کد خبر : ۲۶۲۸۵۴
مهدی علم‌الهدی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
از بازار سهام خبر می‌رسد که هلدینگ‌های بزرگ برای اطمینان بخشی به سهامداران و جذابیت خرید سهام خود، اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی خواهند کرد و به اعتقاد کارشناسان این اقدام به معنای رسیدن بسیاری از سهام بازار به محدوده ارزندگی است.

نقطه ارزندگی بازار سهام/ ناشران سهام خود را بیمه می‌کنند

بورس نیوز: از بازار سهام خبر می‌رسد که هلدینگ‌های بزرگ برای اطمینان بخشی به سهامداران و جذابیت خرید سهام خود، اقدام به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی خواهند کرد و به اعتقاد کارشناسان این اقدام به معنای رسیدن بسیاری از سهام بازار به محدوده ارزندگی است.

کارشناسان و فعالان بازار سرمایه بر این باورند که انتشار اوراق اختیار فروش تبعی با توجه به ریسک‌های سیستماتیک بازار یک ابزار مناسب برای آرامش خاطر سهامداران به شمار می‌رود تا بیمه سهام، امیدواری را در جهت ثبات و مسیر رو به رشد بازار فراهم کند.

در این رابطه مهدی علم الهدی، کارشناس بازار سهام به بورس نیوز گفت: این اوراق علاوه بر اینکه می‌تواند به منظور حمایت از سهام منتشر شود، می‌تواند به عنوان یکی از ابزار‌های تامین مالی از بازار سرمایه در نظر گرفته شود. اوراق تبعی یکی از ابزار‌های مناسب تامین مالی برای صاحبان شرکت‌ها چه در بخش خصوصی و چه دولتی محسوب می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه درباره سازوکار انتشار این اوراق تصریح کرد: این اوراق چه به منظور حمایت از سهام منتشر شود و چه برای تامین مالی، روش‌های اجرایی نسبتاً یکسانی دارند، با این تفاوت که چنانچه این اوراق برای تامین مالی منتشر شود، باید محل و موضوع تامین مالی ارایه شود و اصولا ناشر باید توان لازم برای بازپرداخت را در زمان سررسید داشته باشد.

علم الهدی یکی از محاسن اوراق تبعی برای ناشران را عدم پرداخت تا سررسید آن‌ها عنوان کرد و گفت: ناشر مکلف است در موعد مقرر و سررسید اوراق، اصل و فرع مبلغ را پرداخت کند و سهم را باز پس گیرد. در طرف مقابل نیز سهامداران نسبت به روند قیمت سهام نگرانی نخواهند داشت و به نوعی در مسیر بیمه شده گام برمی دارند.

براساس گزارش بورس نیوز، به طور کلی اوراق تبعی در دو قالب حمایتی و تامین مالی می‌تواند منتشر شود. اوراق اختیار فروش تبعی حمایتی می‌تواند حاوی پیامی مهم برای سهامداران باشد؛ به این صورت که ناشر معتقد است دارایی پایه، ارزنده است و حتی باوجود ریسک سیستماتیک بازار سهام، حاضر است یک کف قیمتی برای بازدهی سهم در یک دوره مشخص را تضمین کند.

این موضوع در بازار سرمایه کشور از اهمیت غیر قابل انکاری برخوردار است چرا که قسمت قابل توجهی از ریسک کل سبد سرمایه‌گذاری شده در بازار سرمایه را ریسک سیستماتیک تشکیل می‌دهد.

 

پایان مطلب/

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: