کد خبر : ۲۶۳۴۳۶
مدیر معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران:
۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
مدیر معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران گفت: کف قیمتی تعریف نشده و صادرکننده و صرافی در یک نرخ مشخصی می‌توانند به توافق برسند و صراف ارز خریداری شده از صادرکننده با نرخ توافقی را با یک حاشیه سود مشخص یک درصد می‌تواند یا داخل صرافی عرضه کند و یا در بازار متشکل ارزی عرضه کند تا بقیه صرافی‌ها خریداری کنند.

محدودیتی در کف و سقف نرخ ارز توافقی وجود ندارد

بورس نیوز: مهدی هادی‌نژاد، مدیر معاملات بازار متشکل معاملات ارز ایران در خصوص ادعای برخی از صرافی‌ها مبنی بر محدودیت کف و سقف برای نرخ‌گذاری در بازار توافقی اظهار کرد: کف قیمتی تعریف نشده و صادرکننده و صرافی در یک نرخ مشخصی می‌توانند به توافق برسند و صراف ارز خریداری شده از صادرکننده با نرخ توافقی را با یک حاشیه سود مشخص یک درصد می‌تواند یا داخل صرافی عرضه کند و یا در بازار متشکل ارزی عرضه کند تا بقیه صرافی‌ها خریداری کنند؛ بنابراین محدودیتی که بعضی از صرافی‌ها به آن اشاره کرده‌اند، آن حاشیه سود یک درصدی است که طبیعتا در هر صنعتی یک حاشیه سود عرف و مجازی وجود دارد.

وی افزود: حاشیه سود یک درصدی، عدد معقولی است و در حال حاضر تعداد زیادی صرافی در این مکانیزم معاملاتی مشغول فعالیت هستند و این نشان می‌دهد که حاشیه سود یک درصد رعایت شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه یکی از اقدامات خوب بانک مرکزی و بازار متشکل ارز ایران در یکی دو ماه اخیر، ایجاد شفافیت بوده است، اظهار داشت: حداکثر شفافیت ممکن هم برای داده‌های معاملاتی و هم برای نرخ خرید و فروش ارز ایجاد شده است. با توجه به اینکه بازار متشکل نقش یک بازار یکپارچه و متمرکز را برای معاملات ارز اسکناس در کشور دارد، سایت بازار متشکل ارزی نیز به عنوان یک مرجع رسمی و درگاه یکپارچه برای ایجاد شفافیت و اطلاع‌رسانی عمومی در مورد نرخ‌ها تعیین شد.

مدیر معاملات بازار متشکل ارزی ادامه داد: گام اول این بود که داده‌ها و اطلاعات معاملاتی همچون حجم معاملات و عمق مظنه ها، در این سایت به صورت دقیق منتشر شود. گام بعدی داده‌های خرید و فروش صرافی‌ها (نرخ تابلوی خرید و فروش صرافی‌ها) است.

وی افزود: در این خصوص با موافقت بانک مرکزی و دستور رئیس کل بانک مرکزی این امکان فراهم شد تا از طریق درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز بازار متشکل، صرافی‌های کشور با توجه به دسترسی که دارند، بتوانند نرخ‌های خرید و فروش ارز خود به صورت دلار و یوروی توافقی را اعلام کنند.

هادی‌نژاد بیان کرد: در گذشته با توجه به اینکه محدودیت نگهداری ارز برای صراف وجود داشت، این مساله باعث می‌شد تا فروشنده این ارز‌ها (به جز دلار و یورو) که به صرافی مراجعه می‌کرد با امتناع صرافی از خرید این ارز‌ها مواجه می‌شد. زیرا صرافی بایستی کلیه ارز‌ها را بر اساس ابلاغ قبلی بانک مرکزی، ظرف سه روز حتما می‌فروخت تا دچار تخلف نشود. طبیعتا، چون ارز‌هایی وجود دارد که تقاضای آن دوره‌ای است یا مثلا تقاضای زیای برای آن وجود ندارد، در نتیجه صرافی‌ها به دلیل محدودیت سه روزه اشاره شده، از خرید آن خودداری می‌کردند. حال در این شرایط بانک مرکزی تصمیم گرفته است تا محدودیت سه روزه برای تقاضای ارز‌های غیر از دلار و یورو در صرافی‌ها برداشته شود تا این ارز‌ها به صرافی فروخته شود و در ادامه یک مشتری برای خرید آن مراجعه کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: