کد خبر : ۲۶۲۲۵۶
حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
لازمه بورسی ارتقا یافته و پیشرو که بتواند نقش خود را در اقتصاد ایران به درستی ایفا کند، داشتن زیرساخت مناسب است.

تا ارتقای سطح کیفی بورس فاصله زیادی مانده است

بورس نیوز:

ابزارهای مالی جدید ، ورود سرمایه گذار خارجی ، شروع به آموزش سهامداران و حرکت به سمت بازار سهام بین المللی ، همگی در بازار سهام منفی مطرح می شوند اما پس از سبز شدن وضعیت نمادها ، همه و همه به فراموشی سپرده می شوند و همان وضعیت قبلی که سال ها جریان داشته ، ادامه پیدا می کند.

فاصله قابل توجه بازار سهام تا وضعیت مطلوب

در همین راستا حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه به بورس نیوز گفت: بازار سهام از نظر عمق، زیرساخت و گستردگی تا ارتقای سطح کیفی فاصله زیادی دارد. همچنین با توجه به نگاه دولت و مباحث حاکمیتی بورس نقش خود را در اقتصاد به درستی ایفا نمی‌کند. اگر به دنبال بحث توسعه بازار سهام هستیم برنامه جامع و بلند مدت نیاز است. موضوعی که این روز‌ها مطرح است افزایش تدریجی دامنه نوسان بوده و تا زمانی که از بین برود، اقدام مثبتی است و بورس را به سمت خروج از رفتار‌های هیجانی و تحلیل پذیری هدایت می‌کند.

حرکت توده وار به جای تحلیل

وی افزود: در چنین حالتی تحلیل، جایگزین رفتار توده وار می‌شود و از سوی دیگر قیمت‌ها زودتر به سطح ارزندگی خود می‌رسند حتی در نقاطی هم نقدشوندگی بازار ارتقا پیدا می‌کند. به صورت کلی حذف دامنه نوسان و شاید حجم مبنا اتفاق خوبی است، اما نکته مهم آمادگی بازار سهام برای این کار از لحاظ زیرساخت‌های لازم مانند شناوری سهم، صندوق‌های بازارگردانی، عمق بازار سهام و نگاه سهامدارعمده است. این موارد نیز به زمان و دستورالعمل‌های جدید نیاز دارد.

بورس بین المللی جذابیت بازار سهام را افزایش می دهد

ستاک گفت: اخبار حاکی از آن است که دامنه نوسان بازار اول بورس به سمت ۸ درصد می‌رود و بازار دوم بورس و فرابورس تغییرات ۶ درصد را شاهد است. در این بین هر امکانی که باعث جذب سرمایه‌گذار خارجی شود و از سوی دیگر فعالان و سرمایه‌گذاران داخلی امکان تبادلات بین‌المللی را داشته باشند، منجر به گسترش بازار سهام می‌شود. همچنین بورس بین‌المللی با جذب سرمایه خارجی و امکان حضور سرمایه‌گذاران با سطوح مختلف منجر به جذابیت بیش از پیش بازار سرمایه می‌شود.

بازار سهام بین المللی سبب عمیق شدن بازار سهام می شود

این فعال بورسی سخنان خود را چنین پایان داد: با بورس بین‌المللی ورود فعالان حرفه‌ای وعلمی‌تر شدن بورس را شاهد هستیم. همچنین ابزار‌های این چنینی منجر به عمق بخشیدن به بازار سهام می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: