کد خبر : ۲۶۳۵۶۴
عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز عنوان کرد؛
۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
کم شدن احتمال توافق برجامی بار دیگر منجر به زیاد شدن گمانه زنی ها در بین معامله گران بازار سرمایه نسبت به ادامه مذاکرات شده است. عده ای از معامله گران با اشاره به اخبار منفی شرایط بد بازار سهام را به ابهامات ناشی از عدم توافق ارتباط داده‌اند، البته هستند عده‌ای که هنوز به بی اعتمادی در بازار سرمایه معتقدند.

بی‌اعتمادی همچنان گریبان‌گیر بازار سرمایه/ قیمت‌گذاری دستوری شاه بیت مشکلات

بازار سهام ارزنده است اما بی اعتمادی افت های دامنه دار بازار سهام را رقم زده است

عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز بیان کرد: شرایط اسفناک بازار سرمایه ناشی از بی اعتمادی است، در وضعیت فعلی نشانه‌ای برای بهبود شرایط بازار سهام دیده نمی‌شود. قیمت‌های جهانی کاهشی بوده و برجام هم به تعویق افتاده است ، در این وضع با وجود ارزندگی سهام و p/e پایین کل بازار سرمایه ، هنوز اعتماد به بازار سهام بازنگشته است. افراد ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را از بازار ارزنده به بازاری منتقل کنند که امنیت بیشتری داشته باشد. البته بازار سهام چنین شرایطی را به خود دیده و در دهه های قبل، روند نزولی متوالی در بازار سهام کشور تجربه شده بود. باید گفت ، دیگر بازارها هم درگیر شرایط مشابه بازار سرمایه هستند از بازار مسکن نیز اخبار خوبی منتشر نمی‌شود و احتمالا این بازار دچار رکودی فراگیر شود.

وی افزود: با توجه به گرانی خدمات فنی مهندسی و قیمت مصالح، بازار مسکن هم با کاهش صدور پروانه مسکن مواجه شده است. نسبت P/R بازار مسکن از میانگین تاریخی خود فاصله گرفته و به حدود ۳۰ واحدی رسیده است درحالی که متوسط آن ۲۲ بوده، در این وضعیت یا باید اجاره‌بها رشد کند یا قیمت مسکن کاهش یابد . این موضوع خود نشانگر وجود حباب در بازار مسکن است. از طرفی بازار خودرو هم که خودروهای خارجی  در آن با دلار، ۴۰ الی ۵۰ هزار تومانی با دلار  در حال معامله است و نسبت به کشورهای منطقه 4-5 برابر بیشتر برای این دست خودروها هزینه می‌شود هم به نوعی درگیر حباب است.

سه‌گانه دلیل حجم بالایی فروش

ثابت با بیان مطالب بالا تشریح کرد: بازار سهام در دوسال گذشته افت زیادی را تحمل کرده است و با وجود اینکه شرکت‌ها سودآوری خوبی داشته‌اند، بی اعتمادی ، تنش و هیجان منفی حاکم افرد را متمایل به فروش کرده است و این افراد به سمت بازارهایی می‌روند که جذاب نیست و حتی بیش از قیمت های متعادل قیمت گذاری شده اند. دولت باید بیش از قبل به بازار سهام بها دهد، چراکه بازار سرمایه درگیر بودجه و حواشی آن است، باید گفت از بودجه اخبار خوبی منتشر نمی‌شود. بازار سهام برای رسیدن به شرایط مطلوب نیاز به همگرایی جمعی دارد و اگر توافق برجامی و اصلاح قیمت‌های جهانی رخ دهد به بهبود آن کمک می‌شود.

بانک مرکزی برای ثبات نرخ سود بانکی تلاش کند

این فعال بازار سرمایه بیان کرد: بازار سهام در میان گروه ها تفکیک قائل نیست، به جز تک سهم هایی که درگیر سفته بازی هستند. از طرفی ، صنایع بزرگ بازار سهام همچنان می‌توانند بیشتر از سایرین رشد کنند، به شرطی که از نظر قانون گذاری حمایت شوند.

وی افزود : در شرایط بد اقتصادی باید صنایع را کمک کرد چراکه صنایع شریان اقتصادی هستند. بهترین حمایت از صنایع خارج نشدن نرخ سود بانکی از کریدور مصوب است، بانک مرکزی نیز باید نهایت تلاش خود را برای کاهش نرخ سود بانکی انجام دهد. البته صنایعی که در کشور مزیت نسبی رقابتی دارند، می‌توانند همچنان پیشتاز باشند.

قیمت‌گذاری دستوری مهمترین معضل بازار سهام است

ثابت در پایان صحبت هایش به بورس نیوز گفت: برخی از صنایع درگیر ابهامات هستند، برای مثال ابهام بزرگ گروه خودرویی‌ و واگذاری سهام آنها ، که اگر این امر محقق می‌شد بسیاری از ابهامات مرتفع شده بود. تعیین عوارض صاردات که در فصل بهار تعیین شد و حتی بهره مالکانه هم از ابهامات و مشکلات این روزهای بازار سهام است ، در این بین قیمت‌گذاری دستوری شاه بیت معضلات بازار سهام است . اگر قیمت‌گذاری دستوری وجود داشته باشد خودروسازی در زیان باقی می ماند ، امید است با خرد جمعی و سیاست‌گذاری صحیح بازار سرمایه در مسیر مطلوب خود قرار بگیرد.

 

پایان مطلب

سهامدار خرد
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
مرگ و ننگ بر دزد سرمایه مردم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: