کد خبر : ۲۶۳۴۰۰
مهدی رضایتی کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد؛
۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۴
از نظر بنیادی وضعیت خوشبینانه است اما ریسک‌های سیستماتیک با زمان اثرگذاری نامعلوم در بازار سهام وجود دارد. از طرفی بحث برجام هم آینده را با ابهام مواجه کرده است و این ابهام پیش‌بینی را سخت می‌کند. به نظر می‌رسد بازار سهام به کف‌های بنیادی رسیده است ولی برای رشد به عواملی بسیاری نیاز دارد، که فعلا درگیر ابهامات هستند و زمانی را برای آنها نمی‌توان مشخص کرد.

روند نزولی بازار تا کی ادامه دارد؟

عدم واکنش بازار سهام به گزارش های خوب ۶ ماهه / قیمت سهام در حداقل های ممکن

مهدی رضایتی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز عنوان کرد: روند نزولی به صورت بلند مدت بر بازار سرمایه حکم فرما است و در شرایط فعلی نشانه ای مبنی بر افزایش در حجم معاملات دیده نمی‌شود؛ همچنین نشانه رفتاری و روانشناسی در علائم برگشتی بازار سرمایه مشاهده نمی‌شود. از گزارش‌های۶ ماهه انتظارات خوبی می‌رفت و محقق هم شد، با وجود این موضوع واکنش چندان خوبی نسبت به آن در بورس دیده نشد. با دید بنیادی یکی از کمترین P/E ها چند سال گذشته در بورس رقم خورده است. از سوی دیگر اختلاف دلار نیما و آزاد زیاد است و سهام با دلار ۲۷ هزار تومانی قیمت‌گذاری می‌شود ولی  نرخ ارز در دیگر بازارها با مبالغ بیشتری قیمت می‌خورد.

وی افزود: از نظر بنیادی وضعیت خوشبینانه است اما ریسک‌های سیستماتیک با زمان اثرگذاری نامعلوم در بازار سهام وجود دارد. از طرفی بحث برجام هم آینده را با ابهام مواجه کرده است و این ابهام پیش‌بینی را سخت می‌کند. به نظر می‌رسد بازار سهام به کف‌های بنیادی رسیده است ولی برای رشد به عواملی بسیاری نیاز دارد، که فعلا درگیر ابهامات هستند و زمانی را برای آنها نمی‌توان مشخص کرد.

بازار سهام بهترین گزینه برای سرمایه گذاری

این فعال بازار سرمایه درباره عوامل رشد بازار سهام چنین گفت: مهمترین عامل تاثیرگذار می‌تواند شفافیت باشد، یعنی چشم‌انداز تمام متغییرها ( مشخص بودن محدوده نرخ دلار، تعیین تکلیف تحریم‌ها، ریسک‌های حوزه سیاست خارجی ) برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی باشد، در چنین شرایطی بازار سهام نیز می‌تواند رونق را شاهد باشد. در این بین اگر دلار از رقم ۲۷ هزار تومان جهشی را داشته باشد، ممکن است در آینده رشد قیمت سهام را تجربه کنیم اما این رشد اسمی خواهد بود و حقیقی نیست.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد کف بنیادی بازار سهام در همین محدوده فعلی باشد اما رشد پر شتاب هم برای آن نمی‌توان متصور بود، با این وضعیت به صورت آرام رشد می کند تا تعیین تکلیف متغییرها به پیش می‌رود. عدد شاخص کل نیز با نزدیک ۲۰ درصد تغییر و کمک سود مجامع به یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد می‌رسد. بازار سهام با ریسک‌های موجود می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد، مگراینکه اتفاق نادری رخ دهد که در قیمت‌ها پیش‌بینی نشده است.

صنایع پر پتانسیل برای رشد

رضایتی تشریح کرد: دلیل استقبال نشدن از گروه پالایشی و پتروشیمی ها تصمیم سرمایه‌گذاران بر تاخیر در معامله بوده است، تا اینکه شرایط کمی روشن‌تر شود و از ابهام بازار ها کاسته گردد. در غیر اینصورت با عملکرد و چشم‌انداز این گروه‌ها باید استقبال خوبی را از آنها تجربه می‌کردیم اما کم رمق بودن، رکود حاکم بر بازار سهام و نبود نقدینگی در آن از دیگر عواملی بود که منجر به این بی محلی شده است. با این حال این گروه‌ها به علاوه سیمان و دامپروری می‌توانند تا انتهای سال از صنایع با ظرفیت رشد باشند.

 

 

پایان مطلب

تحلیلگر اقتصادی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۲
باید سهام را رشد دهند انهم چندصددرصد تا هم ملت زیان دیده از زیان حارج شوند و هم عده ای سود کنند تا برای بازار بورس تبلیغ شود و مردم به بورس بیان..وگرنه بورسی که حتی اندازه بانک هم سود ندارد بدرد دشمن میخورد.
الیاس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۳
آقای ریس جمهور محترم،ترا به هر کی می پرستی،تیم اقتصادی دولت یه خونه تکونی بکن،به حضرت عباس اینا این کاره نیستن و از محبوبیت شما کم می کنن.استیضاح خاندوزی،استعفای عشقی،برکناری محسن رضایی
جواد
Germany
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۳
دزد های سهام ایران بدانند که با سرمایه مردم بازی کردن عاقبت خوبی نخواهد داشت انشاالله روزی برسد که مردم حق وحقوق قانونی خود را از گلوی ظالمین مفتخور ها بیرون بکشند
ننگ بر این دولت
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۴
ننگ بر این دولت
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: