ در "غکورش" باشند. آنطور که مطرح شده است، این افزایش سرمایه از محل سود انباشته شرکت انجام خواهد شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "بپاس" به صدا درآمد

مجمع عمومی شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ برگزار می‌شود.
سهامداران

سهامداران "خوساز" باهم دیدار کنند

مجمع عمومی شرکت صنعتی محورسازان ایران خودرو در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: