کد خبر : ۲۶۳۴۴۶
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:
۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: نقش ایران در حوزه گاز باید به صورت ترانزیتی و سوآپ کننده باشد تا بتواند درآمد ارزی بیشتری را وارد کشور کند.

نقش ایران در حوزه گاز باید ترانزیتی و سوآپ کننده باشد

بورس نیوز: هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در کشور دچار کمبود گاز هستیم که اصطلاحاً به آن ناترازی گاز می‌گویند. قطعاً اگر بخواهیم این ناترازی را تنها از روش خرید گاز جبران کنیم، روش منطقی و اقتصادی برای کشور نیست.

وی افزود: اگر این ناترازی بخواهد با واردات جبران شود قطعاً ما باید به صورت انتقال دهنده پیش برویم. یعنی گاز را وارد کشور و سپس به کشور‌های دیگر صادر کنیم. به عنوان مثال ما از کشور ترکیه نمی‌توانیم مستقیماً گاز بگیریم، اما می‌توانیم از کشور آذربایجان و ترکمنستان این گاز را وارد کشور و ناترازی را جبران کنیم.

بیگی‌نژاد ادامه داد: در واقع ما با مرز ترکمنستان حداقل دو خط انتقال داریم و این سوآپ را با این کشور از سال گذشته شروع کردیم. ترکمنستان گاز مناطق شمالی کشور ما را تأمین کرد و دیگر ما گازی را که از جنوب کشور به شمال کشور انتقال می‌دادیم را به شمال کشور انتقال ندادیم.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه تأکید کرد: نقش ایران در حوزه گاز باید به صورت ترانزیتی و سوآپ کننده باشد تا بتواند درآمد ارزی بیشتری را وارد کشور کند. در حقیقت هرچه سوآپ گاز بیشتر شود، ارز بیشتری وارد کشور می‌شود. این موضوع می‌تواند در خنثی‌سازی تحریم‌ها مؤثر و رشد و رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

نماینده ملایر در مجلس خاطرنشان کرد: قرار گرفتن ایران به عنوان هاب انرژی در منطقه از جمله اهدافی است که در گذشته هم وجود داشت، ولی متأسفانه گام جدی برای آن برداشته نشد. در دولت سیزدهم، وزیر نفت بسیار پیگیر این موضوع است و برای دیپلماسی انرژی با کشور‌های روسیه و سایر کشور‌ها وقت زیادی را صرف می‌کند تا بتواند به نتایج مطلوبی برسد.

بیگی‌نژاد در خصوص سوآپ گاز روسیه و به‌کارگیری تأسیسات بلااستفاده فعلی کشور بیان کرد: برآورد می‌شود زیرساخت و ظرفیت‌های فعلی کشور حدوداً ۱۵ میلیارد مترمکعب در سال است و سالانه با استفاده از این ظرفیت سوآپ گاز می‌توانیم داشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم در کنار این زیرساختی که در کشور موجود است، زیرساخت آماده کنیم به عنوان مثال خطوط انتقال لوله را به دریای خزر ببریم و یا خطوط انتقال گاز پاکستان به سمت هندوستان را تکمیل کنیم در چنین شرایطی اشتغال در کشور نیز ایجاد خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس پیرامون جلوگیری از هدررفت انرژی در کشور یادآور شد: این نکته را نباید فراموش کرد که روش منطقی در حوزه گاز مربوط به صرفه‌جویی و بهینه سازی سیستم‌ها و جلوگیری از هدررفت گاز و گاز‌های فلری است که بی‌جهت در حال سوختن هستند. به هر حال این موارد راهکار‌های منطقی است که باید به آن توجه شود.

بیگی‌نژاد در پایان رویکرد دولت سیزدهم را قابل تحسین دانست و اضافه کرد: وزیر نفت دیپلماسی انرژی فعالی در منطقه دارد و تمام تلاش خود را در حوزه نفت و گاز می‌کند تا بتواند نتایج و موفقیت‌های مطلوبی را نصیب کشور کند. انتقال گاز از ترکمنستان در زمستان سال گذشته و استفاده از پالایشگاه ونزوئلا از جمله موفقیت‌های ایشان بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: